Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najlepsi szóstoklasiści są w Sopocie

Aneta Niezgoda
Aneta Niezgoda
Ogłoszono wyniki kwietniowego testu szóstoklasistów. Trójmiejscy uczniowie dobrze sobie poradzili i uzyskali wynik ponad średnią krajową. Test najlepiej poszedł w Sopotu.

Każde dziecko mogło zdobyć maksymalnie 40 punktów. Średnia krajowa wyniosła 22, 64. Wynik uczniów z Sopotu to 25,62, z Gdyni 25,15, a z Gdańska 25,03. Łączny wynik Trójmiasta to 25,26.

60 minut, ponad 20 zadań

Test szóstoklasisty ma pokazać, ile uczeń zdobył wiedzy i umiejętności. Nie można go oblać, gdyż jego wynik nie decyduje o przyjęciu do gimnazjum. Jedynie, gdy dziecko chce uczęszczać do gimnazjum poza swoim regionem, do świadectwa dołącza się wynik testu kończącego edukację w szkole podstawowej. Egzamin trwa 60 minut. Każdy uczeń ma do rozwiązania ponad 20 pytań, z czego 20 z nich to pytania zamknięte.

Tematyka zadań jest różnorodna. Pojawiają się zgadnienia humanistyczne, jak i ścisłe. Dzieci muszą wykazać się nie tylko wiedzą, ale również innymi umiejętnościami: rozumienie tekstu, zastosowanie wzorów, dopasowanie obrazków. Test ma wykazać, czy dzieci są kreatywne, czy tylko uczy się je pamięciowego wkuwania definicji.

Władze są zadowolone

Mimo początkowych opinii, że tegoroczny test był łatwiejszy niż w latach ubiegłych, wyniki pokazały, że uczniowie gorzej sobie z nim poradzili.

- Jestem o tyle zadowolona, że choć wynik ogólnopolski jest gorszy niż rok temu, to nasz region poradził sobie w miarę dobrze i nie odbiega od reszty - przyznaje Ewa Łaguna z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. - Jak co roku uczniom najlepiej poszło czytanie ze zrozumieniem. Gorzej wyszło rozumowanie i zadania praktyczne - dodaje.

W ubiegłym roku wynik uczniów z województwa pomorskiego był słaby. Wraz z województwem dolnośląskim zajęliśmy 11 miejsce. Wówczas średnia krajowa wyniosła 25,77, a Pomorze osiągnęło średnią 22, 38.

Co roku test jest inny

Choć co roku test skupia się na innych zagadnieniach, to średnia zawsze waha się od ok. 22 do 26 punktów. W tym roku narzekano na ostanie zadanie. Uczniowie musieli napisać opowiadanie o przyjaźni pomiędzy ludźmi i zwierzętami.

- Dzieci zdecydowanie wolą pisać np. listy czy relację z wycieczki. Opowiadanie czy rozprawka zawsze sprawia im większe trudności, ale nie możemy powielać zadań - mówi szefowa OKE.

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto