Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Największa na świecie bryła bursztynu wkrótce trafi do Muzeum Gdańska! W grę wchodzi wpis do Księgi rekordów Guinnessa

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
Muzeum Gdańska zostanie właścicielem największej na świecie bryły bursztynu. Trafi do Księgi rekordów Guinnessa?
Muzeum Gdańska zostanie właścicielem największej na świecie bryły bursztynu. Trafi do Księgi rekordów Guinnessa? Bryła bursztynu z Sumatry, fot. M. Kosma-Szczerek/Muzeum Gdańska
Już niebawem największa na świecie bryła bursztynu będzie własnością Muzeum Gdańska. Ważący 68 kilogramów bursztyn sumatrzański będzie można zobaczyć w oddziale Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. W grę wchodzi wpis do Księgi Rekordów Guinnessa! Aktualną oficjalną rekordzistką jest 50-kilogramowa bryła, która również pochodzi z Sumatry.

Muzeum Gdańska zostanie właścicielem największej na świecie bryły bursztynu!

Kierownik Muzeum Bursztynu Renata Adamowicz opowiada, jak wygląda okaz.

– Bursztyn sumatrzański jest niezwykle ciekawy. Wygląda jak skała albo meteoryt, i z jakiegoś względu, najpewniej ówczesnych warunków środowiska, zawiera śladowe ilości inkluzji. Występuje w pokładach węgla brunatnego, skąd jest wydobywany jako surowiec dodatkowy. Powstał z żywic wytwarzanych przez kwiatowe rośliny okrytonasienne, które do dziś rosną w lasach równikowych Azji Południowo-Wschodniej. Gdy na bursztyn sumatrzański pada światło UV, opalizuje na niebiesko.

Muzeum Gdańska zostanie właścicielem największej na świecie bryły bursztynu! Trafi do Księgi rekordów Guinnessa?

Aktualną oficjalną rekordzistką w Księdze rekordów Guinnessa jest 50-kilogramowa bryła, która również pochodzi z Sumatry. Jej właścicielem jest Joseph Fam z Singapuru. Jednak wszystko wskazuje na to, że będzie nowy rekord.

– Wkrótce, będąc już pełnoprawnym właścicielem bryły, rozpoczniemy starania o jej wpis do Księgi rekordów Guinnessa – mówi dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski.

Zakup olbrzymiego okazu był możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Wszystko zaczęło się od naboru Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, gdzie złożono 16 wniosków. Najwyżej oceniony został wniosek stworzony przez Muzeum Gdańska.

– Przyznanie dotacji na zakup tego okazu to wspaniała wiadomość dla Muzeum Bursztynu i całego naszego miasta. Cieszą też zapowiedzi starań o wpis do Księgi rekordów Guinnessa – powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

To nie będzie pierwszy rekord z udziałem Muzeum Gdańska. W 2000 roku gdańszczanie zapisali się w Księdze rekordów Guinnessa, witając nowe millenium głosem 10 tys. dzwonów carillonowych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto