Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe czytanie „Nad Niemnem” na statku Syrenka w Sandomierzu. Był patriotyczny akcent. Zobacz zdjęcia

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Wideo
od 16 lat
Od przekazania symbolicznych zniczy na mogiły powstańców, uczestników bitew pod Sperandą i pod Słupczą przedstawicielom gminy Dwikozy i Koprzywnica. rozpoczęło się Narodowe Czytanie fragmentów „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej na bulwarze nad Wisłą. W czytaniu uczestniczyło ponad 70 osób, które przypomniały fragmenty prozy w niezwykłej scenerii.

Narodowe czytanie „Nad Niemnem” na statku Syrenka w Sandomierzu

O znaczeniu zapalenia zniczy na mogiłach poległych w Powstaniu Styczniowych mówił Wojciech Dumin, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sandomierzu, organizator wydarzenia. - To znicze na rzecz pamięci ofiar, które poległy w bitwie pod Słupczą w ramach Powstania Styczniowe o czym traktuje także powieść Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem. To element łączący przez pryzmat Niemna, Wisły, miasto Sandomierz, miasto i gminę Koprzywnica oraz Dwikozy - powiedział.

Zobacz zdjęcia z tego wydarzenia:

Znicze odebrały Aleksandra Klubińska, burmistrz miasta i gminy Koprzywnicy' Monika Mochul, sekretarz gminy Dwikozy; zuchy z 9 Gromady Zuchowej " Złote Orły" hufiec ZHP Sandomierz. - Dla mieszkańców naszej gminy ten symbol ma duże znaczenie, ponieważ w tym roku obchodzona była 160 rocznica tragicznej bitwy. Powstańcy chcieli przedostać się na drugą stronę Wisły do Galicji, ale zostali rozgromieni. Dziś tej miejscowości już nie ma, dlatego ten symboliczny znicz zapłonie przed obeliskiem upamiętniającym śmierć wieku osób – powiedziała Aleksandra Klubińska burmistrz Koprzywnicy.

Na bulwarze fragmenty powieści Orzeszkowej zaprezentowali burmistrz Marcin Marzec oraz Wojciech Czerwiec, przewodniczący Rady Miasta.

Następnie uczestniczy wydarzenia przeszli na pokład statku Syrenka, gdzie czekał już gospodarz kapitan Tadeusz Prokop, który rozpoczął czytanie.

Lektura rozbrzmiewała podczas trzech rejsów po Wiśle. Oprawę muzyczną przygotował Zespół "Gorzyczany" pod kierownictwem Jacka Kruka.

Nad przebiegiem wydarzenia czuwała polonistka Grażyna Milarska, która zaprosiła do wspólnego czytania ponad 70 osób. To osoby, którym bliskie jest upowszechnianie kultury narodowej.

Czytającym towarzyszyły dawne, drewniane łodzie, które prowadzili Napędzani Wisłą.

Zobacz zdjęcia z tego wydarzenia:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto