Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Gdańsk uczcił pamięć bohaterów [zdjęcia]

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Gdańsk uczcił pamięć Żołnierzy Wyklętych
Gdańsk uczcił pamięć Żołnierzy Wyklętych Przemysław Świderski
1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Z tej okazji gdański oddział IPN oraz Muzeum II Wojny Światowej zaplanowali koncert, pokaz filmu oraz uczczenie bohaterów AK - Danuty Siedzikówny "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka" - zamordowanych w 1946 r. przez Urząd Bezpieczeństwa.

W 2011 roku Sejm RP ustanowił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

"Jest (on) wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny" - te słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego są mottem uroczystości.

Była to jedna z jego ostatnich inicjatyw legislacyjnych przed tragicznym lotem do Smoleńska. Uzasadniając projekt Prezydent podkreślił swoje pragnienie, by święto 1 marca stało się hołdem dla Żołnierzy Wyklętych za „świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych. Za krew przelaną w obronie Ojczyzny”.

Gdańskie uroczystości zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej rozpoczęły się o 9.30 odegraniem hymnu narodowego i modlitwą przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych. W Apelu Pamięci wzięli udział gdańszczanie, przedstawiciele wojewody pomorskiego, żołnierzy i służb mundurowych, parlamentarzyści oraz radni miasta z PiS, a także metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź i grupa uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego CN-B im Polskich Spadochroniarzy w umundurowaniu multicam i charakterystycznych bordowych beretach.

Po Apelu Pamięci i złożeniu kwiatów przed pomnikami Danuty Siedzikówny "Inki" oraz Feliksa Selmanowicza "Zagończyka" na Cmentarzu Garnizonowym, w Bazylice św. Brygidy odbyła się Msza Święta w intencji tych, którzy walczyli z komunistycznym reżimem. Homilię wygłosił metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

W ramach obchodów w Kinie Muzeum, należącym do Muzeum II Wojny Światowej odbyła się projekcja filmu "Milczące pokolenie", opowiadającego o przywracaniu pamięci o Żołnierzach Niezłomnych. Głównym bohaterem jest wnuk Danuty Szyksznian-Ossowskiej, łączniczki Okręgu Wileńskiego AK, który udaje się w podróż do miejsc, w których ta była więziona i torturowana. O swoich przeżyciach nie mogła opowiadać aż do upadku komunizmu.

Po pokazie delegacja IPN na czele z prof. Mirosławem Golonem złożyła kwiaty pod pomnikiem Danuty Siedzikówny "Inki" przy ul. Gościnnej.

Na godz. 18.00 w sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego zaplanowano koncert Lecha Makowieckiego, twórcy multimedialnego, od lat realizującego swoją wizję edukacji patriotyczno-historycznej młodego pokolenia. Jego trzy ostatnie, autorskie płyty: "Katyń 1940" (premierowe ballady wojenne), "Patriotyzm" (ballady o Wolności i Prawdzie) i "Obudź się Polsko" są przykładem nowocześnie podanej historii Polski. Podczas koncertu towarzyszyć mu będzie grupa Zayazd.

Pamięć "Żołnierzy Wyklętych" uczcili również biegacze podczas trzech zawodów w Gdańsku, Sopocie i Gdyni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto