Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Natura 2000 zablokuje obwodnicę Słupska?

Adam Sito
Czy Natura 2000 zatrzyma budowę obwodnicy?. fot. apr-sas
Czy Natura 2000 zatrzyma budowę obwodnicy?. fot. apr-sas
W Komisji Europejskiej leży projekt wpisania całej doliny rzeki Słupi w sieć obszarów chronionych Natura 2000. Czy ochrona przyrody może pokrzyżować plany budowy obwodnicy Słupska i amerykańskiej tarczy antyrakietowej w ...

W Komisji Europejskiej leży projekt wpisania całej doliny rzeki Słupi w sieć obszarów chronionych Natura 2000. Czy ochrona przyrody może pokrzyżować plany budowy obwodnicy Słupska i amerykańskiej tarczy antyrakietowej w pobliskim Redzikowie? O tym będą teraz decydować urzędnicy z Brukseli.

Natura 2000 stanowi Europejską Sieć Obszarów Chronionych. Obejmuje najcenniejsze, z przyrodniczego punktu widzenia, tereny. Na Pomorzu jest to kilkadziesiąt miejsc, m.in. Zatoka Pucka, Ujście Wisły czy obszar Słowińskiego Parku Narodowego. Lista takich miejsc nie jest jeszcze zamknięta. Do Brukseli trafiła propozycja polskiego rządu, by Naturą 2000 objąć całą rzekę Słupię - od źródeł do ujścia w usteckim porcie. Wniosek ten wywołał obawy o los słupskiej obwodnicy, która przecina koryto Słupi.

- Ostatnio wiele się mówi na temat Natury 2000 i ograniczeń, jakie stwarza ona podczas realizacji dużych inwestycji - mówi Leszek Kreft, rzecznik prasowy słupskiego starostwa. - Dlatego poprosiliśmy konserwatora przyrody o udzielenie wyjaśnień i odpowiedź na pytanie, czy obwodnica Słupska jest zagrożona. Spotkanie na ten temat zorganizowaliśmy w Słupskim Starostwie Powiatowym.

Zaproszeni urzędnicy wojewódzkiego konserwatora przyrody przyznali, że mogą się pojawić pewne komplikacje.

- Aktualnie Natura 2000 obejmuje obszar zbliżony zasięgiem do Parku Krajobrazowego Dolina Słupi - wyjaśnił na spotkaniu Marek Ziółkowski, z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Na listę może wkrótce trafić cała rzeka Słupia, a więc i miejsce, w którym przetnie się ona z planowaną obwodnicą. Słupia ma być objęta ochroną ze względu na naturalny korytarz wędrówek ptaków, jakim jest dolina tej rzeki. To może spowodować, że nie tylko w korycie rzeki, ale i w całej dolinie nie będzie można zbudować przęseł mostu. Dolina Słupi jest jednak w tym miejscu wąska. Przyczółki mostu można ustawić wysoko, tak by ptaki mogły swobodnie migrować. Dlatego uważam, że obwodnica nie jest zagrożona, co najwyżej trzeba będzie dokonać drobnych zmian w projektach.

Drogowcy z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku, którzy projektowali obwodnicę, twierdzą, że są przygotowani na taką ewentualność.

- Plany zakładają budowę bardzo wysokich przęseł mostu - wyjaśnia Anna Banach, specjalista od ochrony środowiska w GDDKiA w Gdańsku. - Nasze plany już kilka lat temu układaliśmy z myślą o tym, że Słupia i cała jej dolina zostaną objęte ochroną. Wykonaliśmy szczegółową analizę oddziaływania obwodnicy na środowisko, a jej wyniki wysłaliśmy do resortu środowiska. Minister plany zatwierdził i nie stwierdził niezgodności z krajowym systemem ochrony przyrody ani z regulacjami unijnymi. Natura 2000 nie pokrzyżuje naszych planów.

**

Natura zniszczy tarczę?

**

Po wpisaniu Słupi na listę Natura 2000 ocenie podlegać będzie potencjalny wpływ na wody podziemne w całym regionie Słupska. Amerykańska tarcza antyrakietowa wymaga wydrążenia 30 metrowych otworów. W nich umieszczone będą rakiety. Jeśli silosy zakłócą przepływ wód podziemnych lub je skażą, ich budowę będą mogli zablokować urzędnicy Unii.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto