Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Nie chcemy pseudo-trenerów uczących naszych dzieci!" [zdjęcia i wideo]

Maciej Czarniak
Maciej Czarniak
Studenci protestując przeciwko otwarciu części zawodów wyszli ...
Studenci protestując przeciwko otwarciu części zawodów wyszli ... Martyna Sikora
Studenci protestując przeciwko otwarciu części zawodów wyszli dziś na ulicę Grunwaldzką. Chwilami było gorąco.

Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów w pierwszej transzy ma ułatwić dostęp do 49 profesji, których wykonywanie wiąże się według ministerstwa z pokonaniem wielu barier od administracyjnych po ekonomiczne (kosztowne szkolenia i kursy, egzaminy państwowe). Rząd podkreśla, że Polska jest dziś rekordzistą Europy w ograniczaniu dostępu do pracy,a w naszym kraju nie można swobodnie wykonywać 380 profesji.

Dziś w południe studenci Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku protestowali przeciwko otwarciu części z 49 zawodów, w tym m.in. trenera, instruktora sportu, pilota wycieczek oraz przewodnika. Studenci przeszli w korowodzie z wuwuzelami i gwizdkami od uczelni do skrzyżowania ulic Czyżewskiego i al. Grunwaldzkiej, gdzie przez 8 minut blokowali ruch samochodowy w stronę Sopotu. W tym czasie na zaimprowizowanej scenie przeprowadzili inscenizację prowadzenia ćwiczeń przez wyszkolonego trenera oraz trenera "wyszkolonego" w wyniku uwolnienia zawodu. Studenci AWFiS apelowali też do przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki o spotkanie się z postulatami uczelni "w połowie drogi" i stworzeniu rozwiązania ugodowego.

Nie chcemy, żeby nasze dzieci trenowali ludzie z przypadku!

- Nie jesteśmy przeciwni, aby na poziomie seniorskim czy mistrzostwa sportowego taka deregulacja miała miejsce. Zgadzamy się, że w pewnym wieku to osiągnięcia powinny być ramami kwalifikacji dla trenerów i weryfikacją ich klasy trenerskiej - uważa Mateusz Kędzia, były przewodniczący Komisji Uczelni Wychowania Fizycznego przy Parlamencie Studentów RP. - Natomiast jeżeli ktoś dopiero zaczyna pracę, jego wiedza musi być weryfikowana. Myślę że nie tylko ja, ale i my wszyscy, nie chcielibyśmy, żeby zajęcia z naszymi dziećmi prowadziła osoba, która nie zna wad postawy. Podejrzewam, że 80 proc. rodziców w Polsce nie ma takiej wiedzy i nie jest tego świadoma. Idąc tym tropem czemu nie zderegulować zawodu chirurga, który też jest zawodem specjalistycznym - pyta retorycznie Kędzia.

Wideo z demonstracji dzięki uprzejmości Rady Samorządu Studentów AWFiS w Gdańsku

Nie wszyscy kierowcy okazali wyrozumiałość

Mimo tego, że demonstracja była w pełni legalna, nie każdemu z kierowców starczyło cierpliwości, by wyczekać 8 minut. Większość kierujących protest przyjęła ze zrozumieniem, a nawet poparła go trąbiąc wraz z studentami. Niestety część kierujących nie potrafiła powstrzymać się przed głośnym obrażaniem demonstrantów, a jedna ze studentek została umyślnie potrącona przez samochód. Na szczęście bardzo lekko, dzięki czemu nic się jej nie stało.

W demonstracji brało udział ponad 250 osób, w tym także wykładowcy oraz przedstawiciele władz AWFiS w Gdańsku.

Wymagania po zmianach:


Trener I, II klasy oraz klasy mistrzowskiej: Uchyla się stopnie trenerskie i wymagane do uzyskania ich kursy i staż pracy. Do pełnienia tego zawodu wystarczy pełnoletność, wykształcenie średnie i niekaralność za przestępstwa umyślne popełnione w związku ze współzawodnictwem organizowanym przez Polski Związek Sportowy oraz posiadanie wiedzy w zakresie działalności trenerskiej (niesprawdzanej formalnie).

Instruktor sportu: Uchyla się wymagania. Do pełnienia tego zawodu wystarczy pełnoletność, wykształcenie średnie. Wprowadzona zostaje niekaralność za przestępstwa umyślne popełnione w związku ze współzawodnictwem organizowanym przez Polski Związek Sportowy oraz posiadanie wiedzy w zakresie działalności instruktorskiej (niesprawdzanej formalnie).

Przewodnik turystyczny miejski: Następuje całkowita likwidacja wymogów do wykonywania zawodu przewodnika turystycznego (poza niekaralnością za przestępstwa popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek).

Przewodnik turystyczny terenowy: Następuje całkowita likwidacja wymogów do wykonywania zawodu przewodnika turystycznego, czyli zniesiony zostaje obowiązek ukończenia szkolenia oraz zdania egzaminu końcowego, przedstawienia zaświadczenia o stanie zdrowia oraz wymóg wykształcenia (pozostaje jedynie niekaralność za przestępstwa popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek).

Przewodnik turystyczny górski: Zniesienie wymogu wykształcenia średniego.

Przewodnik górski międzynarodowy: Przewodnik górski międzynarodowy będzie oparty jedynie o międzynarodowy, uznawany w Polsce certyfikat UIAGM. Zniesienie wymogu ukończenia kursu i zdania egzaminu oraz przedstawiania zaświadczeń.

Pilot wycieczek: Następuje całkowita likwidacja wymogów do wykonywania zawodu pilota wycieczek, czyli zniesiony zostaje obowiązek ukończenia szkolenia oraz zdania egzaminu końcowego, przedstawienia zaświadczenia o stanie zdrowia oraz wymóg wykształcenia (pozostaje jedynie niekaralność za przestępstwa popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek).

Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć fotogalerię:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto