Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Halina Winiarska. Gdańska aktorka i działaczka społeczna miała 89 lat

Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
Wikipedia.org/ CC BY-SA 4.0 - Artur Andrzej
W sobotę 16 kwietnia (2022 r.) nad ranem zmarła Halina Winiarska, aktorka i działaczka społeczna, przez lata związana z gdańskim Teatrem Wybrzeże i "Solidarnością". Miała 89 lat.

Nie żyje Halina Winiarska. Aktorka i działaczka społeczna

- Nad ranem dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci naszej ukochanej lektorki, wspaniałej aktorki Haliny Winiarskiej - poinformowało w sobotę rano Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej.

Winiarska (ur. 8 października 1933 r. w Chrzanowie) była aktorką teatralną i filmową, w przeszłości związaną z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Scena była dla niej życiem od młodych lat. Już w latach 1956–1958 występowała w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, gdzie grając rolę Kamy w Faraonie według Prusa, zdała eksternistyczny egzamin aktorski i otrzymała uprawnienia zawodowego aktora (w 1957 r.). Później występowała także w innych teatrach na terenie całego kraju. Była jedną z najwybitniejszych aktorek swojego pokolenia. Do jej najwybitniejszych kreacji w repertuarze współczesnym należą: Molly Bloom w "Ulissesie" według Joyce’a, tytułowa rola w "Matce" Witkacego, role w sztukach Albeego w reżyserii Hebanowskiego: Marta w "Kto się boi Virginii Woolf?" i Alicja w "Maleńkiej Alicji". Wystąpiła w kilkudziesięciu przedstawieniach Teatru TV, m.in. jako Pani Alving w "Upiorach" Ibsena (1979), Hrabina w "Wallensteinie" Schillera (1989) i Klytajmestra w "Elektrze" Eurypidesa (1994). Wykreowała także kilkanaście postaci filmowych, m.in. w opartym na autentycznych wydarzeniach filmie "Zagrożenie" Wacława Florkowskiego (1976), w którym zagrała byłą więźniarkę Marię, główną oskarżycielkę w procesie wytoczonym strażniczce obozu na Majdanku.

Przez lata związana z Gdańskiem

W późniejszym czasie Halina Winiarska wykładała w Studium Aktorskim przy Teatrze Wybrzeże, w gdańskim Biskupim Seminarium Duchownym i Liceum Jezuitów w Gdyni. Udzielała się także jako działaczka społeczna. W latach 1961-1981 była członkinią SPATiF-ZASP. Jej występy w Stoczni Gdańskiej w Sierpniu '80 wspierały strajkujących robotników. Trzy miesiące później Winiarska sama uczestniczyła w strajku okupacyjnym pracowników służby zdrowia, oświaty i kultury w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku. Od września 1980 r. była przewodniczącą Komisji Zakładowej "Solidarności" w Teatrze Wybrzeże. Społecznie angażowała się także po wprowadzeniu stanu wojennego. Była internowana po wprowadzeniu stanu wojennego (od 13 grudnia 1981 do 19 stycznia 1982). W tamtych czasach angażowała się artystycznie podczas mszy za ojczyznę w gdańskich kościołach i dalej w sierpniu 1988 r. w trakcie strajków w stoczni. W 1989 r. weszła w skład Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" w Gdańsku. Za swoją działalność była wielokrotnie honorowana m.in Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2007), Pomorską Nagrodą Artystyczną (2010). Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska „Neptun” (2012). Halina Winiarska zmarła w wieku 89 lat.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie żyje Halina Winiarska. Gdańska aktorka i działaczka społeczna miała 89 lat - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto