MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawność nie oznacza braku zdolności do pracy. Czym różni się niepełnosprawność od niezdolności do pracy? ZUS odpowiada

OPRAC.:
Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Niepełnosprawność nie oznacza braku zdolności do pracy. Czym różni się niepełnosprawność od niezdolności do pracy?
Niepełnosprawność nie oznacza braku zdolności do pracy. Czym różni się niepełnosprawność od niezdolności do pracy? Przemyslaw Swiderski
Niepełnosprawność polega na naruszeniu zdolności i roli społecznych, jest klasyfikowana w trzech stopniach, a z tym orzeczeniem związane są korzyści, takie jak ulgi podatkowe czy dostęp do specjalistycznego wsparcia. Z kolei niezdolność do pracy, wynikająca z utraty zdolności zarobkowej, ma swoje kryteria i okresy orzekania, otwierając drzwi do różnych form wsparcia finansowego. Ważne jest zrozumienie, że mimo że oba pojęcia mogą się nakładać, mają oddzielny wpływ na prawa i możliwości jednostek, włącznie z pracą.

Niepełnosprawność a niezdolność do pracy. Czym się różnią?

- Rozróżnienie pomiędzy niepełnosprawnością, a niezdolnością do pracy jest kłopotliwe i rodzi nieporozumienia - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik prasowy pomorskiego ZUS. - Są to dwa zupełnie różne pojęcia. O zakwalifikowaniu do każdej z tych grup decydują odmienne przesłanki, różny jest ich podział na stopnie, mają odrębne podstawy prawne i wywołują inne skutki.

Niepełnosprawność wynika z zaburzenia sprawności ciała i utrudnienia lub niemożności wypełniania ról społecznych. Jest klasyfikowana według trzech stopni: lekkiego, umiarkowanego i znacznego. Decydują o tym specjalne zespoły oceniające niepełnosprawność na poziomie lokalnym.

Takie orzeczenie daje dostęp do dodatkowych przywilejów, takich jak ulgi podatkowe, możliwość uzyskania karty parkingowej, wsparcie w zdobywaniu sprzętu ortopedycznego oraz dostęp do pomocy społecznej.

Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji. Niezdolność do pracy orzeka się na czas nie dłuższy niż 5 lat, chyba że według wiedzy medycznej nie ma rokowań jej odzyskania przed upływem tego okresu.

Z orzeczeniem o niezdolności do pracy wiąże się możliwość ubiegania o rentę z tytułu niezdolności do pracy, tzw. rentę wypadkową, rentę socjalną czy rentę szkoleniową. Aby otrzymać rentę trzeba być niezdolnym do pracy, przy czym stan ten musi powstać w okresie zatrudnienia lub w niektórych okresach nieskładkowych np. w czasie pobierania zasiłków chorobowych, a także mieć wymagany okres składkowy i nieskładkowy.

Warto podkreślić, że orzeczenie o niepełnosprawności nie ma wpływu na orzeczenie o niezdolności do pracy. Decyzja lekarza orzecznika ZUS w kwestii niezdolności do pracy jest równoznaczna z oceną stopnia niepełnosprawności. Jednakże zawsze jest to jednokierunkowa relacja.

Ważne jest również, że orzeczenie o niezdolności do pracy nie zabrania podejmowania pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto