Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nietypowy ładunek w Porcie Gdańskim. Potłuczone sedesy, pisuary i bidety

Jacek Sieński
Nietypowy ładunek w Porcie Gdańskim. Potłuczone sedesy, pisuary i bidety
Nietypowy ładunek w Porcie Gdańskim. Potłuczone sedesy, pisuary i bidety Grzegorz Pachla
Około 2 tys. potłuczonych wyrobów ceramicznych załadowano przy nabrzeżu Oliwskim portu gdańskiego na mały rosyjski statek rzeczno-morski STK 1008, który wypłynął w czwartek z Gdańska i przewozi je do Varkaus w Finlandii.

Nietypowy ładunek w porcie gdańskim zostawiła firma Sanitec Koło z Warszawy, której fabryki w Kole i we Włocławku produkują ceramiczne wyposażenie sanitarne, m. in. umywalki, muszle klozetowe, miski toaletowe, zlewy czy pisuary.


Karol Bowżyk, członek zarządu ds. eksploatacyjnych spółki PG Eksploatacja poinformował, że była to już druga partia odpadów ceramicznych obsłużona w porcie gdańskim. Odpady takie są ładunkiem bezpiecznym dla środowiska i nie ma problemów z ich załadunkami. Spółka, największy operator w porcie gdańskim, jest przygotowana do przeładunków towarów każdego rodzaju, w tym tak nietypowych, jak tłuczeń ceramiczny.


Wodowanie promu w Gdańsku. Kolejny statek dla norweskiego armatora bedzie zwodowany 1 marca

Jak przekazał Wojciech Choina, rzecznik prasowy spółki Sanitec Koło, zdolność produkcyjna obu jej fabryk wynosi około 3,5 mln sztuk wyrobów łazienkowych i sanitarnych rocznie. W procesie wypalania ceramiki powstają różne wady, będące efektem np. nieprzewidzianej deformacji lub skurczu odlewu w piecu. Produkty ceramiczne wytwarzane są z surowców naturalnych, takich jak kaolin, kwarc czy skaleń. Stąd ich odpady nie szkodzą środowisku naturalnemu i mogą być wtórnie wykorzystywane. Wyroby ceramiczne, które nie spełniają norm jakościowych są tłuczone, co zmniejsza ich objętość. Warszawska spółka znajduje klientów, krajowych i zagranicznych, zainteresowanych kupowaniem tłucznia ceramicznego oraz jego przetwarzaniem. W przypadku eksportu, spełnia on rygorystyczne normy ekologiczne, obowiązujące w Unii Europejskiej. 


Odpady ceramiczne, po rozdrobnieniu albo po zmieleniu, służą jako podsypka w rowach pod rurociągi i do wypełniania wyrobisk żwirowych; utwardzania dróg i placów oraz produkcji cementu, materiałów ogniotrwałych i wytwarzania mieszanek betonowych. Takie zastosowania powodują, że nie ma kłopotów z ich utylizacją, choć są niezwykle trwałe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto