Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nieznalska uniewinniona za genitalia na krzyżu [wideo]

Aneta Niezgoda
Aneta Niezgoda
Po trwającym niemal 8 lat procesie, gdańska artystka Dorota Nieznalska została uniewinniona od zarzutu obrażenia uczuć religijnych. - Nie można wybierać, która wolność, czy wypowiedzi,czy wyznania jest ważniejsza - mówił w podsumowaniu wyroku sędzia.

Przewodniczący składu sędziowskiego, Marcin Krędziecki nie miał wątpliwości, że wyrok powinien być uniewinniający.

- Wolność pozostaje wolnością, nie można tu rozgraniczać, która z nich jest ważniejsza - mówił na rozprawie sędzia. - Nie można uważać, że artyści mogą mówić tylko dobrze o religii, albo wcale - kontynuował Krędziecki.


Nie żałuję

Sama Nieznalska nie ukrywała swojej radości po ogłoszeniu wyroku. Jak przyznała, nigdy nie żałowała, że stworzyła i wystawiła „Pasję”, stwierdziła jednak, że wolałaby uniknąć tylu nieporozumień i oskarżeń.

- Po 8 latach jestem już zmęczona, ale i tak się cieszę.Będę dalej tworzyła - mówiła tuż po ogłoszeniu wyroku Dorota Nieznalska.

Argumenty
Zanim sędzia mógł ogłosić wyrok, przez ponad 3 godziny spierali się ze sobą oskarżyciele i obrońca. Oskarżyciele wnosili o karę półrocznego pozbawienia wolności. W ramach kary chcieli, aby Nieznalska pracowała społecznie 20 godzin tygodniowo. Swoją propozycję prokurator motywował faktem, że wystawa artystki oburzyła i zniesmaczyła wiele osób. Według oskarżyciela Nieznalska, jako osoba wykształcona musiała zdawać sobie sprawę z tego, że jej instalacja spotka się krytyką osób wierzących.

Tomasz Pączek, który pełnił funkcję oskarżyciela pomocniczego wskazywał, że artystka specjalnie chciała zaszokować ludzi i jej wina jest bezsporna. Pączek był poruszony tym, że każdy, w tym małe dzieci mogły przyjść i zobaczyć „Pasję”, która przedstawiała męskie genitalia wiszące na krzyżu.

Obrońca, Wojciech Cieślak przekonywał natomiast, że krzyż, który został użyty w instalacji nie został poświęcony i nie można go traktować, jako przedmiot święty.

- Czy profanacją takim razie jest połykanie tabletek z krzyżykiem? Czy chcąc ulżyć sobie w ten sposób w bólu ranimy cześć Chrystusa? - zastanawiał się adwokat.

Niekończąca się opowieść
Sprawa Doroty Nieznalskiej toczy się od początku 2002 roku, kiedy to stacja TVN przedstawiła krótką relację z wystawy „Pasja”, jaka odbyła się w gdańskiej galerii Wyspa Progres. Instalacja przedstawiała krzyż, na którym powieszone było zdjęcie penisa a na ekranie prezentowany był niemy film z ćwiczącym na siłowni mężczyzną. Pierwotny materiał trwał ponad 16 minut i zawierał wypowiedzi artystki, która trzykrotnie w nim przyznawała, że nie chce urazić niczyich uczuć religijnych. Nieznalska zapewniała, że przesłaniem "Pasji" jest krytyka kultu ciała i skazujących się na mękę w siłowni mężczyzn.

Po emocji materiału do prokuratury zgłosiło się 20 osób, które wniosły zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Wśród nich byli posłowie LPR Gertruda Szumska i Robert Strąk, a także Tomasz Pączek, który od początku procesu pełnił funkcję oskarżyciela pomocniczego.

Wyrok w tej sprawie jest nieprawomocny. Oskarżyciele mają czas 14 dni na złożenie wniosku apelacyjnego.


Serwis akcji ecoTydzień 2009,  promującej ekologiczne i racjonalne użytkowania energii. Wykłady, konkursy i eventy oraz Photo Day 7.0 - dowiedz się więcej


od 12 lat
Wideo

Wspaniałe show Harlem Globetrotters w Tauron Arenie Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nieznalska uniewinniona za genitalia na krzyżu [wideo] - Gdańsk Nasze Miasto

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto