Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nieznany Gdańsk - Góra Gradowa

cerameicos
cerameicos
Góra Gradowa jest jednym z miejsc, którego próżno szukać w ...
Góra Gradowa jest jednym z miejsc, którego próżno szukać w ... Aleksander Masłowski
Góra Gradowa jest jednym z miejsc, którego próżno szukać w folderach turystycznych dotyczących atrakcji Trójmiasta. Zapomniana przez czas, a szkoda, bo liczy sobie co najmniej kilkaset lat. Na szczęście od dekady przywraca się ją do życia, wracają też mieszkańcy i turyści.

Jeszcze kilkanaście lat temu w tym obszarze łatwiej było natknąć się na dość szemrane, przesadnie lubujące się w alkoholu, towarzystwo. Teren niszczał, bo nikt nie przejmował się jego stanem.

Ostatnimi czasy te XVII- wieczne fortyfikacje znów przykuwają uwagę. Obszar niemal 17 hektarów przez długi czas miał kluczowe znaczenie dla obronności Gdańska. Oba zachodnie wzgórza miasta należało zabezpieczyć przed rozwijającą się artylerią, zagrażającą jego bezpieczeństwu. Pierwsze defensywne budowle w tym rejonie powstały w czasie najazdu Szwedów na Polskę, czyli "potopu szwedzkiego". Gdy tylko zdobywano Górę Gradową, mieszkańcy poddawali się, bo dalszy opór nie miał już sensu, na samych stokach zaś wielu oddało życie. Obiekty były wielokrotnie przebudowywane, by dostosować je do zmieniających się realiów, między innymi okres napoleoński przyniósł pięcioboczną redutę. Przyczyną jej powstania było zdobycie Gdańska przez koalicję wojsk będących pod rozkazami Cesarza Francuzów. Można przypuszczać, że istotnie sam Napoleon wizytował mury, spoza których tak zaciekle stawiany był opór.

Czasy międzywojenne i współczesne to odejście od pierwotnej roli umocnień, na rzecz potrzeb różnych organizacji, w tym studenckich, mieszczącej się w dawnych koszarach radiostacji, a w późniejszym okresie zaadaptowanie terenu na -wkrótce - mający słabą renomę lokal rozrywkowy, kilkukrotnie zmieniający profil i działalność, zawsze z mizernym skutkiem. w 2000 roku na szczycie wzgórza ustawiono krzyż, by upamiętnić obchody początku kolejnego millenium. W uznaniu niewątpliwego wpływu Napoleona na dzieje miasta, w 2005 roku ustawiono swoisty pomnik - tzw. stół napoleoński. Działania te wpisują się w zakrojony na szeroką skalę i skutecznie realizowany plan rewitalizacji Góry Gradowej, przekształcając jej umocnienia oraz tereny zielone w miejsce promujące kulturę i wypoczynek. Do tej pory zorganizowano już także kilka stałych ekspozycji.

Dziś, zdaniem wielu, Góra Gradowa nadal stanowi najbardziej atrakcyjny punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę Gdańska, zwłaszcza Starego Miasta. Sam fort można zwiedzać bądź w każdą sobotę (w towarzystwie przewodnika), bądź na własną rękę, w dowolnym terminie.


Genialne grafiki i zdjęcia fotografa z Gdańska


"Nie boję się przyznać, że mam homofobię"


Stylowe Trójmiasto: Moda, design, zdjęcia, wideo


Zdobądź akredytację, wygraj 500 złotych

Napisz tekst, opublikuj zdjęcia i wygraj nawet 500 zł!

Każdy, kto opublikuje artykuł lub fotoreportaż w MMTrojmiasto.pl automatycznie weźmie udział w konkursie "Tym żyje miasto", w którym co miesiąc do wygrania jest 500 zł.
dodaj artykułdodaj wpis do blogadodaj fotoreportażdodaj wydarzenie
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto