Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

NOC PERSEIDÓW 2019 w Polsce: spójrz w niebo i pomyśl życzenie. To będzie noc spadających gwiazd. Gdzie ją obejrzeć?

oprac.maw
Noc spadających gwiazd należy spędzić w miejscu oddalonym od sztucznego światła.
Noc spadających gwiazd należy spędzić w miejscu oddalonym od sztucznego światła. pixabay.com
NOC PERSEIDÓW 2019: Jak co roku na niebie będziemy mogli podziwiać noc spadających gwiazd. Kiedy maksimum roju Perseidów zobaczymy na niebie? Zapiszcie już w kalendarzach. W nocy z 12 na 13 sierpnia wypada magiczna noc spadających gwiazd. Wtedy Perseidów będzie na niebie najwięcej. Na niebie będzie można podziwiać je do 24 sierpnia. Jak je zobaczyć? Gdzie najlepiej będą widoczne? Sprawdźcie, jak przygotować się do nocy Perseidów.

W nocy z wtorku na środę (16/17 lipca) miało miejsce częściowe zaćmienie Księżyca. Choć na niebie nie brakowało chmur, naszym Czytelnikom udało się zrobić zdjęcia tego fascynującego zjawiska.
ZOBACZ ZDJĘCIA ZAĆMIENIA KSIĘŻYCA

A przed nami kolejne wyjątkowe zjawisko i letnie obserwacje. Już dzisiaj zaplanujcie sobie wieczór. Dokładnie 12 sierpnia. Szykujcie się na maksimum roju Perseidów, czyli tzw. noc spadających gwiazd.

NOC SPADAJĄCYCH GWIAZD 2019: KIEDY NOC PERSEIDÓW 2019?

Perseidy, to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca – 24 sierpnia. Maksimum roju Perseidów obserwuje się pomiędzy 12 i 13 sierpnia.

Noc perseidów w 2019 roku wypada w nocy z 12 na 13 sierpnia. Wtedy na niebie pojawia się najwięcej spadających gwiazd. Możemy zobaczyć nawet 100 Perseidów w ciągu godziny. Noc spadających gwiazd 2019 zapowiada się wyjątkowo spektakularnie. Chociaż mogą pojawić się utrodnienia w ich obserwacji.

Obserwacja Nocy Spadających Gwiazd

W obserwacjach nieba z 12 na 13 sierpnia będzie nam przeszkadzał księżyc, a to przez zbliżającą się pełnię. To jednak nie blokuje nam możliwości wypatrzenia Perseidów. Gdzie ich szukać? Najlepiej z dala od świateł.

NOC SPADAJĄCYCH GWIAZD 2019: GDZIE OGLĄDAĆ PERSEIDY?

Jak podkreśla Gabriel Wziętek, prezes zielonogórskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, aby podziwiać spadające Perseidy, musi być ciemne, najlepiej bezchmurne niebo. - Idealne będzie miejsce z dala od centrum miasta - dodaje.

Dwa lata temu mogliśmy podziwiać noc spadających gwiazd w Drzonowie. Sprzyjało nam piękne, ciemne niebo. A w tym roku po raz kolejny Planetarium Wenus zaprasza do skansenu w Zielonej Górze/Ochli. To również będzie dobre miejsce do wspólnej obserwacji nieba i Perseidów

O której najlepiej oglądać Perseidy 2018?
Perseidy zobaczyć będzie można już od godziny 16.00 w niedzielę, 12 sierpnia. Ich liczba zwiększać będzie się do godziny 4.30 w poniedziałek, 13 sierpnia. Najpiękniejszy deszcz Perseidów widoczny będzie między godz. 22:00 (12 sierpnia) a 10:00 (13 sierpnia). Pamiętajcie także, że to największe zagęszczenie spadających gwiazd występuje po północy. Warunkiem idealnych obserwacji jest oczywiście bezchmurne niebo. Jeśli pogoda nie będzie łaskawa, to obserwacje można przesunąć na dzień przed i dzień po maksimum Perseidów. Wtedy deszcz meteorów także będzie miał wysokie natężenie. Warto dodać, że w tym maksimum natężenia roju przypada na dobę po nowiu Księżyca, a to oznacza, że będzie to jedna z najciemniejszych sierpniowych nocy.

NOC SPADAJĄCYCH GWIAZD 2019 : Co potrzebne jest do oglądania roju Perseidów?

Podsumujmy. Po pierwsze, musi być czyste bezchmurne niebo. Po drugie, ważne jest miejsce: z dala od świateł, neonów. Obserwacje roju Perseidów najlepiej prowadzić, gdy jest ciemno. Dlatego warto wyjechać poza miasto. Co potrzebujemy do obserwacji spadających gwiazd? Nie jest konieczny specjalistyczny sprzęt, jak teleskop czy lornetki.

Noc spadających gwiazd w muzeum w skansenie Zielonej Górze/Ochli

10 sierpnia, w ramach „Lata Muz Wszelakich”, Centrum Nauki Keplera - Planetarium Wenus, wspólnie z Muzeum Etnograficznym w Zielonej Gòrze-Ochli, zorganizuje 3. edycję Nocy Spadających Gwiazd. Początek spotkania o godz. 20.00. Obserwacjom towarzyszyć będzie wiele atrakcji i wydarzeń, które zostały podzielone na konkretne strefy.

Strefa gwiazd i obserwacji

Jak zaznaczają organizatorzy, wydarzenie odbędzie się na polanie przy skansenie w Ochli, oddalonej kilka kilometrów od centrum miasta. W sprzyjających i komfortowych warunkach uczestnicy będą mieli okazję obserwować maksimum aktywności roju meteorów – Perseidów. Astronomowie obecni na wydarzeniu, będą mieli, do dyspozycji gości, teleskopy, za pomocą których możliwa będzie obserwacja innych obiektów, m.in. Księżyca. Podczas całego wieczoru narracja prowadzona będzie przez animator Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus, a wszystkim obserwującym, czas umilać będzie Robert Letkiewicz, grający muzykę elektroniczną, tworzoną na żywo. W tej samej strefie będzie można „wysłać” życzenia do spadających gwiazd (do balonów napompowanych helem przywiązywać będziemy „życzenia – gwiazdki”).

STREFA KSIĘŻYCA

Na „Dziedzińcu Kamiennej Zagrody” rozstawiony zostanie ekran, na którym wyświetlany będzie film „Apollo 13”.
Tuż obok, w Stodole z Siecieborzyc (zgodnie z przygotowanym programem) dwa razy odbędzie się Science Show , które poprowadzą przedstawiciele Stowarzyszenia Nauczycieli Fizyki SNAFI.

STREFA FOLKLORU

W strefie organizowanej przez Muzeum Etnograficzne, odbędzie się koncert zespołu „Drewno”. Artystyczne show, świetlno-muzyczny performance, zaprezentuje również Patryk Lichota.
rowerem do skansenu . Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem „Rowerem do przodu”, zorganizowany zostanie „Rajd rowerowy na Noc Spadających Gwiazd w Skansenie w Ochli”. Rowerzyści spotkają się na Placu Bohaterów o godz. 19.00 i wyruszą na wydarzenie.

SPADAJĄCE GWIAZDY 2019: Co to są Perseidy?

Perseidy, czyli spadające gwiazdy to meteory, które spalają się w atmosferze Ziemi. To rój meteorytów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca – 24 sierpnia. Związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle. Jak podaje Wikipedia: podczas okresu występowania roju radiant przemieszcza się przez gwiazdozbiory Kasjopei, Perseusza i Żyrafy (w maksimum aktywności znajduje się w pobliżu gwiazdy η Persei). Jego przeciętna aktywność w ostatnich latach wynosi około 100 ZHR.

Perseidy obserwowane są od około 2000 lat. Czasem spotkać możemy się też z nazwą „łzami świętego Wawrzyńca”, ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci.

Perseidy to najjaśniejsze meteory, jakie możemy oglądać w Polsce.

WIDEO: Czym tak naprawdę są perseidy i skąd bierze się ich blask? O zjawisku opowiedział Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik

źródło: TVN24/x-news

Czy wiesz, co widzisz na  [QUIZ]<br>
 [QUIZ]

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Bennu zderzy się z Ziemią w 2135 roku? NASA ma plan zniszczenia asteroidy. Jakie jest ryzyko kolizji? Nowe dane z 31.07.2018

Spadające gwiazdy w Lubuskiem
Jeśli uda Wam się uchwycić to niezwykłe zjawisko i chcecie się nim z nami podzielić, wyślijcie zdjęcia i filmiki na adres redakcyjny: [email protected]. Z nadesłanych zdjęć i filmów stworzymy fotogalerię na naszym serwisie i zaprezentujemy Wasze prace!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto