Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa kostka na Długim Targu w Gdańsku? GZDiZ złożył konserwatorowi nową propozycję materiału na nawierzchnię

Karol Uliczny
Karol Uliczny
fot. archiwum "Dziennika Bałtyckiego"
Trwa spór o kostkę brukową na Długim Targu w Gdańsku. Na biurko pomorskiego konserwatora zabytków trafiła kolejna próbka granitowej kostki. To już trzecia w ostatnim roku propozycja materiału, który miałby zastąpić obecną, wysłużoną nawierzchnię. Dwie poprzednie nie znalazły uznania w oczach Igora Strzoka.

Urzędy od pół roku nie mogą porozumieć się w sprawie tego, jakim materiałem wyłożyć „posadzkę gdańskiego salonu”. 7 lutego br. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni przedstawił konserwatorowi kolejną propozycję nawierzchni, która miałaby zastąpić połamane płyty oraz drobną kostkę. Pierwsza opcja wykorzystania płyt podobnych do tych użytych na ul. Stągiewnej, spotkała się ze wstępną akceptacją Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, decyzję jednak cofnięto po zmianie na stanowisku jego szefa.

„Inwestycja przewiduje wymianę części nawierzchni Długiego Targu z płyt kamiennych o formacie i kolorystyce obiegających od istniejącego materiału. W ocenie PKWZ byłoby to działanie szkodliwe dla charakteru najbardziej reprezentacyjnej ulicy zabytkowego wnętrza urbanistycznego” - argumentowano w uzasadnieniu.

Po nieudanych próbach osiągnięcia kompromisu konserwator przesłał swoją propozycję, w której określił szczegółowe wytyczne. Zaproponował wyłożenie wnętrz kwadratowych pól nawierzchni wykonanych obecnie z ciemnej kostki łupanej, kostką granitową prostokątną z granitu strzegomskiego, o wymiarach 10-12 x 18-22 cm.

- Powyższy opis został przesłany do kamieniołomu w Strzegomiu, gdzie na podstawie wytycznych wykonano próbkę materiału. Ta trafiła do PWKZ - mówi Magdalena Kiljan, rzeczniczka prasowa GZDiZ. - Otrzymana kostka była daleka od naszych oczekiwań, dlatego z ulgą przyjęliśmy wiadomość, że konserwator materiału nie zaakceptował. Dziś składamy kolejną propozycję. Choć nie są to płyty kamienne, które preferujemy, to materiał jest tym razem wystarczająco gładki, by poprawić komfort spacerujących - a właśnie na tym najbardziej zależało przygotowującemu inwestycję urzędowi. - Z niecierpliwością czekamy na opinię PWKZ, bo od blisko roku wciąż jesteśmy na początku drogi zmierzającej do remontu wysłużonej nawierzchni Długiego Targu - dodaje Magdalena Kiljan.
Odpowiedź jeszcze nie nadeszła.

- Konserwator jest w trakcie zaznajamiania się z propozycją GZDiZ i wkrótce podejmie decyzję w tej sprawie - informuje Marcin Tymiński, rzecznik prasowy WUOZ w Gdańsku.

Zgoda na wykorzystanie kostki strzegomskiej pozwoliłaby na zlecenie projektu budowlanego oraz wykonanie robót do wiosny 2021 r. Koszt wymiany szacuje się na 4 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto