Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa Lewica chce szkoły bez ideologii. Uczennica liceum: „Takie zachowania doprowadzają do tego, że młode dziewczyny są niepewne siebie”

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
Nowa Lewica chce szkoły bez ideologii. Konferencja prasowa w czwartek, 21.10.2021 r.
Nowa Lewica chce szkoły bez ideologii. Konferencja prasowa w czwartek, 21.10.2021 r. Krzysztof Dunaj
W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w czwartek, 21.10.2021 r. odbyła się konferencja prasowa Młodej Lewicy i Nowej Lewicy w sprawie działań dyrektorów pomorskich szkół wdrażających zakazy i nakazy dotyczące ubioru uczennic. – Nowa Lewica chce szkoły bez ideologii – deklarował Jędrzej Włodarczyk, sekretarz Nowej Lewicy na Pomorzu.

Nowa Lewica chce szkoły bez ideologii

Głównym powodem konferencji w czwartek, 21.10.2021 r. była kwestia dotycząca ubioru uczennic. Młodzież przekonywała, że często dochodzi do dyskryminacji w tych kwestiach i że nieraz była jej ofiarą. Zdaniem Młodej Lewicy, kobiety są często oceniane, upominane i karane ze względu na swój strój.

Nowa Lewica zapowiedziała, że od następnego tygodnia będzie zwracać się do dyrektorów oraz włodarzy miast z zapytaniem, czy wprowadzają w szkołach takie regulacje, które łamią prawa uczniów, czy nastąpiły zmiany w regulaminach.

– Wychodzimy z apelem, żeby miasto zbadało tę sprawę we wszystkich placówkach oświatowych. Sprawa jest bardzo poważna i dotyczy bardzo wielu młodych kobiet – powiedział koordynator wojewódzki pomorskiej Młodej Lewicy Cyprian Mrzygłód.

– W tym roku szkolnym w liceum dostałam uwagę, ponieważ nie ubrałam bluzy, bo nauczycielka kazała mi to zrobić – mówiła uczennica Martyna Michaelis. – Ta uwaga nie ma żadnych podstaw w statucie naszej szkoły. Kobietom od czasu, kiedy są jeszcze dziećmi, wmawia się, że ich ciało jest obiektem seksualnym. Te uwagi i zakazy dają jasny komunikat, że jeżeli kobieta padnie ofiarą przemocy, to sama jest sobie winna, dlatego, że prowokowała i kogoś kusiła.

Z doświadczeń, którymi młodzież podzieliła się podczas czwartkowej (21.10.2021 r.) konferencji, wynika, że nie tylko skąpy strój przeszkadza innym.

– Pewnego razu nauczyciel skomentował to, że wyglądam zbyt chłopięco, że mój ubiór jest zbyt chłopięcy i dziewczynie tak nie przystoi – o swoich doświadczeniach opowiadała Aleksandra Model. – Dlaczego w debacie publicznej głównym aspektem w sprawach kobiet, nie tylko w szkole, ale również i w pracy, jest to, jak one wyglądają. Dlaczego stawia się nas w roli przedmiotu, który ma wyglądać odpowiednio. Takie zachowania doprowadzają do tego, że młode dziewczyny są niepewne siebie.

– Dużą przyczyną są stereotypy płciowe. Jest taki podział na to, że kobieta ma służyć temu, żeby jedynie wzbudzać jakąś przyjemność przez to, jak wygląda. Nie spotkałam się z wieloma przypadkami, w których chłopcy są upominani za wygląd. Chyba że właśnie również łamią stereotypy płciowe – dodała licealistka Martyna Michaelis.

Jędrzej Włodarczyk zakończył konferencję mówiąc, że Lewica chce pomóc w szukaniu takich przypadków i chce im zaradzić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto