Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowoczesny sprzęt dla Centrum Medycyny Inwazyjnej

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
7 października tego roku medyczna uczelnia zainauguruje w CMI nowy rok akademicki
7 października tego roku medyczna uczelnia zainauguruje w CMI nowy rok akademicki
Rozstrzygnięto największy w Polsce i prawdopodobnie w Europie jednorazowy przetarg na medyczną aparaturę. Za blisko 87 mln zł (dokładnie 86,9 mln zł) konsorcjum Siemens - Draeger oraz jego podwykonawcy wyposaży w nią nowy budynek zabiegowej części uniwersyteckiego szpitala, czyli Centrum Medycyny Inwazyjnej w Gdańsku.

Różnego rodzaju urządzenia diagnostyczne - m.in. rezonans magnetyczny, aparaty rentgenowskie, angiografy, ultrasonografy, lampy operacyjne i zabiegowe, kolumny anestezjologiczne - zostaną dostarczone do CMI niebawem. Uczelnia zapłaci za nie w ramach tzw. odroczonej płatności, dopiero w 2012 roku. Wszystkie te urządzenia objęte są trzyletnią gwarancją. Oferta austriackiej firmy Vamed została odrzucona ze względów formalnych.

Czytaj także: Nowy sprzęt medyczny dla Wojewódzkiej Stacji Krwiodawstwa w Gdańsku

- Tak skomplikowanego przedsięwzięcia organizacyjnego i finansowego jeszcze w Polsce nie było - przyznaje Daniela Grych, dyrektor sprzedaży regionu północnego firmy Siemens. Jak zdradza Marek Langowski, kanclerz GUMed - sama oferta na dostawy sprzętowe liczyła 3 tysiące stron.

- Na tym nie koniec - zastrzega kanclerz. - Przed nami kolejne przetargi, m.in. na tzw. neuronawigację dla potrzeb neurochirurgii, mammografy itd. Koszt pełnego wyposażenia Centrum Medycyny Inwazyjnej przekroczy 170 mln zł.

Jedno jest pewne - będzie to aparatura z najwyższej półki.

- Takiego 1,5-teslowego rezonansu magnetycznego, jaki stanie w CMI, jeszcze w Polsce nie ma - zapewnia dyrektor Grych. Podobnie jak aparatury do znieczulenia firmy Draeger. - W Polsce podobnych nie ma, ich obsługi personel będzie musiał się uczyć za granicą - dodaje prof. Janusz Moryś, rektor GUMed.

Czytaj także: Gdańscy lekarze pokonali kolejną barierę w medycynie

Sercem szpitala będzie blok operacyjny z 15 salami. Główny wykonawca CMI - Erbud SA - zlecił jego realizację niemieckiej firmie Hospital Technic. - Ściany sal operacyjnych wykonane będą w technologii szklanej, łatwiej ją dezynfekować, bo są idealnie gładkie - tłumaczy Marek Langowski. - Stawiamy na technologie, które maksymalnie zabezpieczą pacjentów przed powikłaniami. Jedna z sal zarezerwowana jest dla robota Da Vinci, który częściowo wyręcza chirurga.

Kamień węgielny pod budowę CMI wmurowano w czerwcu 2008 roku, w listopadzie 2011 szpital przyjmie pierwszych pacjentów.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto