Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy sprzęt medyczny do walki z nowotworami dziecięcymi trafił do UCK w Gdańsku

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku otrzymało nowoczesny sprzęt medyczny, który ma pomóc w leczeniu polskich i ukraińskich dzieci chorych na nowotwory. Zakup urządzeń sfinansował TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych, który przekazał 285 tys. zł. W związku z przekazaniem środków niezbędnych na pozyskanie sprzętu medycznego, 27 czerwca odbył się briefing prasowy.

Ubezpieczenia wzajemne 2022

- Ideą ubezpieczeń wzajemnych jest solidarność i wsparcie - zaznaczył podczas poniedziałkowego briefingu prasowego (27.06.2022 r.) prezes TUW PZUW, Rafał Kiliński. - Dlatego angażujemy się w zakup sprzętu dla szpitali i szkolenia dla lekarzy, które mają służyć jak najlepszej opiece nad chorymi. Pomoc najmłodszym pacjentom daje największą satysfakcję. Janusz Korczak mówił, że kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat. Chcielibyśmy przywracać radość małym pacjentom dotkniętym ciężką chorobą.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne zyska system do neuromonitoringu śródoperacyjnego, a także specjalistyczne urządzenia do kontrolowania pracy serca, oddychania, ciśnienia i pozostałych istotnych funkcji życiowych małych pacjentów.

- Sprzęt służy do śródoperacyjnego monitoringu funkcji nerwów krtaniowych - przybliża w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" zastosowanie urządzeń zastępca ordynatora Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży UCK, dr hab. Andrzej Gołębiewski. - Chirurgia tarczycy szczególnie tych trudnych przypadków jak nowotwory czy choroba Gravesa i Basedowa, gdzie musimy zresekować narząd, który jest powiększony w znaczny sposób lub w nacieku nowotworowym. W tych przypadkach istnieje ryzyko uszkodzenia nerwów krtaniowych wstecznych, które odpowiedzialne są za prawidłową funkcję strun głosowych.

Dr hab. Andrzej Gołębiewski podkreśla, że takie uszkodzenia nerwów wiążą się z zaburzeniami mowy.

- Dzięki temu sprzętowi jesteśmy w stanie zlokalizować te nerwy śródoperacyjnie, umożliwić ich lepsze wypreparowania, więc poprawić radykalność zabiegu chirurgicznego oraz zapobiec ich uszkodzeniom - tłumaczy dr hab. Andrzej Gołębiewski. - Dzięki temu dzieci nie mają tych powikłań, nie wymagają rehabilitacji i mogą w życie wejść bez uszkodzeń.

Ten nowoczesny sprzęt monitorujący zapewni nadzór i doglądanie pacjentów o każdej porze dnia i nocy. Ordynator Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii UCK, dr hab. Ninela Irga-Jaworska zaznacza, że leczenie nowotworowe u dzieci jest bardzo agresywne.

- Prowadzi w bardzo dużym odsetku przypadków do wyleczeń, natomiast ceną za to są powikłania - oznajmia dr hab. Ninela Irga-Jaworska. - Ciężkie są stany zagrożenia życia. W związku z tym takie dwudziestoczterogodzinne monitorowanie stanu zdrowia - podstawowych funkcji życiowych pacjentów jest niezbędne i przede wszystkim ma wpływ na bezpieczeństwo tego leczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto