Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

NSZZ "Solidarność": Miejscem dla oryginalnych tablic z sierpniowymi postulatami jest historyczna Sala BHP Stoczni Gdańskiej

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Przemysław Świderski
Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" zajęła oficjalne stanowisko w sprawie tablic z postulatami stoczniowców z Sierpnia 80. Spór o tablice rozgrywa się między Narodowym Muzeum Morskim a Europejskim Centrum Solidarności i rodziną twórców tablic. Zdaniem związkowców tablice powinny znajdować się w Sali BHP.

Historyczna Sala BHP Stoczni Gdańskiej jest najwłaściwszym i jedynym miejscem, gdzie powinny spocząć oryginalne tablice z 21. sierpniowymi postulatami. To właśnie w tej sali MKS podpisał w sierpniu 1980 r. porozumienie z władzami PRL, których trzonem były postulaty znajdujące się na tablicach. To własność i spuścizna Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, który jest bezpośrednim następcą MKS-u. Europejskie Centrum Solidarności oraz wszystkie zainteresowane strony muszą ten fakt uszanować - czytamy w oświadczeniu Komisji Krajowej.

- Z całą mocą oświadczamy – wbrew kłamliwym publikacjom prasowym – że historyczna Sala jest i pozostanie własnością Związku. Dzięki temu zarówno wystawa, jak i wszystkie zgromadzone tam eksponaty, są i zawsze będą bezpłatnie dostępne dla wszystkich zainteresowanych i odwiedzających to miejsce - czytamy w komunikacie.

Jak pisze rzecznik związku Marek Lewandowski "Komisja zażądała zaprzestania uprawiania polityki kosztem NSZZ „Solidarność”, szczególnie przez tych, którzy Solidarności zawdzięczają swoją polityczną karierę".

Niedawno Narodowe Muzeum Morskie zawnioskowało do Europejskiego Centrum Solidarności o zwrot tablic z postulatami celem umieszczenia ich na wystawie w Sali BHP. Dyrekcja NMM dowodzi, że tablice od 1989 roku są wpisane do inwentarza muzealnego. Z kolegi ECS oraz Maciej Grzywaczewski i spadkobiercy Arkadiusza Rybickiego (którzy spisali postulaty na tablicach w Sierpniu 80) twierdzą, że to oni mają prawa własności do tablic na mocy prawa autorskiego.

Z kolei dr Janusz Sibora, ekspert od protokołu dyplomatycznego oraz w dziedzinie archiwistyki, w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" stwierdził, że tablice należą do NSZZ "Solidarność" jako następcy Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, który sformułował postulaty.

Senator PO Sławomir Rybicki, brat zmarłego w katastrofie smoleńskiej Arkadiusza Rybickiego i szwagier Macieja Grzywaczewskiego, w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" stwierdził w poniedziałek, że jego rodzina nie wyklucza wejścia na drogę sądową.

Tablice, na których wypisano 21 postulatów strajkujących stoczniowców mają być głównym motywem przyszłorocznych obchodów 40-lecia Sierpnia 80 i 50-lecia Grudnia 70.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto