Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oceanograf z Uniwersytetu Gdańskiego. Zakończył się pierwszy rejs naukowo-badawczy statku ZDJĘCIA

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
W sobotę, 2 lipca 2022 roku zakończył się pierwszy rejs naukowo-badawczy statku, który należy do Uniwersytetu Gdańskiego. "Oceanograf" przepłynął w 39 dni 4,5 tys. mil. Podczas rejsu udało się pobrać ponad 90 proc. założonego materiału. Wyniki analiz laboratoryjnych oraz opracowane dane zostaną zaprezentowane do końca 2022 roku. Statek w Gdańsku powitała m.in. zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, Monika Chabior.

W ramach rejsu statek UG wpłynął na Kanał Kiloński, Morze Północne, Kanał La Manche, Ocean Atlantycki oraz Zatokę Biskajską.

- To absolutnie niesamowity moment. Po 4,5 tys. mil niezwykłej podróży oto dziś [02.07.2022 r. - red.] witamy w macierzystym porcie naszego Oceanografa - mówił podczas wydarzenia rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski.

Rejs badawczy SEA-EU

SEA-EU to sojusz 6 europejskich i nadmorskich uczelni z Gdańska, Kadyksu, Brestu, Kilonii, Splitu oraz Malty.

- Naszą wizją jest stworzenie międzynarodowego i interdyscyplinarnego Uniwersytetu Europejskiego, który będzie wzmacniał współpracę naukową, a także wspierał innowacje i transfer wiedzy - piszą o sobie twórcy SEA-EU.

Rejs badawczy sojuszu SEA-EU miał na celu połączenie międzynarodowej wiedzy partnerów w celu zbadania ważnych kwestii środowiskowych w skali ogólnoeuropejskiej.

Uniwersytet Gdański podaje, że spośród 17 indywidualnych propozycji badawczych konsorcjum zaakceptowało trzy projekty, które były realizowane podczas rejsu z Gdańska do Kadyksu:

  • akumulacja gazu w osadach powierzchniowych szelfu kontynentalnego w ujęciu interdyscyplinarnym,
  • jakość powietrza w europejskich obszarach przybrzeżnych
  • wielkoskalowe badania porównawcze mikroplastików w europejskich wodach przybrzeżnych.

- Udało nam się pobrać ponad 90 proc. założonego materiału. Jest to ogromny sukces, zważając na wszystkie przeciwności, które pojawiły się w trakcie rejsu - powiedziała dr Aleksandra Brodecka-Goluch, kierownik naukowa rejsu. Mamy setki próbek do późniejszych badań biologicznych i chemicznych. Ponadto zgromadziliśmy setki gigabajtów danych hydroakustycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto