Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od czwartku 22.12.2022 Europejskie Centrum Solidarności będzie zamknięte. Co z kupionymi biletami? Do kiedy jest zamknięte?

Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Budynek Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku od 22 do 29 grudnia będzie nieczynny. Władze nie wykluczają dłuższej przerwy.
Budynek Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku od 22 do 29 grudnia będzie nieczynny. Władze nie wykluczają dłuższej przerwy. Przemysław Świderski
Europejskie Centrum Solidarności na swojej stronie internetowej podało informację, że placówka będzie zamknięta przez 7 dni. Marcin Wilczewski, kierownik wydziału zarządzania majątkiem w ECS, nie wyklucza, że przerwa będzie dłuższa.

ECS w dniach 22-29.12.2022 będzie zamknięte

W związku z ustawą nakładającą m.in. na instytucje kultury obowiązek zmniejszenia zużycia energii elektrycznej w grudniu 2022 o 10%, dyrektor ECS wydał zarządzenie o zamknięciu Europejskiego Centrum Solidarności w dniach 22–29.12.2022 roku - informuje Europejskie Centrum Solidarności na swojej stronie internetowej.

CZYTAJ TAKŻE:
Malbork. Oszczędzanie energii w Urzędzie Miasta. Pracownicy radia mają słuchać tylko online, nie dogrzewają się też grzejnikami na prąd

Zamknięte zostaną wszystkie przestrzenie: wystawa stała i wystawa czasowa Stocznia, biura ECS, biuro prezydenta Lecha Wałęsy, przestrzeń Solidarności Codziennie, restauracja, kawiarnia, sklep muzealny. Kontakt z pracownikami ECS możliwy będzie poprzez wiadomości mailowe oraz telefony komórkowe.

ECS oszczędza energię elektryczną

Wybór takiego, a nie innego terminu wynika z analizy statystyk odwiedzin w ECS w okresie około świątecznym. Wyjąwszy okres pandemii, średnio wystawę stałą zwiedzało w tym czasie około 2 tysięcy osób. W miesiącach letnich, kiedy frekwencja jest najwyższa, to nawet 7-8 tysięcy osób tygodniowo. Po dokonaniu wszechstronnej analizy wszystkich danych i konsultacjach z Organizatorami instytucji dyrekcja ECS podjęła jedyną możliwą w takiej sytuacji decyzję - mówi Magdalena Mistat, zastępczyni dyrektora ECS ds. komunikacji i strategii.

Osoby, które kupiły bilet online otrzymają zwrot pieniędzy na konto

Marcin Wilczewski, kierownik wydziału zarządzania majątkiem w ECS, podkreśla, że budynek ogrzewany jest wyłącznie energią elektryczną. Według ustawy, placówka ECS powinna zużywać 248 MWH, a przeciętne zimowe zużycie oscyluje w granicach 300 MWh.

- Maksymalne zużycie energii elektrycznej w grudniu 2022 w budynku ECS, wyliczone wg zapisów tej ustawy, to 248 MWh. Niestety ustawa nie przewiduje, że są budynki ogrzewane wyłącznie energią elektryczną (w ECS są to pompy ciepła). Z inną sytuacją mają do czynienia zarządzający budynkami korzystającymi z ciepła sieciowego GPEC. Nasze przeciętne zimowe zużycie to około 300 MWh. Pomimo już wcześniej wdrożonych oszczędności i zobowiązania pracowników do jak największych oszczędności prądu, nadal brakuje nam około 50 MWh. Nie osiągniemy wskazanego limitu bez radykalnego zmniejszenia ogrzewania pomieszczeń lub nawet całkowitego wyłączenia ogrzewania w części z nich. Liczymy na to, że przy pozostawionych systemach bezpieczeństwa i odpowiednim zabezpieczeniu eksponatów zamknięty budynek będzie zużywał około 5 MWh dziennie (przy normalnej pracy zużywa około 10 - 12 MWh), co pozwoli na oszczędność przez tydzień około 45MWh. Oczywiście istnieje ryzyko, że zużycie prądu będzie większe i dlatego m.in. pozostawiliśmy sobie dwa dni pod koniec grudnia na reakcję - wyjaśnia Marcin Wilczewski, kierownik wydziału zarządzania majątkiem w ECS.


CZYTAJ TAKŻE:
Kościerzyna przygotowuje się do oszczędzania energii. Będzie ciemno na ulicach? Jakie oszczędności wprowadzi miasto?

Spytaliśmy Muzeum II Wojny Światowej, w jaki sposób oni ograniczyli zużycie energii elektrycznej, aby nie wyłączyć obiektu z użytku dla zwiedzających. Poniżej zamieszczamy odpowiedź Julii Olechno, p.o. rzecznika prasowego Muzeum II Wojny Światowej.

  1. Część oświetlenia bytowego w naszym obiekcie oparta jest na starej technologii opraw oświetleniowych świetlówkowych – zadecydowaliśmy o zmianie ich na oświetlenie LED, ponadto po wymianie opraw na LED zamontowane zostaną czujniki ruchu w miejscach, gdzie natężenie ruchu jest znikome (jak np. korytarze techniczne);
  2. Planujemy zastosować fotowoltaikę na części budynku administracyjnego (dach);
  3. Regulujemy harmonogramem świecenia opraw zarówno w części administracyjnej budynku, w wieży i garażach (zastosowany jest od jesieni 2022 roku).

- Zależy nam, aby nasi Goście nie odczuli dyskomfortu wynikającego z ograniczania dostępności do wystawy głównej i wystaw czasowych spowodowanego wprowadzeniem rozwiązań oszczędzania energii elektrycznej, dlatego zastosowane zostały nieznaczne zmiany w godzinach otwarcia Muzeum i tak: we wtorki Muzeum jest czynne dla zwiedzających w godzinach 10:00 – 16:00, zaś od środy do niedzieli – w godzinach 10:00-18:00 - odpowiada Julia Olechno.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto