Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oddłużanie firm - sprawa polityczna

(azja)
Od wczoraj firmy borykające się problemami finansowymi mogą starać się o umorzenie niektórych długów wobec skarbu państwa. Komentuje to: Maciej Grabowski, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową - Mam ...

Od wczoraj firmy borykające się problemami finansowymi mogą starać się o umorzenie niektórych długów wobec skarbu państwa. Komentuje to:

  • Maciej Grabowski, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową
    - Mam wrażenie, że przy realizacji zapisów tej ustawy będzie więcej polityki niż gospodarki. Decyzja urzędnika odnośnie opiniowania wniosków o oddłużenie może być związana z różnymi naciskami, a nie obiektywna.
    Nieefektywnym przedsiębiorstwom powinno się pozwolić upaść, a nie na siłę podtrzymywać je przy życiu. Choć z drugiej strony wiem, że postępowania upadłościowe są prowadzone przez sąd bardzo niezdarnie. Ustawa mówi, że długi firmy zostaną umorzone jeśli program naprawczy przyniesie efekt. Jednak obawiam się, że będzie wiele możliwości obejścia tego zapisu.


    Starające się o umorzenie firmy muszą wnieść opłatę w wysokości 1,5 lub 15 proc. zadłużenia oraz przedstawić program naprawczy i czekać na decyzję urzędnika.
    Ustawa przewiduje możliwość darowania firmom m.in. nie wpłaconych do budżetu podatków, niezapłaconego cła oraz wpłat z zysku. Poza tym firmy mogą ubiegać się o umorzenie niezapłaconych składek na rzecz funduszy celowych czyli składek na ZUS, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.
    - Wnioski o umorzenie długów przedsiębiorcy mogą składać do
    15 listopada włącznie - mówi Anna Sobocińska z biura prasowego resortu finansów. - Należy je adresować do instytucji, których dotyczą zobowiązania. Na przykład jeśli mamy zaległości podatkowe - wniosek należy złożyć do urzędu skarbowego, jeśli nie zapłaciliśmy cła - do urzędu celnego.
    Jeśli dana instytucja pozytywnie rozpatrzy wniosek, przedsiębiorca dostanie od niej informacje dotyczące m.in. kwoty oddłużenia i wysokości opłaty restrukturyzacyjnej. Należy ją wnieść w ciągu 30 dni od otrzymania decyzji o warunkach oddłużenia. Program naprawczy ma trwać około roku. Gdy nie przyniesie efektów długi nie zostaną umorzone.
    O umarzanie długów nie mogą ubiegać się firmy znajdujące się w upadłości lub likwidacji.

    Więcej polityki niż gospodarki





  • emisja bez ograniczeń wiekowych
    Wideo

    Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto