Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odliczanie VAT na samochody osobowe

Jacek Klein
Przed drugim czytaniem w Sejmie znajdują się poselskie projekty nowelizacji ustawy o podatku VAT. Zakładają one m. in. złagodzenie zasad odliczania podatku VAT od samochodów osobowych. Przewidują m. in.

Przed drugim czytaniem w Sejmie znajdują się poselskie projekty nowelizacji ustawy o podatku VAT. Zakładają one m. in. złagodzenie zasad odliczania podatku VAT od samochodów osobowych.
Przewidują m. in. podniesienie limitu odliczeń do 7 tys. zł oraz likwidację ograniczenia odliczenia do połowy zapłaconego podatku VAT.
Poselskim propozycjom sprzeciwił się rząd, ponieważ, jak argumentuje, takiej liberalizacji przepisów nie wytrzymałby budżet. Pracuje nad swoim, autorskim rozwiązaniem. Zlikwidowany miałby zostać "wzór Lisaka", którego wprowadzenie w maju ubiegłego roku ograniczyło znacznie sprzedaż małych samochodów z kratką. Najbardziej odczuli to krajowi dilerzy samochodowi. Na jakich nowych zasadach auta miałyby być zaliczane do dostawczych, nie wiadomo.
- Ma ono polegać na konkretnym zdefiniowaniu samochodów osobowych i dostawczych. Informacje o spełnieniu przez pojazd określonych kryteriów wynikałoby z zaświadczenia z przeprowadzonego dodatkowo badania technicznego, wydawanego przez okręgowe stacje kontroli pojazdów, oraz z dokumentu rejestracyjnego pojazdu - głosi komunikat Centrum Informacyjnego Rządu.
- Wszystkie rozwiązania idące w kierunku złagodzenia zasad odliczania VAT od samochodów osobowych są przez rynek pożądane - powiedział Janusz Chwojnicki, dyrektor gdańskiego oddziału Bankowego Funduszu Leasingowego SA. - Najkorzystniejsze moim zdaniem byłoby zlikwidowanie "wzoru Lisaka".
Obecne przypisy uzależniają możliwość całkowitego odliczenia podatku przez firmy od tego, czy samochód spełnia warunek minimalnej ładowności według tzw. wzoru Lisaka. Auta, które ich nie spełniają, nie uzyskają homologacji na dostawcze i są traktowane jako osobowe. Przedsiębiorca nabywający takie auto może sobie odliczyć połowę podatku, ale najwyżej 5 tys. zł.
Wzór Lisaka
Minimalna ładowność, która pozwala na uzyskanie homologacji "ciężarówki", liczona jest według wzoru: 357 kg + n x 68 kg, gdzie "n" to liczba miejsc siedzących wpisana w świadectwie homologacji. Zatem samochód 2-osobowy, aby mógł być zarejestrowany jako ciężarowy, musi mieć ładowność co najmniej 493 kg, 3-osobowy ładowność 561kg. I tak dalej aż do samochodów 9-osobowych, które muszą mieć ładowność przynajmniej 969 kg. Wszystkie inne pojazdy, które nie spełniają tych warunków, uznawane są za osobowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto