Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odpowiednia dieta przepisem na większe bezpieczeństwo podczas jazdy. Sprawdź 5 posiłków idealnych dla kierowców

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
Kliknij w prawy przycisk i zobacz 5 przykładowych posiłków dla kierowców, które przygotowała  dietetyk i psychodietetyk, Magdalena Hajkiewicz we współpracy z Seat.
Kliknij w prawy przycisk i zobacz 5 przykładowych posiłków dla kierowców, które przygotowała dietetyk i psychodietetyk, Magdalena Hajkiewicz we współpracy z Seat. Canva
Nie ma dnia, żebyśmy nie słyszeli o zdarzeniach drogowych. Często ich przyczyny są nieznane. Sprawca nie był pod wpływem alkoholu, ani na nic nie chorował. Jednak nawet brak wody budzi u kierowców zachowania, jak po spożyciu napojów procentowych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak żywienie wpływa na sprawność psychofizyczną kierowców. Kliknij w przycisk "galeria" i poznaj 5 przykładowych posiłków dla kierowców.

Odpowiednia dieta dla kierowców. Jakie posiłki sprzyjają lepszemu prowadzeniu samochodu?

Jednym z zaniedbanych elementów kierowców jest śniadanie, które często jemy kilka godzin po wstaniu. Opóźniony czas pierwszego posiłku powoduje przedłużenie nocnego głodu, który wiąże się z obniżeniem glukozy we krwi i gorszym dostępem materiału energetycznego dla mózgu. W związku z tym u osób, które nie zjadły śniadania, czas reakcji był wydłużony. Według badań kierowcy gorzej sobie radzą również z wykonaniem testów pamięciowych oraz polegających na rozwiązywaniu problemów. Konsekwencją niezjedzonego pierwszego posiłku będzie uczucie niepokoju, łatwe wpadanie w agresję, ból głowy oraz trudności w skupieniu.

Mało wody = bycie pod wpływem alkoholu

Taką samą ważną rolę w diecie kierowcy odgrywa nawadnianie organizmu. Przy utracie 10% wody pojawiają się skurcze mięśni, trudności z utrzymaniem równowagi oraz niewydolnością krążenia. Utrata 20% jest jednoznaczna ze śpiączką. Mała klimatyzowana kabina sprzyja pojawieniu się odwodnieniu podobnie jak długoterminowy lot. Według badań 3-godzinna podróż samolotem powoduje utratę ok. 1 litra wody.

Badanie opublikowane przez Loughborough University (UK) i European Hydration Institute pokazały, że zbyt mała ilość wypitej wody jest porównywalna do poziomu 0,8 g/l alkoholu we krwi, które osiąga się po 4 kieliszkach wina. Kierowcy, którzy nie są odpowiednio nawodnieni, popełniają te same błędy, co osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu - mimowolna zmiana pasa oraz opóźnione odruchy hamowania.

Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku podaje, że w długi weekend sierpniowy (13-15.08.2022 r.) na pomorskich drogach zatrzymano 78 kierowców, którzy byli pod wpływem alkoholu. Rok temu w tym samym okresie ujęto 55 nietrzeźwych kierowców.

Kawa jako psychostymulant

- Wypicie 3-5 filiżanek kawy w trakcie podróży może pomóc zachować czujność, ale większa ilość może być już niebezpieczna. Napoje energetyczne są kierowcom niewskazane, jako że u niektórych mogą wręcz wywołać poczucie senności - zaznacza doktor Marai Carmen López z centrum medycznego SEAT CARS

Według publikacji prof. dr hab. Wiesławy Łysiak-Szydłowskiej (Zakład Żywienia Klinicznego i Diagnostyki Laboratoryjnej Instytutu Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Gdańsku) nie powinno przekraczać się 3 filiżanek. Odstawienie kawy daje objawy podobne do odstawienia alkoholu. Choć kawa poprawia koncentrację i czujność, to jednocześnie zmniejsza pewność "ręki".

Dieta musi być zbilansowana

- Jeśli szykujemy kanapki na podróż, oprócz szynki i sera dorzućmy również trochę warzyw. Jeśli kupujemy gotowe danie na stacji benzynowej, zamówmy dodatkową surówkę - mówi Magdalena Hajkiewicz, dietetyk i psychodietetyk. - Warto również być ostrożnym w przypadku korzystania z promocji na stacjach. Jeżeli chcemy wypić tylko kawę, nie kupujmy do niej ciastka, tylko dlatego, że było w zestawie za 2 zł. Starajmy się, aby oferty na stacjach nie podejmowały decyzji za nas.

Przy prawidłowo skonstruowanej diecie śniadanie powinno zawierać 20-30% całodobowego zapotrzebowania energetycznego. Drugie śniadanie to 5-10%. Najwięcej wynosi obiad, ponieważ 40-50%. Ostatni posiłek, czyli kolacja to 15-20%. Podczas podróży kierowcy wyjeżdżają wcześniej, żeby ominąć korki na drodze - potrafią jechać kilka godzin. W konsekwencji, kiedy głód już jest mocno odczuwalny, sięgają po niezdrowe jedzenie dostępne w restauracjach typu fast food (śmieciowe jedzenie). Jeden obfity posiłek może wywołać niestrawność oraz przełożyć się na obniżony poziom koncentracji. Dodatkowo jedzenie w niepewnych i niesprawdzonych miejscach może wiązać się z zatruciem pokarmowym w postaci zakażeń bakteryjnych - salomnella może ujawnić się po 5 godzinach w postaci m.in. biegunki, bólu brzucha oraz wymiotów.

- Najlepszym rozwiązaniem są częste przystanki i spożywanie niewielkich ilości jedzenia - podkreśla doktor Mari Carmen López. - Warto dodać do tego mały spacer lub nawet krótką drzemkę, dzięki którym będziemy mieli mniej zmęczony umysł i świeże spojrzenie na drogę.

Zdrowe jedzenie w trakcie podróży - tak czy nie?

Nie zawsze jedzenie zdrowych rzeczy jest wskazane. Jedną z takich sytuacji jest jazda za kierownicą. Podczas podróży powinno zrezygnować się z jedzenia ryżu, fasoli i makaronu. Mogą one wywoływać sensacje gastryczne. Ponadto zbyt duża ilość owoców cytrusowych (pomarańcze, mandarynki, limonki), cebuli, a także pomidorów nie jest wskazana. Powodują one kwaśną niestrawność.

Brak witaminy A - konsekwencje

Dużo urlopowiczów jeździ nocą, żeby następny dzień wykorzystać na ewentualne zwiedzanie. Jazdą nocą również bywa niebezpieczna. Powodem m.in. może być brak witaminy A - niedobór jest powodem tzw. kurzej ślepoty. W konsekwencji o zmroku widzi się nieostro. Witaminę A znajdziemy w szpinaku, marchwi dyni, jajach, oraz rybach.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odpowiednia dieta przepisem na większe bezpieczeństwo podczas jazdy. Sprawdź 5 posiłków idealnych dla kierowców - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto