Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odsłonili pomnik "Inki" na gdańskiej Oruni [ZDJĘCIA]

Ewelina Oleksy
Odsłonięcie pomnika "Inki" na gdańskiej Oruni (30.08.2015)
Odsłonięcie pomnika "Inki" na gdańskiej Oruni (30.08.2015) Przemek Świderski
Pomnik Danuty Siedzikówny, ps. Inka, sanitariuszki AK, która w 1946 r. padła ofiarą zbrodni sądowej stoi już na placu przy ul. Gościnnej w Gdańsku. W niedzielę, z okazji odsłonięcia monumentu, na Oruni odbyła się msza polowa pod przewodnictwem metropolity gdańskiego, abp Sławoja Leszka Głódzia.

Biskup podczas homilii przypomniał biografię Danuty Siedzikówny.

- Dziś wydobyliśmy jeden, młody żywot, piękny duchem i czynami. Przeszła okrutne śledztwo, nikogo nie wydała, przed egzekucją była spokojna, pogodzona z losem. Zanim padł strzał, Danusia zdążyła krzyknąć: "Niech żyje Polska". Droga Inki, jej niezłomna postawa, urosła do rangi symbolu i tak należy patrzeć na ten pomnik i uroczystość. Niech ten pomnik zakorzenia pamięć o Ince w ludzkich sercach. Będziecie jego kustoszami! - zwracał się do zebranych podczas kazania abp Sławoj Leszek Głódź. - Zachowałaś się jak trzeba, sanitariuszko Inko, gdy wyruszyłaś na tragiczny szlak ku niepodległej!

Metropolita wyraził nadzieję, że Inka, której szczątki odnaleziono w ubiegłym roku na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku, doczeka się godnego pogrzebu. Nawiązał też do kontrowersji, jakie wokół pomnika pojawiły się w ostatnim czasie.

- Dziękuję tym, którzy przyczynili się do powstania pomnika w tak krótkim czasie. W połowie maja pojawił się pomysł, a dziś jesteśmy tu. Można? Można, panie prezydencie!- powiedział abp Głódź. - Co do urzędników, powiem tak: mają to do siebie, że jak już nie mogą przeszkodzić, zaczynają pomagać. Teraz czekamy na pomnik smoleński - stwierdził metropolita.

Czytaj więcej na temat uroczystości odsłonięcia pomnika Danuty Siedzikówny, ps. Inka w Gdańsku

Wbrew wcześniejszym pogłoskom w uroczystości nie wziął udziału prezydent Polski Andrzej Duda. Ale reprezentował go, i złożył pod pomnikiem wieniec w jego imieniu, Maciej Łopiński, minister w Kancelarii Prezydenta RP.

- Bardzo podoba mi się inicjatywa wzniesienia tego pomnika, bo warto, żeby Rzeczpospolita pamiętała o swoich najlepszych córkach, synach, o Żołnierzach Wyklętych - powiedział minister Łopiński.

Podczas ceremonii nie zabrakło mocnych akcentów patriotycznych. Tłumy mieszkańców wraz z oficjelami odśpiewali hymn Polski. Race, w towarzystwie okrzyków "cześć i chwała bohaterom", odpalili kibice Lechii Gdańsk. Nie zabrakło też przedstawicieli prawicowych ruchów - Młodzieży Wszechpolskiej oraz Ruchu Narodowego.

Autorem rzeźby jest Andrzej Renes. Pieniądze na jej wykonanie - ok. 40 tys. zł- zebrano w ramach inicjatywy społecznej. Miasto ze swojej kieszeni dało ok. 100 tys. zł na zagospodarowanie terenu wokół pomnika.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto