Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odwiedź Twierdzę Wisłoujście i przenieś się w czasie do XVII wieku!

MA
Już w sobotę 6 sierpnia impreza  „Twierdza Wisłoujście szykuje się do bitwy!"
Już w sobotę 6 sierpnia impreza „Twierdza Wisłoujście szykuje się do bitwy!" Karolina Misztal
W sobotę 6 sierpnia Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprasza do Twierdzy Wisłoujście na całodniowy festiwal historyczny.

Podczas imprezy będzie można zobaczyć, jak 300 lat temu wyglądało życie w Wisłoujściu. W warowni pojawią się grupy rekonstrukcyjne z Polski i zagranicy. Będą ćwiczenia oddziałów piechoty i artylerii oraz stragany, przy których będzie można potargować się z rzemieślnikami. Zwiedzający zajrzą do kwatery dowódcy twierdzy, będą też mogli przymierzyć dawne elementy wyposażenia żołnierzy.

W trakcie imprezy przewodnicy Twierdzy Wisłoujście wprowadzą gości w wydarzenia, które miały tu miejsce w pierwszej połowie XVII wieku. Opowiedzą o przemianach w sztuce obronnej twierdz na przełomie XVI i XVII stulecia, wizycie króla Zygmunta III Wazy, dziejach floty polskiej stacjonującej pod Twierdzą, Bitwie pod Oliwą w 1627 r. i szwedzkim kontrataku na polską flotę przy latarni twierdzy z 1628 r.

Na placu przed fortem Twierdzy na zwiedzających będą czekały punkty gastronomiczne, kuchnia polowa oraz strefa odpoczynku/rekreacyjna, gdzie przy kawie będzie można usiąść przy stoliku i odpocząć w cieniu drzew.

- Pragniemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych widzów. Często nas pytano o możliwość zwiedzenia twierdzy po inscenizacji, by zobaczyć z bliska jak wyglądało życie w tym miejscu – mówi Maciej Flis, pracownik działu marketingu MHMG. - W tym roku zawita do nas 150 osób zaangażowanych w odtwarzanie formacji wojskowych z XVII wieku. Będą to grupy zarówno z województwa pomorskiego, jak i z okolic Warszawy, Krakowa, a nawet z Anglii. Wydarzenie będzie jedną z nielicznych okazji, w których będzie można znaleźć się pomiędzy odtwórcami XVII wieku i odrobinę odczuć klimat epoki, poczuć się jej uczestnikami. W przyszłych latach chcemy rozwijać ten pomysł do rozmiarów kilkudniowego festiwalu, który będzie odbywać się regularnie.

Podczas wydarzenia reżysera Janusz Bocian i Studio Filmowe Blackstork poprowadza warsztaty filmowe dla profesjonalistów. Nagrane materiały posłużą do promocji festiwalu MHMG oraz fimu „Gunpowder”, który jest osadzony w realiach XVII-wiecznego Gdańska.
- Realizację filmu wspierają rekonstruktorzy oraz muzea, a moim celem jest przenieść ich wiedzę na ekran z pełną dbałością o detal - mówi Janusz Bocian. - Film będzie pełen ekscytujących pojedynków, zwieńczonych finalną walką głównych bohaterów na pokładzie statku, w środku szalejącego sztormu. Wszystko to w choreografii ułożonej przez znakomitą ekipę kaskaderską i trenerów szermierki historycznej.

"Gunpowder" to film płaszcza i szpady, pełen przygód i tajemnic. Przygodowa opowieść o ściganiu przestępców pozwala na pokazanie wyglądu i klimatu Gdańska w jego złotych czasach.
Wielkim finałem tegorocznej edycji festiwalu będzie multimedialne widowisko „Bitwa Morska. Tajemnice Twierdzy Wisłoujście”, które zaplanowano na sobotę 13 sierpnia o godz. 21:30. O Twierdzy Wisłoujście opowiedzą lasery, video-mapping, okręty i pirotechnika oraz błąkający się od wieków po warowni… duch.

Program imprezy „Twierdza Wisłoujście szykuje się do bitwy! – Zobacz jak wyglądał Gdańsk w XVII wieku!”

Twierdza Wisłoujście, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

Ul. Stara Twierdza 1

Sobota, 6 sierpnia, godz. 10:00-18:00

10:00 otwarcie bram Twierdzy

10:20 wejście pierwszej grupy turystów prowadzonej przez przewodnika. Następne grupy wchodzą w cyklu co 25 min;

18:00 zamknięcie bram Twierdzy;

Plan manewrów wojsk w Twierdzy Wisłoujście:

8.00 pobudka

9.00-10:00 zaprawa i śniadanie;

10.30-10.40 apel;

10.40-12.30 ćwiczenia pododdziałów: pikinierzy, muszkieterzy, specjaliści, chorągwie, dobosze;

12.30-14.30 przerwa;

13:30-14:30 warsztaty: sztylet średniowieczny i renesansowy;

14.30-16.30 ćwiczenia całego regimentu;

17:30 msza polowa w kazamacie Furta Wodna;

16.30-18.00 turniej zapasów oraz gier i zabaw obozowych;

10:00-18:00 funkcjonują punkty rzemieślnicze: XVII-wieczna apteka , tor powroźniczy, warsztacik hafciarski, bicie monet, filcowanie wełny, tkanie płótna

Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem w cenie biletu: Normalny 12.00 zł; Ulgowy 6.00 zł; Rodzinny 25.00 zł
Grupa z przewodnikiem startuje co 25 min – ze strefy odpoczynku na terenie parkingu twierdzy. Czas zwiedzania: 1,5-2 godz.
Uwaga! Dostępne tego dnia miejsca parkingowe znajdować się będą przy przystani promu oraz tramwaju wodnego.
Dojazd: Autobusami linii 138 oraz 606 (przystanek „Twierdza Wisłoujście n/ż”)

Grupy zaangażowane w wydarzenie:

Kompania Kaperska, Red Regiment, Rebel Regiment, Poczet Mikołaja Bieganowskiego, Nadworna Chorągiew Dragońska Fredra, Bractwo Rycerskie Smocza Kompania, Polish Haiduking Team, Regiment Króla Jego Mości Władysława IV Wazy, Pierwsze Polskie Stowarzyszenie Turniejowe Liga Baronów, Regiment Autoramentu Cudzoziemskiego Królewicza Jana Kazimierza, Pospolite Ruszenie Szlachty Ziemi Krakowskiej, Stajnia Buńczuk, Towarzystwo Szabli i Miecza, Małopolska Zgraja Sarmacka, Chorągiew Jakuba Wejhera, Komputowa Chorągiew Stefana Czarnieckiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto