Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oficjalne otwarcie Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. Tłumy zwiedzających

Ryszarda Wojciechowska
Ryszarda Wojciechowska
Otwarcie Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. Tłumy zwiedzających
Otwarcie Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. Tłumy zwiedzających Przemyslaw Swiderski
Wchodząc do Muzeum Bursztynu ma się wrażenie, że wchodzi się do wielkiego skarbca. Są tu wspaniałe eksponaty zarówno naturalne, jak i wykonane ręką człowieka. Takie, które liczą sobie 40 milionów lat, i współczesne, zaledwie kilkuletnie.

Było przecięcie wstęgi i czerwony dywan oraz tłumy gości. W taki sposób, już oficjalnie, w sobotni poranek 24 lipca 2021 roku, otwarto dla zwiedzających Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie.

Wielu zwiedzających gdańszczan mówiło z dumą, że oto spełniło się marzenie miasta, bo Gdańsk jest od teraz światową stolicą bursztynu.

Wchodząc do muzeum ma się wrażenie, jakby się wchodziło do wielkiej, bursztynowej szkatuły z biżuterią. Są tu wspaniałe eksponaty zarówno naturalne, jak i wykonane ręką człowieka. Takie, które liczą sobie 40 milionów lat, i współczesne, zaledwie kilkuletnie.

Prace adaptacyjne w Wielkim Młynie trwały pięć lat, a sam budynek, największy w średniowiecznej Europie młyn, musiał przejść gruntowną przemianę. Dokonano konserwacji gotyckich murów i termomodernizacji zabytku. Przede wszystkim dawny układ Wielkiego Młyna dostosowano do funkcji muzealnych. Całkowity koszt inwestycji to 33,5 mln zł.  

Dyrektor muzeum Waldemar Ossowski mówi, że w tej placówce można się rozkoszować pięknem bursztynu. Są tu obiekty o bardzo wysokiej wartości historycznej i materialnej. Układ architektoniczny jest taki, że można odnieść wrażenie, iż wchodzi się do ciemnego skarbca, w którym znajdują się najwspanialsze zbiory - opowiada.

Pytany o swoje ulubione eksponaty odpowiada, że z przyjemnością ogląda dzieła mistrzów sprzed 300 lat, podziwiając ich kunszt i artyzm, ale z taką samą przyjemnością ogląda wspaniałe, łamiące schematy projekty współczesnych gdańskich twórców, które też znajdują się w muzeum. "Bo dobra sztuka zawsze się obroni. I nieważne, czy była wykonywana kilka wieków temu, czy kilka lat wstecz. W muzeum połączyliśmy to w jedną całość."

Już przy wejściu na widzów "czeka" największa bryła bursztynu na świecie, która waży 68 kilogramów i pochodzi z Sumatry. Bursztyn ten jest troszkę młodszy od bałtyckiego, bo liczy sobie 32 miliony lat.

Historyczka sztuki i i kierowniczka muzeum Renata Adamowicz mówi, że kolekcja powstała w ciągu zaledwie 20 lat i jest dumą Gdańska.

Wystawa mieści się na dwóch piętrach. Pierwsze piętro to bursztyn w naturze, przestrzeń poświęcona historii bursztynu i jego sposobom wydobywania. I to tu znajdują się najcenniejsze inkluzje w zbiorach gdańskiego Muzeum Bursztynu czyli inkluzje gekona gdańskiego, pająka ptasznika i jaszczurki Gierłowskiej (drugi okaz jaszczurki odkryty w bursztynie).

Uwagę przyciąga instalacja artystyczna "drzewo bursztynowe", wykonana specjalnie dla muzeum przez gdańskiego rzeźbiarza Tomasza Krupińskiego.

Chcieliśmy pokazać bursztynowe drzewo, które ma być oczywistym symbolem mówiącym, że bursztyn to żywica, a nie kamień - mówi Renata Adamowicz.

Wskazuje też na inne eksponaty m.in. na "apteczkę" z bursztynem. "Apteczkę", bo od zawsze wierzono, że ma on właściwości lecznicze. Bursztynu używano nie tylko do różnych preparatów, ale i amuletów, wierzono bowiem, że przynosi szczęście.
Jest też m.in. bursztynowe "jabłko", które miało odstraszać dżumę, czy bursztynowe pigułki, które miały pomagać na różne choroby.

Drugie piętro to bursztyn w kulturze, czyli wszystko to, co ludzie z niego robili. Jest tu m.in. wyjątkowy okaz, bursztynowy różaniec, który został przekazany w depozyt od księdza przeora Dominikanów. Ten eksponat został wykopany podczas badań archeologicznych w kościele św. Mikołaja. I jest to jeden z najrzadszych bursztynowych różańców średniowiecznych.

Niezwykle interesującymi z własną historią eksponatami są także bursztynowe szachy z około 1700 r. i bursztynowa waza dla Stalina z 1900 roku. 

Niestety, bezpłatne wejściówki na ten weekend rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Ale bilety są dostępne. Można je kupować także w formie online. Liczba zwiedzających w warunkach pandemii jest ograniczona. Jednocześnie na wystawie może przebywać 100 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oficjalne otwarcie Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. Tłumy zwiedzających - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto