Oklaski. Zygfryd Liban - ćwierć wieku na bieżniach i stadionach świata

ZBIGNIEW BRUCKI
Zygfryd Liban i jego cząstka trofeów. FOT. ZBIGNIEW BRUCKI
Biegać zaczął zachęcony telewizyjnymi programami Tomasza Hopfera. Dziś ma 64 lata i wciąż biega. I to jak. Na 25-lecie przygody z tym sportem zrobił sobie - jak mówi - mały prezent: w kat.

Biegać zaczął zachęcony telewizyjnymi programami Tomasza Hopfera. Dziś ma 64 lata i wciąż biega. I to jak. Na 25-lecie przygody z tym sportem zrobił sobie - jak mówi - mały prezent: w kat. M 60 wygrał XII Czteroetapowy Bieg Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny na dystansie 100 km. Zygfryd Liban, bo o nim mowa, w ciągu ćwierćwiecza uczestniczył w ponad 700 biegach na różnych dystansach, z czego 458 wygrał w swej kategorii wiekowej.

Trzykrotnie startował w mistrzostwach świata, pięć razy biegał na mistrzostwach Europy, w mistrzostwach Polski zdobył 48 medali na różnych dystansach, od 600 m po maratony. Tych ostatnich w karierze ukończył 91, z czego 43 wygrał. W czteroetapowym biegu, jak ten ostatni, na Zamojszczyźnie startował trzykrotnie i za każdym razem w swojej kategorii meldował się na mecie jako pierwszy. W tym roku trasa czterodniowego biegu wiodła z Zamościa do Zwierzyńca (35 km), później do Krasnobrodu (20 km), znów do Zamościa (30 km) i po ulicach tego miasta (15 km). Rywalizowało 150 biegaczy w różnym wieku. Triumfując w swej kategorii wiekowej Zygfryd Liban przebiegł cały dystans w 7 godz. 26 min. i 20 sek. W minionych trzech latach tczewianin każdego roku zwyciężał w ponad 50 biegach, w 2007 r. wygrał już 33 razy, z czego 6 maratonów.
- Dobrze by było znów zaliczyć "pięćdziesiątkę" - mówi tryskający humorem Zygfryd Liban.