Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Okręt podwodny ORP "Kondor", kupiony przez pomorskiego przedsiębiorcę, trafił z Gdyni do Górek Zachodnich. Będzie atrakcją turystyczną?

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Wideo
od 16 lat
Wycofany ze służby okręt podwodny ORP "Kondor", zakupiony od Agencji Mienia Wojskowego przez pomorskiego przedsiębiorcę Andrzeja Syldatka, przeholowany został już z Gdyni do Stoczni Wisła w Górkach Zachodnich w Gdańsku. Nie jest wykluczone, że w przyszłości eksponowany będzie jako atrakcja turystyczna, dla przykładu na gdańskiej Motławie.

ORP "Kondor" sprzedany, jego nowy właściciel ma plany

Legendarny okręt podwodny po tym, jak Andrzej Syldatk zakupił go od Agencji Mienia Wojskowego, przed rozpoczęciem wakacji cumował przy Nabrzeżu Kutrowym w centrum Gdyni, budząc spore zaciekawienie wśród mieszkańców i turystów.

Jego nowy właściciel już wówczas jednak zapowiadał, że docelowo, kiedy tylko pozwoli na to pogoda, mierząca 47 metrów, unikatowa jednostka, zostanie przeholowana do Gdańska. Tak już też się stało. Okręt poddawany jest właśnie naprawom w Stoczni Wisła.

Kiedy prace te zakończą się, Andrzej Syldatk przymierza się, aby uczynić z "Kondora" atrakcję turystyczną.

- Ciągle szukamy dla niego odpowiedniego miejsca - mówił "Dziennikowi Bałtyckiemu" w drugiej połowie kwietnia tego roku Andrzej Syldatk. - Może miasto Gdynia się skusi? Może jakiś przedsiębiorca w kooperatywie z nami udostępni okręt turystom? Byłem już kilka razy w środku okrętu i jestem pod ogromnym wrażeniem. To prawdziwy okręt wojenny. Miejmy nadzieję, że trafi się nam do współpracy odpowiednia osoba.

ORP "Kondor" będzie eksponowany w Gdyni, czy w Gdańsku?

Wiadomo już, że okręt podwodny na pewno nie zostanie zezłomowany. Jego nowy właściciel ma wobec "Kondora" inne, znacznie ciekawsze plany.

Być może w porozumieniu z innymi inwestorami zdecyduje się go udostępnić do zwiedzania, jednak niekoniecznie w Gdyni, lecz w Gdańsku. Jedną z potencjalnych lokalizacji jest Motława, przy której cumuje już statek - muzeum "Sołdek".

Plan taki jest o tyle sensowny, że centrum Gdańska jest wielokrotnie liczniej oblegane przez turystów, niż śródmieście Gdyni. Projekt miałby więc większe szanse, aby spiąć się biznesowo.

ORP „Kondor” został wybudowany w 1964 roku w stoczni Nordseewerke w Niemczech. W 2004 roku polskiej Marynarce Wojennej przekazała go Norwegia. Okręt, zanim został wycofany ze służby, brał udział m.in. w operacji antyterrorystycznej NATO Active Endeavour na Morzu Śródziemnym.

Załoga „Kondora” czterokrotnie brała udział także w manewrach Baltops, czy w międzynarodowych ćwiczeniach Loyal Mariner. Okręt jest długi na 47 metrów i szeroki na 5 metrów. Jego wyporność nawodna to 520 ton, a podwodna - 572 tony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto