Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Orunia: Uroczyste otwarcie zabytkowej kuźni. Co będzie w wyremontowanym obiekcie? [ZDJĘCIA]

Ewelina Oleksy
Można było spróbować kwasu chlebowego, gorącej zupy dyniowej i pieczonych jabłek, a po wszystkim zamknąć się w dyby albo przyjrzeć się z bliska pracy kowala. Te i wiele innych atrakcji czekały w sobotę na mieszkańców Oruni, gdzie o godz. 14 uroczyście otwarto budynek zabytkowej kuźni.

Budynek przy ul. Gościnnej 10, na którego remont miasto wydało ponad 600 tys. zł, został oddany w ręce Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej. Organizacja planuje tam m.in. otwarcie małej kawiarenki. Przede wszystkim ma to być jednak galeria sztuki i miejsce spotkań dla mieszkańców dzielnicy, w którym będą mogli zapoznać się z jej historią i zamiast koni kuć talenty artystyczne.

Czytaj także: Zabytkowa kuźnia w Oruni ma się stać centrum kulturalnym dzielnicy

- Dzisiejszy dzień to zapoczątkowanie tego, co będzie tu w przyszłości. Mieszkańcy oczekują od tego miejsca, by było otwarte, więc spróbujemy zrobić małą kawiarnię. Oprócz tego będzie tu galeria oruńskich zdjęć, czyli wystawy z kolekcji prywatnych mieszkańców. Mamy odnowione ściany i piece, więc chcielibyśmy też zrobić małe muzeum - mówi Agnieszka Leśniewska z Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej.

Górna sala kuźni została przeznaczona na warsztaty rękodzieła dla dzieci.W budynku znajdzie się też miejsce na wernisaże i spotkania z pisarzami. - Oprócz tego chcemy by była tu mała czytelnia, z różnego typu materiałami dotyczącymi Oruni, z archiwalną prasą i książkami - wskazuje Leśniewska.

W planie dotyczącym kuźni jest też połączenie jej z warsztatem kowalskim Remigiusza Bystrka.
- Współpracowalibyśmy na zasadzie zazębiania, czyli warsztaty z dziećmi częściowo prowadzilibyśmy w kuźni, a częściowo w pracowni pana Bystrka - wyjaśnia Agnieszka Leśniewska.

Mieszkańcy dzielnicy, którzy tłumnie przybyli na imprezę otwarcia, nie kryli radości, że w końcu doczekali się tego dnia.
- Kuźnia to symbol naszej dzielnicy, przykro było patrzeć gdy przez lata nic tu się nie działo. Zawsze marzyłam o tym, by w końcu to wyremontowano, ale nie wierzyłam że uda się to zrobić. Dziś widzę, że się da i bardzo mi się tu podoba - podkreśla Teresa Adamska, orunianka.- Powracają wspomnienia dawnych czasów, gdy po kościele wpadało się tu czegoś napić. Dlatego kawiarnia w tym miejscu jest idealnym pomysłem - dodaje.

- To jeden z najstarszych obiektów na Oruni, która ma szczęście do fajnych ludzi. Są tu fantastyczne stowarzyszenia, autentycznie oddane na rzecz dzielnicy. To m.in. nacisk oddolny lokalnej społeczności zwrócił nam uwagę na to miejsce. Chcemy by ten uratowany obiekt służył orunianom jako miejsce spotkań- mówi wiceprezydent Gdańska Maciej Lisicki, który przecinał wstęgę, dokonując tym samym oficjalnego otwarcia kuźni.

Czytaj też: Kto uratuje zabytkową kuźnię w Oliwie? Zbieranie podpisów pod petycją w sprawie Kuźni Wodnej

Lisicki zapowiada też: - Chcemy tu w przyszłości otworzyć również prawdziwą kuźnię. Niestety na razie z przyczyn prawnych nie dało się przejąć nieruchomości obok, ale mamy inne budynki komunalne i docelowo chcemy, by funkcjonowało nieopodal kowalstwo artystyczne, tak by tradycja kuźni była kultywowana również w realnych działaniach.

Budynek Kuźni jako zespół domu podmiejskiego z kuźnią, do rejestru zabytków wpisany został w 1983 roku. Do roku 2009 użytkowany był jako komunalny budynek mieszkalny. We wrześniu 2010 r. Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych, Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej oraz prezydent podpisali porozumienie o odbudowie obiektu, który popadał w ruinę.

Codziennie rano najświeższe informacje z Sopotu prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto