Ostoja w Ujściu Wisły, czyli gdzie warto wybrać się na spacer

Kamil Kusier
Kamil Kusier
fot. Kamil Kusier | Polska Press
Udostępnij:
Bez względu na porę roku i dnia na spacer warto wybrać się do Ostoi w Ujściu Wisły. To obszar o powierzchni 1014,7 ha, który obejmuje fragment zewnętrznej delty Wisły: od nieczynnego obecnie ujścia Wisły śmiałej na zachodzie, po aktualne ujście Wisły Przekopu i jego okolice — lądowe i morskie, na wschodzie. Do obszaru włączono 12-kilometrowy pas wybrzeża Wyspy Sobieszewskiej, łączący oba ujścia oraz przyujściowy odcinek głównego koryta Wisły, tzw. Przekop, wraz z jej międzywałem, o długości ok. 6 kilometrów, rozciągający się od morza, na północy, do miejscowości Przegalina, na południu.

Ostoja w Ujściu Wisły zimą. Zdjęcia robią wrażenie

Jak możemy przeczytać na stronie Instytutu na rzecz Ekorozwoju "Natura 2000", Międzywale Wisły Przekopu zajęte jest przez otwarte pastwiska. Na przedpolu czynnego ujścia Wisły istnieje aktywny stożek ujściowy. Zachodni kraniec obszaru stanowi rezerwat Ptasi Raj, wschodni — rezerwat Mewia łacha. W obu rezerwatach występuje mozaika siedlisk, obejmująca przymorskie, płytkie, słodkowodne jeziora, rozległe płaty szuwaru trzcinowego, występującego w przybrzeżnej strefie jezior oraz na dawnych łąkach słonoroślowych (Ptasi Raj), oraz piaszczyste mierzeje, odcinające jeziora od Bałtyku.

Na wspomnianym obszarze spotkać można blisko 150 gatunków ptaków wodno-błotnych, w tym między innymi rybitwę rzeczną, mewę pospolitą, sieweczkę obrożną, nura rdzawoszyjego, bielaczka, biegusa rdzawego, kszyka, mewę żółtonogą czy tracza długodziobego czy nawet ohara.

W tym miejscu również bielik oraz śnieguła. Ponadto spotkać można bardzo liczne stado foki szarej, wilki, lisy, sarny, jelenie oraz bobry.

Przez wspomniany teren przechodzi szlak zielony (Szlak Wyspy Sobieszewskiej) liczący 14 kilometrów. Szlak jest stosunkowo łatwy do przebycia o charakterze spacerowym. Dzięki licznym zejściom na plażę można go również podzielić na mniejsze odcinki.

Szlak Wyspy Sobieszewskiej stanowi fragment europejskiego szlaku dalekobieżnego E9 (szlak Wybrzeża).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jakie kraje są najbardziej “odporne klimatycznie?

Wideo

Materiał oryginalny: Ostoja w Ujściu Wisły, czyli gdzie warto wybrać się na spacer - Dziennik Bałtycki

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie