MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Oto najszybciej rozwijające się firmy na Pomorzu! Diamenty Forbesa 2021 w województwie pomorskim

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Oto najszybciej rozwijające się firmy na Pomorzu! Ranking Forbes i Bisnode Polska
Oto najszybciej rozwijające się firmy na Pomorzu! Ranking Forbes i Bisnode Polska Pixabay
Bisnode Polska we współpracy z redakcją "Forbesa" opracowała zestawienie najdynamiczniej rozwijających się firm w Polsce. Wyróżnione przedsiębiorstwa podzielono według województw. W rankingu uwzględniono firmy, które na przestrzeni ostatnich trzech lat w najszybszym tempie zwiększyły swoją wartość. Pod lupę wzięto również województwo pomorskie. Jak się okazało jest to region, w którym największą liczbę Diamentów stanowią firmy zajmujące się budową i naprawą statków, a także produkcją wyrobów z ryb. Ile przedsiębiorstw na Pomorzu wzięto pod uwagę przy tworzeniu zestawienia? Które z nich cieszyły się największym przychodem w 2019 roku? Odpowiadamy.

Diamenty Forbesa 2021

Po raz trzynasty w historii Bisnode Polska w porozumieniu z redakcją "Forbesa" przygotowała listę najdynamiczniej rozwijających się przedsiębiorstw w Polsce. Wyróżnione placówki podzielono według województw. W zestawieniu uwzględniono firmy, które w ciągu 3 ostatnich lat najszybciej zwiększały swoją wartość.

Twórcy zestawienia pod uwagę wzięli takie przedsiębiorstwa, które złożyły sprawozdanie finansowe do KRS lub przesłały je bezpośrednio do Bisnode. Eliminacji poddano firmy znajdujące się w upadłości lub likwidacji. Miano "Diamentów Forbesa" przyznano tym placówkom, które mogą poszczycić się dobrym wynikiem finansowym i współczynnikiem ryzyka wyższym niż 4.

Tegoroczna lista jest wyjątkowo długa, bowiem liczy około 15 tysięcy firm, którym przyznano pozytywną ocenę wiarygodności i ryzyka współpracy, a które jednocześnie mogą poszczycić się wysoką płynnością bieżącą i nie zalegają z płatnością zobowiązań finansowych.

Diamenty Forbesa w województwie pomorskim

W raporcie Bisnode Polska i magazynu "Forbes" znalazły się ciekawe informacje dotyczące firm w województwie pomorskim. Z dostępnych informacji wynika, że dominującymi branżami rozwijającymi się na Pomorzu są turystyka, rybołówstwo, a także firmy specjalizujące się w szkutnictwie, budowie i naprawie okrętów oraz w obsłudze portów. Na mapie Polski przedstawionej przez Bisnode jest aż 355 firm z Pomorskiego.

Pod względem liczby Diamentów Pomorze jest czwarte, jeśli jednak mowa o liczbie zarejestrowanych firm - uplasowało się na pozycji szóstej w rankingu ogólnopolskim. W regionie jest aż 12 firm z przychodami przekraczającymi próg 250 mln zł, a największą z nich jest dealer samochodowy z Wejherowa, który w 2019 roku osiągnął przychód w wysokości ponad 1,6 mld zł

Warto wspomnieć, że Bisnode Polska zebrała dane firm, które złożyły w terminie raporty do KRS za okres 2015–2019.

Diamenty Forbesa 2021. Oto TOP 12 pomorskich firm z największym przychodem

W zestawieniu firmy podzielono w trzech kategoriach uzależnionych od pułapu przychodów ze sprzedaży - na małe, średnie i duże. Postanowiliśmy sprawdzić, które placówki zyskały miano najbardziej dochodowych i znalazły się w TOP 12 przedsiębiorstw na Pomorzu z najwyższym przychodem w 2019 roku.

Oto TOP 12 firm na Pomorzu z przychodem powyżej 250 mln zł! To one rozwijają się najszybciej w regionie. Ranking Forbes i Bisnode

Diamenty Forbesa 2021. Trzy kategorie firm na Pomorzu

Jak wspomnieliśmy wyżej, twórcy zestawienia podzielili firmy w regionach w oparciu o przychody sprzedażowe na trzy kategorie:

  • małe z przychodem ze sprzedaży od 5 do 50 mln zł
  • średnie z przychodem 50–250 mln zł
  • duże z przychodem ponad 250 mln zł

Na Pomorzu w pierwszej trójce firm o przychodach w granicy 50-250 mln zł znalazły się takie firmy jak Venus Commodities Sp. Z O.O, Intertoll Construction Sp. Z O.O. oraz PPU Nordtechnik SP. Z O.O. Pierwsze z wymienionych to przedsiębiorstwo umiejscowione w Pruszczu Gdańskim, zajmujące się odpadami ze złomem. Przychód w tej firmie oszacowano na 185,63 mln zł, a zysk - na 2,28 mln zł. Na drugim miejscu znalazła się gdańska firma transportu drogowego, której przychód w 2019 roku wyniósł 58,84 mln zł. Podium zamyka sopockie przedsiębiorstwo Nordtechnik parające się przeładunkiem towarów morskich, gdzie przychód oszacowano na 101,18 mln zł.

Jeśli chodzi o przedsiębiorstwa osiągające najmniejszy przychód - w granicach od 5 do 50 mln zł - to na liście znalazło się ich aż 249. Pierwsze miejsce należy do gdańskiej firmy PHU Depo SP. Z O.O. (porządkowanie transportu ładunków), której przychód w 2019 roku wyniósł 19,62 mln zł, a ostatnie - do przedsiębiorstwa Spartan Domy Sp. Z O.O. (firma budowlana).

Trójmiasto istną kopalnią Diamentów

Tak jak w latach ubiegłych, najwięcej biznesowych Diamentów zlokalizowano w Warszawie (634) i w całym województwie mazowieckim, w którym to szybkim rozwojem pochwalić się może aż 976 firm. Na drugim miejscu znajduje się województwo wielkopolskie z liczbą 495 najszybciej rozwijających się firm w regionie. Podium zamyka województwo pomorskie, w którym aż 355 placówek może poszczycić się szybkim tempem rozwoju. Co ciekawe, na tle naszego województwa dobrze wypada Trójmiasto w obrębie którego zarejestrowano 189 szybko rozwijających się firm w regionie. Wynika z tego, że firmy z Gdańska, Gdyni i Sopotu stanowią więcej niż połowę najszybciej rozwijających się firm w regionie.
Pełną listę najszybciej rozwijających się firm w regionie znajdziesz tutaj.
ZOBACZ TAKŻE: Oto firmy zatrudniające setki i tysiące pracowników na Pomorzu. Najwięksi pracodawcy w regionie. Gdzie pracuje najwięcej ludzi w regionie?**

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Oto najszybciej rozwijające się firmy na Pomorzu! Diamenty Forbesa 2021 w województwie pomorskim - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto