Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pamiątki po Pogoni Lwów, najbardziej zasłużonym klubie sportowym przedwojennej Polski, trafiły do Muzeum Gdańska

OPRAC.:
Rafał Rusiecki
Rafał Rusiecki
Przekazanie archiwalnych materiałów Pogoni Lwów do Muzeum Gdańska
Przekazanie archiwalnych materiałów Pogoni Lwów do Muzeum Gdańska A. Grabowska/Muzeum Gdańska
Zmagania lekkoatletów, piłkarzy, hokeistów, narciarzy, tenisistów i reprezentantów wielu innych dyscyplin uwiecznione na prawie 500 fotografiach znalazły się w zbiorach Muzeum Gdańska. Dokumentujące sportowe życie Lwowa pamiątki przekazał mieszkaniec Gdańska Andrzej Piwakowski.

Muzeum Gdańska z nowymi, sportowymi pamiątkami

Pogoń Lwów założona została w 1907 roku jako wielosekcyjny klub sportowy. Związek Polskich Związków Sportowych w 1938 roku przyznał jej tytuł najlepszego i najbardziej zasłużonego klubu sportowego w kraju. Złożyły się na to sukcesy wielu pokoleń zawodników. Klub piłkarski był czterokrotnym mistrzem Polski (1922, 1923, 1925, 1926) oraz trzykrotnym wicemistrzem ligi polskiej w piłce nożnej (1932, 1933, 1935). Pogoń była także współzałożycielem Polskiego Związku Piłki Nożnej (w 1919) oraz Ligi Piłki Nożnej (w 1926).

Klub, jak i jego społeczność, spotkał marny los po wybuchu II wojny światowej. Byli członkowie już po wojnie trafiali na tzw. ziemie odzyskane, aby zaczynać budować swoje życie od nowa. Bogatą kolekcję zdjęciową o tym, co we Lwowie działo się w pierwszych dekadach XX wieku, zachował w swojej rodzinie pan Andrzej Piwakowski.

– Moi rodzice, jak każdy mieszkaniec Lwowa, przed rozpoczęciem wojny żyli sportem. W stolicy południowych Kresów działały dwa wielosekcyjne kluby sportowe: Czarni i Pogoń, oraz Lechia - najstarszy klub piłkarski w Polsce. Do tradycji tego ostatniego nawiązuje dziś gdańska Lechia. Poza nimi działały m.in. drużyny piłkarskie Hasmonea, utworzona przez miejscową społeczność pochodzenia żydowskiego i Sparta, założona przez żołnierzy 6. Pułku Lotniczego. – mówi Andrzej Piwakowski. – Zdjęcia przechowywaliśmy w domu jako cenną pamiątkę, ale za namową wielkiego pasjonata historii piłki nożnej Macieja Lisickiego, postanowiłem przekazać fotografie do Muzeum Gdańska. Najstarsza pochodzi jeszcze sprzed I wojny światowej, a ostatnia z 1939 roku.

Co ciekawe, Pogoń Lwów reaktywowano w styczniu 2009 roku dzięki staraniom młodych Polaków mieszkających i studiujących we Lwowie, wsparciu Konsulatu RP we Lwowie i Fundacji "Semper Fidelis". Obecnie zespół rozgrywa mecze w ramach IV poziomu piłkarskiego w obwodzie lwowskim.

Andrzej Piwakowski został kolejnym darczyńcą Muzeum Gdańska. Przekazane fotografie zostaną oddane do opracowania i digitalizacji.

– Każdy może podarować do muzeum pamiątkę związaną z historią Gdańska. Te fotografie przyjmujemy z wielką wdzięcznością. To nie tylko świadectwa historii Lwowa, ale również historii powojennej naszego miasta i jego mieszkańców, którzy przybyli tutaj z dawnych Kresów II Rzeczpospolitej. Przed nami długa praca i identyfikacja osób uwiecznionych na fotografiach. Być może na przedwojennych zdjęciach znajdą się powojenni gdańszczanie? – mówi Waldemar Ossowski.

Aby zostać po latach darczyńcą Muzeum Gdańska, należy skontaktować się z działem komunikacji i promocji Muzeum Gdańska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pamiątki po Pogoni Lwów, najbardziej zasłużonym klubie sportowym przedwojennej Polski, trafiły do Muzeum Gdańska - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto