Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Nostalgiczny na Górze Szubieniczej w Gdańsku. Tam historia spotyka się z naturą

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Park Nostalgiczny na Górze Szubieniczej w Gdańsku. Tam historia spotyka się z naturą
Park Nostalgiczny na Górze Szubieniczej w Gdańsku. Tam historia spotyka się z naturą Andrzej Gurba
W Gdańsku znajduje się ponad dwadzieścia publicznych parków, które zajmują łącznie ponad 180 hekatrów. Najbardziej znane to: Park Oliwski, Park Oruński i Park Reagana. Najmłodszym i zarazem najmniejszym jest Park Nostalgiczny, który powstał w rejonie dawnej Góry Szubieniczej.

Gdańskie parki to historia i natura

- Parki gdańskie charakteryzuje duża różnorodność związana z ich położeniem, okresem powstania, formą zagospodarowania, bogactwem założeń ogrodowych, szatą roślinną oraz funkcjami, jakie pełniły bądź pełnią. Można wyróżnić parki: zabytkowe podworskie, mieszczańskie, poklasztorne, przy obiektach historycznych, wypoczynkowo-spacerowe, krajobrazowe z elementami do rekreacji czynnej - informuje Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.

Park Nostalgiczny w Gdańsku. Kiedyś tu była góra straceńców

Park Nostalgiczny znajduje się we Wrzeszczu na tzw. Górze Wodociągowej, zwanej kiedyś Górą Szubieniczą (niem. Galgenberg). Ma zaledwie 0,7 ha powierzchni. Powstał w 2018 roku na zachowanej części dawnego cmentarza urnowego. Ostatnich pochówków dokonano tutaj w latach 40. XX wieku.

Skąd nazwa Góra Szubienicza ? To w tym miejscu przez trzysta lat (1500-1800 r.) znajdowała się szubienica i dokonywano publicznych egzekucji. Cmentarz urnowy założono tutaj na początku XX wieku (przy pobliskiej ulicy Traugutta działało krematorium).

Park Nostalgiczny. Drzewa okrywa bluszcz

Teren dawnego cmentarza został uporządkowany. Alejki poprowadzono między zachowanymi w całości lub części starymi płytami nagrobnymi. Są także podesty i schodki terenowe. Cechą charakterystyczną parku jest bluszcz, który okrywa drzewa. Takie otoczenie wprowadza w refleksyjny nastrój.

Poza tym, Park Nostalgiczny jest częścią kompleksu związanego z Gdańskim Szlakiem Wodociągowym. Poniżej parku znajduje się udostępniony turystycznie zbiornik "Stary Sobieski" (można go zwiedzać od maja do września). O tym zbiorniku można przeczytaj tutaj:

Park Nostalgiczny. Zobaczcie zdjęcia:

Park Nostalgiczny na Górze Szubieniczej w Gdańsku. Tam historia spotyka się z naturą

Park Nostalgiczny na Górze Szubieniczej w Gdańsku. Tam histo...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto