Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pasy, foteliki i poduszki naprawdę poprawiają bezpieczeństwo - dobrze używane

radzi podinsp. Rafał Ziółkowski z KWP Gdańsk
Poduszki powietrzne znacząco podwyższają bezpieczeństwo jazdy.
Poduszki powietrzne znacząco podwyższają bezpieczeństwo jazdy. archiwum DB
Do 80 proc. wypadków dochodzi przy zdawałoby się - niewielkiej prędkości 40-50 km/h. Również i one mogą prowadzić do ciężkich obrażeń ciała.

Podczas hamowania czy kolizji na samochód działają siły, które powodują, że osoby w nim znajdujące się przemieszczają się z prawie niezmniejszoną prędkością - to znaczy z prędkością, z jaką jechało auto.

Pas bezpieczeństwa
Ponad jedna piąta dzieci siedzi bez pasów bezpieczeństwa w drodze do przedszkola czy szkoły. Zdarza się to najczęściej na krótkich odcinkach drogi, przy małej prędkości. Tymczasem do większości wypadków dochodzi właśnie w takich codziennych sytuacjach. Wcale nie trzeba jechać szybko, by skutki były poważne. Już 30 km/h, czy nawet 20 km/h wystarczy by osoby w aucie uległy niebezpiecznemu wypadkowi.

Pas bezpieczeństwa jest zdecydowanie najważniejszym zabezpieczeniem w samochodzie. Jednak zawsze - żeby mógł "wykonać swoją pracę", musi być prawidłowo założony.

Często nie zwracamy uwagi na to, czy zapięty pas jest skręcony. Tymczasem pas, który gładko nie przylega do ciała (lub jest uszkodzony), może nie wytrzymać napięcia. Podobnie jeżeli pas nie jest prawidłowo napięty, może nie powstrzymać uderzenia głową w kierownicę - "nie zdąży" zadziałać. Pas powinien leżeć na tych częściach szkieletu, które są narażone na działanie sił w czasie kolizji. Powinien przylegać do szyi, być przełożony przez ramie i klatkę piersiową, iść dalej przez biodro w kierunku uda. Jeśli pas za bardzo wystaje poza ramię istnieje niebezpieczeństwo, że w czasie kolizji kierowca lub pasażer wypadnie do przodu. Może wówczas się również zdarzyć tak, że pas po zsunięciu się w dół po klatce piersiowej, złamie żebra wbijając się w ciało i spowoduje uszkodzenia serca i płuc.
Jeśli pas zbyt wysoko opasuje brzuch, może spowodować uciśnięcie miękkich części brzucha. Poza tym pas łatwo może przesunąć się na niewłaściwe miejsce gdy siedzimy w grubych ubraniach.

Za pomocą regulatorów możemy obniżyć lub podwyższyć pas odpowiednio do wzrostu. Wieloletnie badania wykazały że pas przylegający do ciała tuż obok szyi nie jest niebezpieczny, ani dla dzieci ani dla dorosłych.

Fotelik, poduszka
Zdecydowanie najbezpieczniej jest posadzić dziecko tyłem do kierunku jazdy. Odwrócony fotelik działa jak tarcza ochronna, która przytrzymuje dziecko i powoduje rozkład sił. Dlatego tak ważne jest by wozić dzieci tyłem do kierunku jazdy jak najdłużej.

Także starsze dzieci potrzebują specjalnego krzesełka, by pasy mogły je odpowiednio chronić. Miednica dziecka nie jest rozwinięta (jak u dorosłego), dlatego musi się znajdować na takiej wysokości, by pas mógł przebiegać blisko uda. Pomocne jest podwyższające krzesełko - poduszka. Bez takiego krzesełka pas leży za wysoko, to grozi tym, że wbije się w brzuch powodując obrażenia wewnętrzne.

Poduszka powietrzna zapobiega uderzeniom głową w kierownicę lub deskę rozdzielczą podczas zderzenia. Poduszka jest jednak tylko częściowym zabezpieczeniem, i niezależnie od niej trzeba zapinać pasy. Poduszka ma za zadanie chronić dorosłych. Osoba niższa niż 150 cm nigdy nie powinna siedzieć na miejscu wyposażonym w poduszkę powietrzną, która wyskakuje z wielką siłą.

Jeśli samochód wyposażony jest w poduszkę powietrzną po stronie pasażera, nie wolno w tym miejscu wstawiać fotelika dziecięcego odwróconego tyłem do kierunku jazdy. Gdy dziecko ma jeździć obok kierowcy, poduszkę najlepiej wymontować.

"Tylny" pas bezpieczeństwa
Nieprawda, że osoba jadąca z tyłu nie musi zapiąć pasów bezpieczeństwa. Gdy pasażer siedzący z tyłu zostanie wyrzucony z siłą 3 ton, przedni pas tego nie wytrzyma i obie osoby wpadną z wielką siłą na przednią szybę. Nawet przy tak niskich prędkościach, jak 40-50 km/h przypięty pasami pasażer lub kierowca może zostać zabity siłą uderzenia osoby jadącej z tyłu, jeśli nie była przypięta pasami.

Zagłówek i przedmioty przewożone "luzem"
Przy zderzeniu czołowym lub przy najechaniu przez inny samochód od tyłu, plecy lub kark wystawione są na działanie bardzo dużej siły. Już przy 20 km/h mogą powstać uszkodzenia karku prowadzące do kalectwa. Należy siedzieć blisko zagłówków i oparcia pleców, aby zmniejszyć ryzyko tego typu uszkodzeń.
Przedmioty przewożone w pojeździe luzem mogą zamienić się w śmiercionośne pociski gdy dojdzie do wypadku, dlatego nigdy nie dopuszczaj do tego aby cięższe rzeczy leżały luzem. Bagaż umieszczaj zawsze w bagażniku albo za kratką zabezpieczającą kratką.

Z doświadczeń ratowników wynika niezbicie, że wiele tragedii nie miałoby miejsca, gdyby kierowcy i pasażerowie wykazywali więcej rozsądku.

Aby jeździć bezpiecznie - pamiętaj
- Sprawdź czy wszyscy siedzący w samochodzie mają zapięte pasy bezpieczeństwa.
- Sprawdź czy pasy są prawidłowo naciągnięte.
- Zawsze przewoź dzieci w foteliku. Pamiętaj, że najbezpieczniej dla dziecka jest, gdy fotelik jest umieszczony tyłem do kierunku jazdy.
- Wymontuj w punkcie serwisowym poduszkę powietrzną po stronie pasażera, jeżeli zamierzasz umieścić tam fotelik dla dziecka tyłem do kierunku jazdy.
- Pamiętaj, że na siedzeniu przednim - jeśli zamontowana jest poduszka powietrzna, może znajdować się tylko osoba, która ma powyżej 150 cm wzrostu.
- Sprawdź czy siedzenie i zagłówek są właściwie ustawione. Podnieś oparcie fotela i oprzyj o zagłówek całą głowę.
- W samochodzie nie może być żadnych przedmiotów luzem. Zabezpiecz bagaż w bagażniku. Jeśli musisz przewieźć bagaż wewnątrz samochodu przypnij go pasami.

Autor jest ekspertem Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Artykuł został sporządzony na podstawie materiału filmowego Vagverket-Sztokholm pod tytułem "Tak jest najbezpieczniej".

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto