Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Patriotycznie Zakręceni. II etap głosowania z udziałem mieszkanki Pączewa!

Maciej Jędrzyński
Barbara Dembek-Bochniak z Pączewa, w gminie Skórcz.
Barbara Dembek-Bochniak z Pączewa, w gminie Skórcz. archiwum
9 stycznia rozpoczął się etap wojewódzki naszej akcji patriotycznie Zakręceni, w którym można głosować na mieszkankę powiatu starogardzkiego - panią Barbarę Dembek-Bochniak z Pączewa, w gminie Skórcz. Głosowanie na Patriotycznie Zakręconego Pomorza potrwa do 2 lutego.

Barbara Dembek-Bochniak wygrała powiatowy etap plebiscytu Patriotycznie Zakręceni. Głosowanie odbywało się drogą internetową i zakończyło się 6 stycznia w samo południe.

Wyniki w powiecie starogardzkim

- Mile zaskoczyła mnie sympatyczna reakcja mieszkańców Kociewia i Trójmiasta na mój udział w plebiscycie - mówi pani Barbara. - W pewnym momencie poczułam się jak przedstawicielka rzeszy osób, szczególnie zwykłych nauczycieli, które w codziennym życiu bezinteresownie i po cichutku, bez rozgłosu, nie będąc samorządowcami, nie działając w stowarzyszeniach, jedynie z potrzeby serca podejmują przeróżne - mniejsze i większe - akcje o charakterze patriotycznym. Koniecznie muszę wymienić kilkoro z nich: mój mąż Sławek, który jest mi wsparciem zawsze i wszędzie, ks. Nowak, Emma Popik, panie Kotłowska i Kościelna z Kociewia, moi koledzy i koleżanki z pracy: Iwona, Teresa, dwie Ewy, Jerzy, ks. Krzysztof, Renia,... Jest ich wielu! Wszyscy oni zasługują na tytuł "Patriotycznie zakręconych"! Z szczerego serca dziękuję tym, którzy oddawali głosy na moją kandydaturę!

Barbara Dembek-Bochniak od 19 lat jest nauczycielką w Zespole Szkół Samochodowych w Gdańsku. Mieszka na Kociewiu, działa głównie w Gdańsku, a zasięgiem działań obejmuje cały świat. Regularnie promuje Kociewie i Pomorze w całej Europie! Każdą wolną chwilę przeznacza na działania związane z promocją Pączewa i regionu, w którym działa i traktuje to jako hobby i swoją życiową misję.

Co patriotycznego zrobiła dla swojej wsi Pączewo?
1. Dokumentuje życie parafii. Od 8 lat społecznie systematycznie tworzy portal parafii Pączewo przygotowując do niego wszystkie materiały. Przez to integruje byłych i obecnych mieszkańców oraz ich potomków rozsianych po Polsce i świecie, dokumentuje i uzupełnia wiedzę historyczną na temat wsi, parafii i regionu.
2. Społecznie tworzy kroniki parafialne.
3. Zaangażowała się w prace związane z budową pomnika ofiar II wojny światowej z parafii Pączewo. W tym celu np. zaprojektowała serię znaków opłaty pocztowej wydawanych przez Pocztę Polską ukazujących zabytki sakralne parafii Pączewo (wydano już cztery „znaczki” z dwunastu).
4. Aktywizowała lokalne środowisko do działań: proekologicznych organizując akcje sadzenia drzew; integracyjnych – współorganizując spotkania dla seniorów, projekty kulturalne. Przy tych okazjach współpracowała z KGW i OSP.
5. Współpracowała z Muzeum Etnograficznym w Toruniu przy organizacji wystawy stałej „Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950)”, przekazując liczne fotografie z życia wsi.
6. Jest autorką ponad 250 publikacji w dziesięciu magazynach oświatowych i społecznych w tym w „Nowym Kurierze Nadbałtyckim”, „Gazecie Kociewskiej”, „Tygodniku Parafialnym”, „Pielgrzymie”, piśmie i portalu „Kociewiacy.pl”. W 2011 r. została wyróżniona przez kapitułę do nagrody „Kociewskie Pióro” za wybitne osiągnięcia w działalności publicystycznej.
7. Jest współautorką herbu Pączewa, który używany jest przez lokalną społeczność.

Co patriotycznego zrobiła dla powiatu starogardzkiego i Kociewia?
1. Uczestnicząc w międzynarodowych partnerskich projektach szkół LLP Comenius oraz Leonardo da Vinci promowała w partnerskich szkołach region kociewski i pomorski pozyskując materiały o regionie i przekazując je młodzieży, nauczycielom, władzom samorządowym oraz pracownikom placówek naukowych, kulturalnych w krajach, gdzie odbywały się spotkania.
2. Podczas spotkania projektu Comenius w szkole w Gdańsku zorganizowała kilka wycieczek w różne miejsca regionu pomorskiego, w tym na Kociewie – do Pelplina i Gniewa. Tu młodzież z Cypru, Włoch i Niemiec spędziła aktywnie czas. Wiadomo już, ze niektórzy powrócili tu wraz z rodziną w ramach wycieczki wakacyjnej.
3. Dla nauczycieli ze szkoły podstawowej w Jałówce (Egliszki) w rejonie wileńskim na Litwie przygotowała pomoce naukowe w postaci prezentacji multimedialnej o folklorze polskim - głównie o strojach ludowych w różnych rejonach Polski, w tym na Kociewiu. Przekazała na potrzeby szkoły litewskiej kilkanaście egzemplarzy „Czterech pór roku” Antoniego Górskiego – celem popularyzacji gwar polskich – tu kociewskiej. Przygotowała i przeprowadziła międzypaństwowe warsztaty „TI w służbie wiedzy o folklorze polskim” dla Szkoły Podstawowej w Egliszkach na Litwie.
4. Angażuje się w działalność charytatywną na rzecz regionu starogardzkiego – zbiórka ZSS w Gdańsku na potrzeby OTOZ Animals Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Starogardzie Gdańskim.
5. Współtworzyła numer specjalny pisma „Kociewiacy.pl” z okazji 75-lecia miasta Skórcz.
6. Współpracując ze starogardzkim Kołem Związku Żołnierzy Wojska Polskiego propagowała akcje publikując informacje o nich na portalu regionalnym Kociewiacy.pl, w periodyku „Głos Weterana i Rezerwisty”.
7. Administruje portalem Koła Łowieckiego „Łoś” ze Skórcza.
8. Będąc redaktorką naczelną szkolnego pisma „Autko” publikowała w nim dowcipy i teksty pisane gwarą kociewską, popularyzujące wśród młodzieży tradycje kociewskie.
9. Przekazała do biblioteki szkolnej książki pisane gwarą kociewską.
10. Podczas wigilii klasowych popularyzuje pastorałki, kolędy i zwyczaje kociewskie związane z Bożym Narodzeniem.

I co jeszcze patriotycznie?
1. Współorganizowała wystawy w szkole (ZSS w Gdańsku) poświęcone rocznicy powstania Marynarki Wojennej, Dniu Niepodległości.
2. Organizowała spotkania młodzieży z kombatantem Anatolem Rosnowskim – żołnierzem 1 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, który był zesłany na Syberię i przeszedł szlak bojowy od Lenino do Berlina.
3. Angażuje się w działalność charytatywną – honorowe krwiodawstwo, koordynując akcję „Młoda krew ratuje życie” w ZSS w Gdańsku. Jest sekretarzem Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy ZSS w Gdańsku. Jej działania doprowadziły do otrzymania przez szkołę w 2010, 2011 i 2013r. wyróżnień od Polskiego Czerwonego Krzyża za promocję honorowego krwiodawstwa.
I to wszystko bezinteresownie i ku chwale Ojczyzny!

Głosowanie na Patriotycznie Zakręconego Pomorza potrwa do 2 lutego do północy. Spośród uczestników finału, Komisja Konkursowa wybierze zwycięzcę, który otrzyma tytuł Patriotycznie Zakręconego Pomorza, a internauci w głosowaniu wybiorą Patriotycznie Zakręconego Internautów.

TU MOŻNA GŁOSOWAĆ W ETAPIE WOJEWÓDZKIM

NAGRODY

Zwycięzca wybrany przez Komisję Plebiscytową, który otrzyma tytuł Patriotycznie Zakręconego Pomorza otrzyma w ramach nagrody statuetkę Patriotycznie Zakręconego oraz zaproszenie do Warszawy na uroczyste spotkanie w Kancelarii Prezydenta z Patriotycznie Zakręconymi. W ramach nagrody zagwarantowany będzie dojazd do Warszawy (bilet PKP), zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz poczęstunek w redakcji Naszego Miasta.

Zwycięzca wybrany przez Internautów, który otrzyma tytuł Patriotycznie Zakręconego Internautów, otrzyma w ramach nagrody statuetkę, proporczyk oraz dyplom nadający mu tytuł Patriotycznie Zakręconego Internautów akcji Patriotycznie Zakręceni.

Każdy z uczestników plebiscytu otrzyma pamiątkowy kubek Patriotycznie Zakręceni oraz proporczyk.

Honorowy patronat nad akcją "Dziennika Bałtyckiego" i pozostałych gazet naszej grupy wydawniczej objął prezydent RP Bronisław Komorowski. Plebiscyty na osoby patriotycznie zakręcone odbywają się także w innych regionach Polski, a pierwszym ich etapem było głosowanie w powiatach. Generalnie chodzi o to, by docenić ludzi, dla których ich małe ojczyzny, ze swoją tradycją i historią, są powodem do dumy i miejscem, o które się dba.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto