MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pelplin. Konkurs Poetycki im. ks. Janusza St. Pasierba

Krystyna Paszkowska
Nina Ciecholewska ze Starogardu Gd. zwyciężyła w kategorii poezji śpiewanej. Akompaniował jej wujek, Radosław Ciecholewski.
Nina Ciecholewska ze Starogardu Gd. zwyciężyła w kategorii poezji śpiewanej. Akompaniował jej wujek, Radosław Ciecholewski.
Około 250 młodych miłośników twórczości ks. Janusza Stanisława Pasierba wzięło udział w jubileuszowym konkursie poetyckim, jaki odbył się w pelplińskim "ogólniaku".

Około 250 młodych miłośników twórczości ks. Janusza Stanisława Pasierba wzięło udział w jubileuszowym konkursie poetyckim, jaki odbył się w pelplińskim "ogólniaku". Jak na rocznicę przystało, tegoroczny program był przygotowany z rozmachem. Konkursową rywalizację w czwartkowy wieczór zainaugurowało spotkanie autorskie z jednym z jurorów konkursu, ks. Franciszkiem Kameckim.

Jubileusz znalazł również swoje miejsce na kartach współczesnej literatury... Główny organizator Bogdan Wiśniewski, wicedyr. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie, przygotował, a drukiem wydało Bernardinum, okolicznościową publikację "Poetyckie spotkania z księdzem Januszem St. Pasierbem". To 10 lat konkursu "w pigułce". Kulturalną perełką okazała się wystawa poświęcona księdzu poecie "Pasierbowa Europa Ducha".
Każdy w programie znalazł dla siebie coś ciekawego...
- Ja będę tak długo nawijał, żeby VIPy zdążyły dojść - mówił ks. Zbigniew Rutkowski, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie otwierając pelplińską edycję wystawy "Pasierbowa Europa Ducha".

I znowu Pomorski Konkurs Poetycki im. ks. Janusza St. Pasierba w Pelplinie zgromadził bardzo liczne grono młodych miłośników twórczości kapłana-poety. Tym samym sprawdziło się to, co za życia twierdził duchowny: "Człowiek nie podróżuje do rzeczy, tylko podróżuje do ludzi..."
Do Pelplina przyjechało około 250 uczestników z różnych zakątków kraju. niektórzy, aby na czas dotrzeć do pelplińskiego "ogólniaka" musieli bardzo wcześnie wybrać się w podróż.
- Tu jest tak wspaniała atmosfera, że nawet kilkugodzinna podróż nie jest w stanie zniechęcić nas do przyjazdu - mówiły Agnieszka Mioskowska, Żaneta Kaczorowska i Paulina Słupska, które przyjechały pod opieką Tomasza Gula z Lubawy.

Przed jurorami postawiono nie lada wyzwanie. Chętnych było tak dużo, że konkursowe przesłuchania trzeba było przeprowadzić w kilku grupach.
- To prawdziwy najazd miłośników Pasierbowych strof - mówili z satysfakcją organizatorzy konkursu.
Chociaż jury było nadzwyczaj spokojne, to i tak startujący w konkursie przeżywali prawdziwe katusze przed oceną ich występów.
- Już sama świadomość, że w jury zasiada Jerzy Kiszkis prawie mnie sparaliżowała - mówi Dorota Dettlaff z Wejherowa, laureatka pierwszego miejsca w kategorii recytacje. - jeszcze trudno mi uwierzyć, że wygrałam. Bardzo się cieszę. Do tekstów księdza Pasierba każdy musi znaleźć własną drogę.

To że poezja księdza pasierba nie należy do najłatwiejszych podkreślali niemal wszyscy uczestnicy. Jednak zaraz dodawali, że ma ona swój niepowtarzalny urok, skłania do refleksji, jest ponadczasowa.
Nina Ciecholewska ze Starogardu Gd. do występu przygotowywała się około miesiąca.
- Wcale nie było łatwo wybrać dwa wiersze współgrające ze sobą - mówi laureatka pierwszego miejsca w poezji śpiewanej. - Muzykę skomponował mój wujek...
- ... stryjek, nie wujek - prostuje z uśmiechem Radosław Ciecholewski.
- Staram się wypracować swój własny styl - kontynuuje Nina. - Dobrze mi się pracuje z wujkiem. Twórczość księdza Pasierba jest bardzo wymagająca.
Nina przyznała, że swoją przyszłość wiąże z teatrem.
- Scena mocno mnie ciągnie - powiedziała. - Myślę o studiach aktorskich w Krakowie. Ten występ był dla mnie bardzo ważny, pozwolił mi poczuć, jak to jest na scenie...

• Konkursowi towarzyszy wystawa "Pasierbowa Europa Ducha". Można ją oglądać w krużgankach pelplińskiej katedry do 4 marca.

• Laureaci konkursu

• Kategoria recytacje: I miejsce - Dorota Dettlaff, Zespół Szkół Nr 1 we Władysławowie; II miejsce ex aequo: - Beata Ciemińska, Zespół Szkół Ekonomiczno-Rolniczych w Bytowie, Magdalena Jędrzejczyk, Zespół Szkół Nr 1 w Lęborku; III miejsce ex aequo: Magdalena Borowiecka, Zespół Szkół Muzycznych w Białymstoku, Magdalena Bigus, Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Kartuzach

• Programy poetycko-muzyczne: I miejsce - Zespół Szkół Muzycznych w Białymstoku za program "Liście i światło"; II miejsce - Zespół Szkół Nr 1 we Władysławowie; III miejsce - Zespół Szkół Ekonomicznych w Tczewie

• Poezja śpiewana: I miejsce - Nina Ciecholewska, Zespół Szkół Skórzanych i Ogólnokształcących w Starogardzie Gdańskim; II miejsce - Magdalena Awsiukiewicz, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Rumi; III miejsce - Małgorzata Kaim, Zespół Szkół Budownictwa Okrętowego w Gdańsku

• Kategoria juwenilia: I miejsce - nie przyznano; II miejsce - Monika Krecz, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Lęborku, godło "Kropla"; III miejsce - Anna Polasik, I Liceum Ogólnokształcące w Lęborku, godło "Cynamon"

• Eseje i interpretacje: I miejsce ex aequo: Krzysztof Kranicki (godło "Hoantropos"), Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie za pracę zatytułowaną "Ojciec", Marta Piechowicz (godło "Anatis"), Zespół Szkół Agrobiznesu w Słupsku za pracę "Obroty rzeczy" ks. Janusza St. Pasierba" ; II miejsce - Ewelina Kisa (godło "Hand"), LO we Władysławowie; III miejsce - Marta Bonik (godło "Ismena"), III LO w Gdyni

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto