Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pelplin. Pomorski Festiwal Poetycki im. ks. Pasierba

Krystyna Paszkowska
W jury od wielu już lat zasiadają: Elżbieta Goetel i Jerzy Kiszkis, oboje na zdjęciu na pierwszym planie oraz Paweł Dzianisz, Maria Wilczek i Roman Landowski. Fot. Andrzej Połomski
W jury od wielu już lat zasiadają: Elżbieta Goetel i Jerzy Kiszkis, oboje na zdjęciu na pierwszym planie oraz Paweł Dzianisz, Maria Wilczek i Roman Landowski. Fot. Andrzej Połomski
Około 160 młodych miłośników twórczości księdza Janusza St. Pasierba odda się już dziś pod osąd jury XI Pomorskiego Festiwalu Poetyckiego im. ks. Janusza St. Pasierba w Pelplinie.

Około 160 młodych miłośników twórczości księdza Janusza St. Pasierba odda się już dziś pod osąd jury XI Pomorskiego Festiwalu Poetyckiego im. ks. Janusza St. Pasierba w Pelplinie. O prymat rywalizować będzie 63 recytatorów, 32 wykonawców programów poetycko-muzycznych, 8 wykonawców poezji śpiewanej, 25 autorów juweniliów oraz 5 autorów esejów.

Wszystko wskazuje na to, że marzenie jednego z jurorów festiwalu - Pawła Dzianisza - się spełnią. W tym roku oprócz typowo konkursowej formuły tego przedsięwzięcia będzie też minisesja popularnonaukowa poświęcona kapłanowi-poecie.
- W tym roku będą wygłoszone co prawda tylko dwa referaty na temat księdza Pasierba, tym niemniej jest to zaczątek sesji popularnonaukowej poświęconej sylwetce kapłana - mówi Bogdan Wiśniewski, wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie. - O patronie festiwalu i naszej szkoły mówić będzie Piotr Koprowski, historyk z Gdańska o poetyckim zacięciu.
Od początku organizatorem konkursu jest Liceum Ogólnokształcące im. ks. Janusza St. Pasierba, wchodzące w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie. W tym roku współorganizatorami przedsięwzięcia są również burmistrz Pelplina, Gminny Ośrodek Kultury i Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie.

"Wierność" Pelplinowi "ślubowali" również Elżbieta Goetel i Jerzy Kiszkis, aktorzy z Trójmiasta, którzy od kilku już lat oceniają uczestników konkursu. Do grona zaprzyjaźnionych złotymi zgłoskami wpisali się również inni jurorzy prof. Maria Wilczek, prezes Fundacji im. ks. Janusza Stanisława Pasierba, literat Roman Landowski oraz publicysta Paweł Dzianisz.
Ciekawostką będzie prezentacja dokonań laureatów minionych edycji tego przedsięwzięcia.
- Justyna Rożko, laureatka konkursu sprzed dwóch lat wydała tomik swojej poezji - mówi Bogdan Wiśniewski. - Z kolei laureaci drugiego miejsca w poezji śpiewanej, Piotr Szauer i Tomasz Gul z Lubawy, miasta, w którym urodził się nasz patron, nagrali płytę z 10 wierszami księdza Pasierba. Muzykę do tych wierszy skomponował właśnie Tomasz Gul. Te dokonania świadczą, że nasz konkurs przynosi konkretne efekty.

• Zwycięzcy z 2005 roku

Kategoria recytacje:

I miejsce - Dorota Dettlaff, Zespół Szkół nr 1 we Władysławowie

Programy poetycko-muzyczne:

I miejsce - Zespół Szkół Muzycznych w Białymstoku za program "Liście i światło"

Poezja śpiewana:

I miejsce - Nina Ciecholewska, Zespół Szkół Skórzanych i Ogólnokształcących w Starogardzie Gdańskim

Kategoria juwenilia:

I miejsce - nie przyznano

Eseje i interpretacje:

I miejsce ex aequo: Krzysztof Kranicki (godło "Hoantropos"), Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie za pracę zatytułowaną "Ojciec", Marta Piechowicz (godło "Anatis"), Zespół Szkół Agrobiznesu w Słupsku za pracę "Obroty rzeczy" ks. Janusza St. Pasierba

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto