Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pelplin. VII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej

Krystyna Paszkowska
Niewszystkie instrumenty nadają się do występów solo? Nieprawda. Udowodnił to w ubiegłym roku Dariusz Bator .
Niewszystkie instrumenty nadają się do występów solo? Nieprawda. Udowodnił to w ubiegłym roku Dariusz Bator .
W środę, 6 lipca wieczorem odbył się koncert inaugurujący tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Bazylice Katedralnej w Pelplinie. Wystąpili Bałtycki Kwintet Dęty z Gdańska oraz Gedymin Grubba, dyrektor ...

W środę, 6 lipca wieczorem odbył się koncert inaugurujący tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Bazylice Katedralnej w Pelplinie. Wystąpili Bałtycki Kwintet Dęty z Gdańska oraz Gedymin Grubba, dyrektor festiwalu.

Pelplińska katedra już po raz siódmy zgromadziła tłumy melomanów. Koncert już tradycyjnie poprowadziła Marta Grubba, żona dyrektora festiwalu Gedymina Grubby. Muzyczną ucztę zainaugurowały kompozycje autorstwa Dietricha Buxtechude. W wykonaniu Gedymina Grubby zabrzmiały: horał i Ciaccona d tego kompozytora oraz Toccata, V symfonia organowa Ch. N. Widora.
W wykonaniu Bałtyckiego Kwintetu Dętego można było posłuchać kilku utworów Ignacego Jana Paderewskiego (Legenda As - dur, album "Tatrzańskie" - opus 12, "Krakowiak") Małą suitę Claude?a Debussy oraz suitę West Side Story Leonarda Bernsteina. Zespół powstał w 1999 roku. Założyli go Karol Respondek i kilku młodych muzyków z Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Kwintet uczestniczył w wielu cyklicznych imprezach muzycznych. Brał m.in. udział w konkursach muzyki kameralnej we Francji.

O potrzebie organizacji tego festiwalu przekonany jest ks. prałat Jerzy Deja, dyrektor Wydziału Organistowskiego Kurii Diecezjalnej w Pelplinie. - Śpiew i muzyka to osobliwa mowa ludzkiego ducha - uważa ks. prałat Jerzy Deja. - Muzyką można pięknie wypowiedzieć, to co czuje serce.
I coś w tym jest, bowiem co roku na koncerty organowe przychodzi coraz więcej ludzi. Niektórych przyciąga ciekawe instrumentarium, innych nazwisko, czy nazwa zespołu, a jeszcze innych kusi po prostu proponowany repertuar.
Festiwal rozpoczął się 6 lipca i potrwa do 30 sierpnia. Koncerty odbywać się będą co środę, za wyjątkiem ostatniego, który zaplanowano na wtorek.
- Słuchacze będą mogli podziwiać nie tylko barwę organów głównych, ale i bocznych - mówi Gedymin Grubba, dyrektor festiwalu. - Nowum będzie pojawienie się w najbliższym koncercie - i to jako instrumentu solowego - altówki.

• Kolejny koncert

13 lipca

godz. 19

bazylika katedralna w Pelplinie

Wystąpią:

* Przemysław Kapituła - organy (Warszawa)

* Irena Albrecht - altówka (Sopot)

Wstęp wolny. Foldery festiwalowe w cenie 2 zł - opłata z przeznaczeniem na Festiwal. Płyty CD w cenie 20 zł /szt. Dochód przeznaczony na Festiwal.

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto