MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pelplin. VII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej

Krystyna Paszkowska
W Pelplinie wystąpili: Bałtycki Kwintet Dęty w składzie (od lewej): Zbigniew Kaliciński - róg, Agnieszka Respondek - flet, Ewa Naczk-Jankowska - fagot, Józef Raatz - obój i Karol Respondek - klarnet oraz Gedymin Grubba - organy.
W Pelplinie wystąpili: Bałtycki Kwintet Dęty w składzie (od lewej): Zbigniew Kaliciński - róg, Agnieszka Respondek - flet, Ewa Naczk-Jankowska - fagot, Józef Raatz - obój i Karol Respondek - klarnet oraz Gedymin Grubba - organy.
Pelplińska katedra już po raz siódmy zgromadziła melomanów na koncercie inaugurującym tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Bazylice Katedralnej w Pelplinie.

Pelplińska katedra już po raz siódmy zgromadziła melomanów na koncercie inaugurującym tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Bazylice Katedralnej w Pelplinie. Wystąpił Bałtycki Kwintet Dęty z Gdańska oraz Gedymin Grubba, dyrektor festiwalu.
Festiwal potrwa do 30 sierpnia. Koncerty odbywać się będą co środę, za wyjątkiem ostatniego, który zaplanowano na wtorek.

- Śpiew i muzyka to osobliwa mowa ludzkiego ducha - uważa ks. prałat Jerzy Deja, dyrektor Wydziału Organistowskiego Kurii Diecezjalnej w Pelplinie. - Muzyką można pięknie wypowiedzieć, to co czuje serce. Niech te kolejne koncerty będą dla was okazją nie tylko do słuchania, ale i przeżywania tej muzyki. Niech skłonią do rozmyślań.
Burmistrz Pelplina stwierdził, że ten festiwal wyróżnia Pelplinie tylko z grona miast i gmin Kociewia.
- Tutaj muzyka naprawdę łagodzi obyczaje, koi troski i niweluje gniew - powiedział burmistrz.
Po raz pierwszy festiwal otwarto odegraniem Hejnału Pelplina, autorstwa dyrektora festiwalu Gedymina Grubby. W jego wykonaniu zabrzmiały: kompozycje autorstwa Dietricha Buxtechude - horał i "Ciaccona d" oraz "Toccata" i "V symfonia organowa" Ch. N. Widora.
W wykonaniu Bałtyckiego Kwintetu Dętego można było posłuchać kilku utworów Ignacego Jana Paderewskiego ("Legenda As - dur", album "Tatrzańskie" - opus 12, "Krakowiak") i "Małą suitę" Claude?a Debussy oraz suitę "West Side Story" Leonarda Bernsteina.

- Dla mnie ważne jest miejsce, gdzie odbywają się koncerty - mówi Jadwiga Wasiuk z Pelplina. - Kiedy przychodzę do katedry i słyszę tę wspaniałą muzykę, to problemy odchodzą w cień. Chociaż z przyjemnością słucham wszystkich koncertów, to najbardziej odpowiada mi muzyka organowa. Nasze organy i te główne i te barokowe mają piękne brzmienie. Można ich słuchać i słuchać...
Na koncerty przyjeżdżają już od kilku lat również mieszkańcy Tczewa, Starogardu Gd., Trójmiasta, Borów Tucholskich, a także turyści z zagranicy.
- Słuchacze będą mogli podziwiać barwę altówki. Ten instrument bardzo rzadko pojawia się "solo" - mówi Gedymin Grubba. - Altówka występuje raczej z orkiestrą. Program będzie miał filmowe brzmienie, chociaż odtwarzana będzie muzyka klasyczna.

• W środę

Kolejny koncert 13 lipca o godz. 19 w bazylice katedralnej w Pelplinie

Wystąpią:

* Przemysław Kapituła - organy (Warszawa)

W programie: Surzyński - Improwizacje na organy nt. starej polskiej pieśni kościelnej op. 33, Otmar Macha - "Smutna toccata" oraz Brewe - "Marsz Heroiczny"

* Irena Albrecht - altówka (Sopot)

Wstęp wolny. Foldery festiwalowe w cenie 2 zł - opłata z przeznaczeniem na Festiwal. Płyty CD w cenie 20 zł szt. - dochód przeznaczony na Festiwal.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto