Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Perły dla "Gdańczonki, metki i frykasów"

Poszukiwacz Smaku
Poszukiwacz Smaku
Kura w potrawce Frykasy, metka mojuszewska oraz gruszka gdańska "Gdańczonka" – te specjały kuchni regionalnej Pomorza otrzymały Perły - najwyższe wyróżnienia w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów, którego finał odbył się 13 września w Poznaniu podczas targów Polagra-Foods.

Na zorganizowanej w dwóch halach targowych wystawie Smaki Regionów wystawiono stoiska 16 województw biorących udział w konkursie, na których prezentowano najbardziej dla nich charakterystyczne produkty i potrawy, często w anturażu regionalnych dekoracji. Na scenie niemal bez przerwy prezentowały się zespoły folklorystyczne z różnych regionów Polski.

Punktem kulminacyjnym Smaków Regionów była ceremonia wręczenia statuetek Pereł, najwyższych nagród w ogólnopolskim konkursie kuchni regionalnej "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów". W tym roku za najlepszą potrawę z województwa pomorskiego uznano Frykasy – kurę w potrawce, które zgłosiło do konkursu Kaszubskie Stowarzyszenie Agroturystyczne "Kościerska Chata". Przyznano też dwie Perły w kategorii najlepszy produkt w województwie pomorskim: Brygidzie i Andrzejowi Kąkol za metkę mojuszewską oraz Annie Sałacie z KGW Górki za gruszkę gdańską "Gdańczonkę".

Stoisko województwa pomorskiego podzielono na kilka sektorów. Swoje miejsce miała część nadmorska, Kaszuby, Kociewie, Żuławy i Powiśle, na których prezentowali się producenci lokalnych specjałów. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wędliny z Ryjewa, olej rzepakowy z Żuław i kozi ser z Rakowca. Imponująco wyglądała kolekcja przetworów owocowych i grzybów z Brus. Nie dało się też nie zauważyć Dagmary Mazurek, która przywiozła ze sobą nalewki i przetwory z żurawiny i pigwy oraz... nowo sprawioną płócienną bieliznę kociewską, której koronkowe nogawki chętnie prezentowała fotoreporterom.

Na stoiskach innych województw szczególną uwagę zwróciliśmy na wędliny z Bieganowa wytwarzane tradycyjnymi metodami z mięsa specjalnej rasy świni złotnickiej pstrej.

Ciekawostką wystawy było stoisko Śląskich Maszketów z Pszczyny, gdzie częstowano wyśmienitymi śląskimi oblatami (okrągłymi waflami) z różnymi dodatkami oraz czarnymi cukierkami ziołowymi.

Tłoczno było też na stoisku Nadwiślanki z Ożarowa, gdzie można było spróbować genialnej konfitury z wpisanej na listę produktów tradycyjnych Wiśni Sokowej Nadwiślanki o wyjątkowo ciemnej barwie i głębokim smaku.

Materiał pochodzi z
portalu PoszukiwaczeSmaku.pl
Polecamy:
artykuły o gotowaniu i
kulinariach w Trójmieście

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

Nasza akcja: Ale obciach! | PGE Arena Gdańsk | Przewodnik
po Pomorzu
| Piłkarska Ekstraklasa | Praca Trójmiasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto