Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pięć najczęstszych pytań do psychiatry

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Wiele osób obawia się wizyty u psychiatry. Zastanawiają się, co ludzie powiedzą, jak to wpłynie na ich przyszłość. Tymczasem zdrowie psychiczne jest najważniejsze. Jeśli nie radzimy sobie z problemami, warto zasięgnąć pomocy specjalisty.

Korzystanie z pomocy psychiatry to wciąż temat tabu. O ile wizyty u psychoterapeuty traktujemy z większą swobodą, to bycie pod opieką specjalisty psychiatrii jest powodem wstydu. Nawet gdy mamy jakieś pytania lub wątpliwości, to nie chcemy z nikim na ten temat rozmawiać. Tymczasem duża część naszego społeczeństwa ma problemy z psychiką. Dlatego, aby rozwiać wątpliwości, przedstawiamy odpowiedzi na pięć pytań, które bardzo często zadawane są psychiatrze. Odpowiada Alina Nowicka – psychiatra z Lublina.

1) Czy jesienna chandra może przerodzić się w depresję?

Tzw. chandra dopada często zdrowych ludzi, może być związana z pogodą, przemęczeniem, jakimkolwiek stresem. Objawy mają charakter krótkotrwały, przemijający. Jeżeli pogorszenie samopoczucia narasta i przedłuża się, to może wystąpić stan depresyjny.

2) Czy leki psychotropowe są konieczne w przypadku nerwicy?

Leczenie tzw. nerwicy opiera się na psychoterapii i pomocy biologicznej, czyli farmakoterapii. Leki nie zawsze są konieczne, ocenia to lekarz, który stawia diagnozę. Jeżeli się je zaleca, są to leki z grupy antydepresyjnych i antylękowe.

3) Jak wygląda leczenie schizofrenii?

Leczenie schizofrenii polega na stosowaniu leków, tzw. neuroleptyków oraz pomocy terapeutycznej. Farmakoterapia powinna być dopasowana do indywidualnej wrażliwości pacjenta, a pomoc terapeutyczna i wsparcie rodziny są niezbędnym elementem procesu leczenia.

4) Czy częste koszmary senne mogą być objawem choroby psychicznej?

Koszmary senne są częstym objawem w zaburzeniach snu, rzadko są jedynym objawem choroby. Jednak jeśli nasilenie objawu jest niepokojące, wymaga to oceny lekarza.

5) Czy depresja może być dziedziczna?

Istnieją rodzinne postaci zaburzeń nastroju, związane z dziedziczeniem. Ryzyko zachorowania dla dziecka rodzica chorującego sięga kilkunastu procent.

Wizyta u psychiatry – czy jest się czego bać?

Powyższe odpowiedzi dotykają tylko niektórych zagadnień. Aby rozwiać wszystkie wątpliwości, warto udać się do specjalisty. Żaden poradnik nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z lekarzem. Z pewnością wizyta u psychiatry jest stresującym wydarzeniem, szczególnie jeśli wybieramy się do jego gabinetu po raz pierwszy. Dla osób, które mają to przed sobą, przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących pierwszej wizyty u psychiatry:

- Przygotuj się na rozmowę – nie będzie to żaden podchwytliwy test, lekarz zapyta o cel wizyty i poprosi o przedstawienie problemu, będzie też chciał wiedzieć, jaki jest ogólny stan twojego zdrowia.
- Zdecyduj, czy chcesz odwiedzić lekarza w ramach NFZ czy prywatnie – do psychiatry nie potrzebujesz skierowania, ale wizyta prywatna zapewne potrwa trochę dłużej i nie trzeba czekać w kolejce.
- Przygotuj się na dodatkowe badania – psychiatra będzie chciał postawić trafną diagnozę, dlatego być może zleci dodatkowe badania, np. morfologię, tomografię komputerową, badanie EEG lub rezonans magnetyczny.

Co mnie czeka?

Zapewne wiele osób obawia się, jak będzie wyglądała współpraca z psychiatrą. Czy skończy się to hospitalizacją? Jedno jest pewne – na pewno nie warto poddać się lękowi. Specjalista przede wszystkim będzie chciał nam pomóc, a nie zaszkodzić. O każdej decyzji będzie rozmawiał z pacjentem. Konsultacja z psychiatrą nie musi też zakończyć się przepisaniem leków psychotropowych. Niektóre problemy nie wymagają leczenia farmakologicznego. Jeśli mamy wiele wątpliwości, warto przedstawić je psychiatrze. Kiedy dowiemy się, jak dokładnie przebiegają wizyty, to z pewnością poczujemy się swobodniej. Pamiętajmy, że lęki duszone w sobie z pewnością nie poprawią sytuacji, dlatego tak ważne jest odważne stawienie czoła problemom.

Wsparcie redakcyjne od:

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto