Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsza operacja w asyście robota da Vinci w Szpitalu św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie. Po raku ani śladu

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Pierwsza operacja urologiczną z udziałem robota da Vinci odbyła się dziś w Szpitalu św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie. Przeprowadzili ją specjaliści urolodzy z warszawskiego Szpitala Mazovia, którzy posiadają wymagane certyfikaty i dysponują ogromnym doświadczeniem zdobytym w trakcie kilkuset takich zabiegów wykonanych w asyście robota.

Ruchy robota sterowanego przez dwóch chirurgów; głównego operatora i jego pomocnika uważnie śledzili asystenci z zespołu dr. n. med. Arkadiusza Mikszewicza, ordynatora Oddziału Urologii w Szpitalu im św. Wojciecha, którzy – po odpowiednim przeszkoleniu będą wykonywać takie zabiegi samodzielnie.

- Operacja fachowo zwana prostatektomią radykalną trwała trzy godziny i przebiegła bez żadnych powikłań a jej efekty są wręcz doskonałe

– cieszy się dr. Mikszewicz.

Pacjentem był 58 letni mężczyzna z mało zaawansowanym rakiem prostaty. Zmiany nowotworowe zostały usunięte w całości co potwierdziły wyniki tzw. szybkiego badania histopatologicznego. W linii odcięcia nie stwierdzono obecności żadnych komórek raka.

- To bardzo dobra wiadomość bo oznacza, że operacja naprawdę była radykalna – dodaje dr. Mikszewicz. - Oznacza to, że pacjent nie będzie musiał poddać się leczeniu uzupełniającemu, czyli chemio- i radioterapii. To też najlepszy prezent dla mężczyzny, który jutro obchodzić będzie 58 urodziny.

Zabiegi urologiczne w asyście robota chirurgicznego Da Vinci charakteryzuje większa precyzja i mniejsza inwazyjność niż otwarte lub laparoskopowe operacje chirurgiczne, w których zachodzi konieczność dużej ingerencji w ludzki organizm.

Wspomaga on pracę operatora i umożliwia wielokrotne optyczne powiększenie pola operacyjnego. Dzięki zestawowi zdalnie sterowanych manipulatorów i narzędzi chirurgicznych zapewniony jest nieograniczony dostęp i nieosiągalna innymi technikami precyzja ruchów podczas operacji.

Robot chirurgiczny da Vinci pozwala chirurgowi na wykonywanie zabiegów laparoskopowych, szczególnie w trudno dostępnych miejscach, z nieosiągalną dla innych technik dokładnością, minimalizując uraz operacyjny i utratę krwi, skracając czas hospitalizacji i rekonwalescencji, zapewniając szybszy powrót zaburzonych funkcji.

.To pierwsze tego typu urządzenie na Pomorzu. Robotami da Vinci dysponuje w kraju jeszcze osiem szpitali publicznych i cztery prywatne. Zarządzająca gdańskim spółka Copernicus wydzierżawiła robota da Vinci w ramach umowy o współpracy z warszawskim prywatnym Szpitalem Mazovia. Dzięki temu pacjenci z Pomorza będą mogli w Gdańsku korzystać z jednej z najnowocześniejszych technik leczenia stosowanych na świecie.

Na początek w szpitalu na Zaspie, w asyście robota da Vinci, wykonywane będą tylko laparoskopowe radykalne prostatektomie z powodu raka prostaty Z czasem – również inne zabiegi urologiczne jak usunięcie nerki czy pęcherza.

Zabiegi z udziałem robota da Vinci mają charakter komercyjny. Prostatektomia radykalna z użyciem robota operacyjnego da Vinci kosztuje 40 tys. zł.

Oddział Urologiczny Szpitala św. Wojciecha specjalizuje się w leczeniu raka prostaty, wykonując prostatektomię radykalną metodą klasyczną i laparoskopową, raka pęcherza moczowego (operacje przezcewkowe i radykalne wycięcie pęcherza z rekonstrukcją dróg moczowych między innymi  za pomocą zastępczych pęcherzy jelitowych), raka nerki (wykonując operacje radykalne i oszczędzające miąższ nerki wykonywane laparoskopowo i klasycznie) oraz wad wrodzonych nerek i moczowodów, kamicy moczowej, łagodnego przerostu prostaty, zwężenia cewki moczowej.

Wykonuje także operacje w obrębie moszny, prącia, laparaskopowe operacje żylaków powrózka nasiennego, biopsje gruczołu krokowego. Po przeprowadzce do nowej części szpitala urologia na Zaspie oferuje pacjentom komfortowe warunki pobytu
Zabiegi z udziałem systemu da Vinci przeprowadzane są w Polsce zarówno w szpitalach prywatnych, jak i publicznych: we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Białymstoku, Krakowie, Wieliszewie i Siedlcach.

MEDYCZNE RANKINGI. NAJLEPSI SPECJALIŚCI W TRÓJMIEŚCIE I NA POMORZU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pierwsza operacja w asyście robota da Vinci w Szpitalu św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie. Po raku ani śladu - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto