Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsza Szkoła Teatru Ulicznego powstanie w Gdańsku

Ewa Andruszkiewicz
Program szkoły zapowiada się ciekawie. Od różnych stylistyk teatru ulicznego, elementarnych zadań aktorskich, scenografii widowisk plenerowych, konstrukcji, obiektów i rekwizytów, po taniec i ruch.
Program szkoły zapowiada się ciekawie. Od różnych stylistyk teatru ulicznego, elementarnych zadań aktorskich, scenografii widowisk plenerowych, konstrukcji, obiektów i rekwizytów, po taniec i ruch. Fundacja Teatru Snów
Pod okiem profesjonalistów, w Domu Otwartym w Letnicy będzie można doskonalić swoje umiejętności w żonglerce, tańcu, gry na instrumentach, a nawet chodzeniu na szczudłach.W Gdańsku powstała nowa szkoła - Szkoła Teatru Ulicznego.

To innowacyjna i jak na razie jedyna w całej Polsce tego typu placówka. A mowa o Szkole Teatru Ulicznego, którą w Gdańsku otworzyła właśnie Fundacja Teatru Snów. Zajęcia są bezpłatne, odbywają się w weekendy i przygotowują uczniów m.in. do organizowania parad, widowisk plenerowych czy pokazów ognia. Skąd ten odważny pomysł?

- Już od 30 lat biegamy po ulicach, skwerach, placach. Przeprowadziliśmy w tym czasie mnóstwo warsztatów. Wciąż jednak brakowało miejsca, gdzie sztuki ulicznej można by uczyć się w sposób systematyczny - tłumaczy Zdzisław Górski, szef gdańskiego Teatru Snów i założyciel Szkoły Teatru Ulicznego.

Dziś już takie miejsce w Gdańsku jest. Pod okiem profesjonalistów, w _Domu Otwartym przy ul. Uczniowskiej 22 _w Letnicy, można doskonalić swoje umiejętności w żonglerce, tańcu, gry na instrumentach, a nawet chodzeniu na szczudłach.

- Artyści z Teatru Snów mają swój własny, unikatowy i specyficzny styl szczudlarski. Chodzimy na szczudłach drewnianych, wykorzystujemy ich ciężar i wychylamy się do tyłu, co daje płynny, harmonijny ruch. Mówi się o nas „ci, co siedzą na szczudłach” - opowiada Górski. - Swoimi występami wprowadzamy poezję na ulice, snujemy opowieść, osadzoną w codzienności.

Program szkoły zapowiada się ciekawie. Od różnych stylistyk teatru ulicznego (parada, widowisko, social play, happening, akcja), elementarnych zadań aktorskich, działań w różnych przestrzeniach, relacji z partnerami i obiektami, scenografii widowisk plenerowych, konstrukcji, obiektów i rekwizytów, poprzez taniec i ruch komponowany, głos w przestrzeni otwartej, śpiew, grę z mikroportem, choreografię szczudlarską, fire-show, żonglerkę, grę na instrumentach perkusyjnych, aż po rytm indywidualny i zespołowy, klaunadę, techniki wykonania, grę w maskach oraz historię teatru (ze szczególnym uwzględnieniem teatru ulicznego).

Zajęcia dla młodzieży i dorosłych odbywają się pod kierunkiem czołowych twórców teatru ulicznego w Polsce. Najbliższe warsztaty, w piątek (11.03) od godziny 17 do 21 oraz w sobotę (12.03) od godziny 10 do 18 poprowadzi m.in. Przemysław Grządziela, znany mim oraz tancerz Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu. Będzie uczył pantonimy, plastyki ruchu i sztuki szczudlarskiej. Przyjść może każdy.

- Wszystkie nasze zajęcia kierujemy do młodzieży powyżej 14 roku życia. W pierwszy weekend marca rozpoczęliśmy tzw. semestr zerowy. Potrwa on do połowy czerwca. Potem będzie przerwa wakacyjna i z warsztatami wrócimy we wrześniu - dodaje Górski.

Nauka w gdańskiej Szkole Teatru Ulicznego potrwa 18 miesięcy. Zakończą ją pokazy i spektakle dyplomowe - uczniowie będą musieli przygotować rozbudowane etiudy.

Więcej informacji oraz szczegółowy program wszystkich zajęć dostępny jest na stronie fundacjats.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto