Pierwsza wygrana gdańszczan na PGE Arenie. Lechia Gdańsk - Górnik Zabrze 2:1

Piotr Wiśniewski
Po pierwszej połowie to Górnik był bliższy zwycięstwa. Górnicy lepiej operowali piłką, grali konsekwentnie i prowadzili 1:0. W drugiej połowie Lechia od początku ruszyła do przodu i efektem jej przewagi była bramka Mateusza Machaja. Kolejne trafienie dołożył z rzutu karnego Piotr Wiśniewski. Lechia ostatecznie pokonała Górnika 2:1 i odniosła pierwsze zwycięstwo na PGE Arenie.

Lechia Gdańsk - Górnik Zabrze 2:1 (0:1)
Bramki: 0:1 - Gołębiewski (31), 1:1 - Machaj (59), 2:1 - Wiśniewski (82-karny).

Lechia: Małkowski - Bąk (85' Deleu), Vućko, Janicki, Andriuskevicius, Machaj (71' Pietrowski), Surma, Hajrapetjan, Lukjanovs, Tadić, Wiśniewski.

Górnik: Skorupski - Bemben, Danch, Banaś, Marciniak, Przybylski, Mączyński, Thomik, Kwiek (78' Pazdan), Zahorski, Gołębiewski (65' Nakoulma).

Żółte kartki: Banaś, Danch (Górnik).

Sędzia: Szymon Marciniak (Płock).

Widzów: 18 566.

90+3 min. - Koniec meczu. Lechia wygrywa z Górnikiem 2:1.

90+3 min. - Świetna akcja Nakoulmy, który wyłożył piłkę Pazdanowi, a ten trafia w słupek!

90+2 min. - Z wolnego uderzał Piotr Wiśniewski. Mocno i bardzo niecelnie.

90+1 min. - Tadić faulowany przez Danach, który został ukarany za to przewinienie żółtą kartką.

90 min. - Do regulaminowego czasu gry sędzia doliczył trzy minuty.

89 min. - Bąk, który zszedł z boiska odczuł skutki starcia z Nakoulmą.

88 min. - Trener Tomasz Kafarski na stojąco ogląda grę swoich podopiecznych.

86 min. - Zmiana również w Górniku. Olkowski za Thomika.

85 min. - Kolejna zmiana w Lechii. Deleu za Bąka.

82 min. - Wiśniewski uderza pewnie, mocno i pokonuje z "11" Skorupskiego. Lechia prowadzi 2:1.

82 min. - Dośrodkowanie Andriuskeviciusa. Danch zagrywa piłkę ręką i rzut karny dla gospodarzy.

80 min. - Przed świetną okazją stanął Tadić. Chorwat przyjął piłkę, ściął do środka, stanął w oko w oko z golkiperem gości, uderzył mocno, ale dobrze interweniował Skorupski.

79 min. - Po chwili gorąco pod bramką Górników, ale piłkę stracił Surma. W odpowiedzi Zahorski nad bramką.

79 min. - Indywidualna akcja Nakoulmy powstrzymana przez Bąka.

78 min. - Zmiana w szeregach gości. Michał Pazdan zastępuje na boisku Aleksandra Kwieka.

77 min. - Hajrapetjan za długo prowadził piłkę, w efekcie czego ją stracił na rzecz obrony Górnika.

76 min. - Hajrapetjan z rzutu wolnego prosto w mur.

74 min. - Bardzo dobra akcja Górnika. Dobre wbiegnięcie Nakoulmy, który uderzył po rogu na bramkę Lechii. Dobra interwencja Małkowskiego.

73 min. - Dość przypadkowo przed szansą znalazł się Luka Vućko, ktróry otrzymał podanie od Lukjanosa. Obrońca Lechii chyba nie spodziewał się zagrania, bo uderzył bardzo nonszalancko.

71 min. - Fatalne wykończenie akcji przez Tadicia. Strzela bardzo niecelnie, a mógł odgrywać lepiej ustawionym kolegom.

71 min. - Zmiana w Lechii. Schodzi strzelec bramki Mateusz Machaj, a wszedł Marcin Pietrowski.

69 min. - Wszystkich zaskoczył Bemben, bowiem to on podszedł do piłki, uderzył ładnie, ale nad bramką.

69 min. - Rzut wolny dla Górnika. Dobra sytuacja dla Kwieka do strzału.

66 min. - Szybka akcja Lechii zakończona strzałem Lukjanovsa. Broni Skorupski. W drugiej połowie mecz nabrał rumieńców, co chwila coś się dzieje.

65 min. - Zmiana w szeregach Górnika. Na boisko wchodzi Prejuce Nakoulma, który zastępuje Daniela Gołębiewskiego. Nakulma w pierwszy kontakcie z piłką mógł zdobyć bramkę. Uderzył jednak w środek bramki strzeżonej przez Małkowskiego.

64 min. - Uderzenie Surmy broni Skorupski. Lechia w natarciu.

63 min. - Machaj przed polem karnym, zdecydował się na zwód, ale stracił piłkę.

62 min. - Piękne uderzenie Thomika ląduje na słupku. Pomocnik Górnika będąc w polu karnym zdecydował się na techniczny strzał, piłkę na słupek sparował Małkowski.

60 min. - Kwadrans gry w drugiej połowie to wyraźna przewaga Lechii, która gra dużo lepiej niż przed przerwą.

59 min. - Lechia wyrównuje. Dośrodkowanie Lukjanovsa, piłkę źle wybija Banaś, dopada do niej Machaj i strzałem zza pola karnego pod poprzeczkę doprowadza do remisu.

57 min. - Dośrodkowanie Lukjanovs zablokowane. Piłka w rękach Skorupskiego.

55 min. - Jęk zawodu na trybunach. Wiśniewski przejął piłkę źle zagraną przez Danach, pobiegł z futbolówką kilka metrów, zdecydował się na strzał, minimalnie obok słupka.

54 min. - Ładna akcja Górnika. Dobre podanie Thomika do Zahorskiego, który próbował uderzyć nieszablonowo. Strzał niecelny.

53 min. - Kwiek z rożnego, do piłki dochodzi Banaś, strzał kapitana Górnika głową niecelny.

52 min. - Z akcją wychodzili Górniki. Gołębiewski skutecznie powstrzymany przez Bąka.

50 min. - Niewiarygodne! Jak Wiśniewski tego nie strzelił?! Hajrapetjan posłał piłkę w pole karne wprost na nogę "Wiśni", który dosłownie z kilku metrów uderzył nad bramką.

50 min. - Fatalne wykonanie rzut rożnego przez Aleksandra Kwieka.

48 min. - Na jednej z trybun pojawiła się okazała "koszulka Lechii".

47 min. - Drugą połowę oba zespoły rozpoczęły bez zmian.

46 min. - Początek drugiej połowie.

45+1 min. - Koniec pierwszej części meczu. Górnik prowadzi w Gdańsku 1:0. W pełni zasłużenie.

45 min. - Pierwsza połowa potrwa jeszcze 60 sekund.

45 min. - Kwiek za mocno do Gołębiowskiego. Gdyby pomocnik gości zagrał nieco lżej Daniel znalazłby się sam na sam z Małkowskim.

44 min. - Może podobać się gra środkowych obrońców Górnika, którzy są pewni i zdecydowani w swoich interwencjach.

43 min. - Nie klei się gra podopiecznym trenera Kafarskiego. Widać trener Adam Nawałka umiejętnie rozpracował biało-zielonych.

41 min. - Wiśniewski do Surmy, Łukasz dośrodkowuje, na głowę Tadicia, ale to zagranie było bardzo niedokładne.

41 min. - Lukjanovs w pole karne. Minimalnie niedokładnie.

39 min. - Bramka wyraźnie podbudowała zespół gości, którzy bardzo dobrze radzą sobie z grą Lechii. Górnicy przewagę zyskali przede wszystkim dzięki przewadze w drugiej linii, gdzie dokładnie wymieniają między sobą futbolówkę.

39 min. - Od dobrych kilkunastu minut gospodarze nie potrafili zagrozić bramce Skorupskiego.

38 min. - Na PGE Arenie słychać pierwsze gwizdy.

36 min. - Rzut wolny dla gości. Długa piłka bita przez Kwieka ląduje w rękach Małkowskiego.

35 min. - Z piłką biegnie Łukasz Surma, wpada w pole karne i pada. Był faul? Jeśli tak to przewinienie zostało popełnione tuż przed polem karnym.

32 min. - Odpowiedź Lechii mogła być natychmiastowa, ale niecelnie strzelił Lukjanovs.

31 min. - Górnik prowadzi w Gdańsku 1:0. Lechiści pozostawili sporo swobody Zahorskiemu, który uderzył z dystansu, błąd popełnił Małkowski, który źle interweniował, do odbitej piłki dopadł Daniel Gołębiewski i z bliska pod golkiperem umieścił piłkę w siatce.

30 min. - Zahorski do Kwieka, nie połapał się w tym Gołębiewski.

29 min. - Górnik naprawdę ładnie operuje piłką. Jak na razie nie przekłada się to na wiele czystych okazji strzeleckich.

28 min. - Machaj przejmuje piłkę, podaje do Wiśniewskiego, piłka po stronie gości.

25 min. - Z akcją wychodzą gdańszczanie. Nieporozumienie w ataku i z akcji nic nie wychodzi.

24 min. - Znów w roli głównej Ivans Lukjanovs. Zawodnik Lechii uderzył nad bramką.

24 min. - Surma do Lukjanovsa, Łotysz zgrywa piłkę głową, ale w polu karnym nie było żadnego z jego kolegów.

22 min. - Ofiarna interwencja Dancha. Obrońca Górnika blokuje próbę strzału Tadicia, który otrzymał dokładne podanie w polu karnym od Lewona Hajrapetjana.

20 min. - Uderzał Przybylski, na posterunku bramkarz Lechii. Strzał zawodnika gości w sam środek bramki.

20 min. - Niedokładne zagranie Adama Dancha do Szymona Marciniaka.

18 min. - Kontratak gości. Gołębiewski nieczysto powstrzymywany przez Łukasza Surmę.

15 min. - Po rzucie rożnym bliski powodzenia był Piotr Wiśniewski. Jego uderzenie głową zostało zablokowane przez defensywę Górników.

14 min. - Gospodarze mozolnie budują akcję. Górnicy konsekwentną grą nie dają zbyt wiele miejsca biało-zielonym.

12 min. - Piłkarze Górnika sprawiają w Gdańsku bardzo dobre wrażenie. Lechia chwilo nie może wyjść z własnego pola karnego.

10 min. - Bardzo dobra akcja Górnika. Kwiek prostopadłym podanie uruchomił Gołębiewskiego, który wychodził sam na sam z Małkowskim. W ostatniej chwili ofiarnym wślizgiem napastnika gości powstrzymał Janicki.

7 min. - Trzeba przyznać, że debiutant w składzie Lechii jest bardzo aktywny. Tadić szuka gry, pokazuje się kolegom.

5 min. - Ładna akcja Lechii prawą stroną zapoczątkowana przez Krzysztofa Bąka. Futbolówka następnie wpada pod nogi Lukjanovsa, ten dośrodkowuje w pole karne, Tadić uprzedził rywali i ponownie po jego strzale było groźnie pod bramką Górnika.

3 min. - W natarciu gospodarze. Piłka wraca w pole karne gości, tam do piłki dopadł Tadić, ale strzelił niecelny. To pierwszy strzał Chorwata na PGE Arenie.

2 min. - Ofensywna akcja Górników. Złe dośrodkowanie Michała Bembena.

1 min. - Początek meczu na gdańskiej PGE Arenie.

W barwach Lechii debiutuje dziś Chorwat Tadić.

Po raz pierwszy w ligowym meczu na PGE Arenie pojawią się kibice gości. Górnicy z Zabrza zapowiedzieli liczne przybycie do Gdańska.

Znamy skład gdańszczan. Lechia zagra w składzie: Małkowski - Deleu, Vućko, Janicki, Andriuskievicius - Hajrapetjan, Surma, Machaj - Lukjanovs, Tadić, Wiśniewski.