Pierwszy poważny sprawdzian Rafała Ulatowskiego. Nowy trener Lechii zadebiutuje w mecz z Legią

Przemek Świderski
W swoim pierwszym meczu w nowej roli trener Rafał Ulatowski zostanie rzucony na głęboką wodę. Debiut szkoleniowcowi biało-zielonych przypadł bowiem na wyjazdowe spotkanie z Legią w Warszawie. To będzie prawdziwy sprawdzian dla Ulatowskiego i jego zespołu.

LEGIA WARSZAWA - LECHIA GDAŃSK [RELACJA NA ŻYWO]

Statystyki rywalizacji Legii i Lechii nie są korzystne dla zespołu z Gdańska. Kibice biało-zielonych z przyjemnością wracają myślami do meczów z ubiegłego sezonu. Wówczas to Lechia dwukrotnie ograła drużynę z Warszawy. Zwłaszcza mecz w stolicy zaskoczył wszystkich. Gdańszczanie dali wtedy lekcję futbolu gospodarzom i pewnie ograli Legię 3:0. Wszystkie gole padły w drugiej połowie, a strzelali je Bedi Buval, Hubert Wołąkiewicz i Paweł Nowak. Spośród tych zawodników może zagrać jedynie ten ostatni, bo Buvala i Wołąkiewicza już nie ma w Lechii.

Zobacz:**Lechia w Warszawie zagra osłabiona**

Rewanż w Gdańsku też był udany dla Lechii, która wygrała 2:1. Z kolei w tym spotkaniu do siatki trafili Abdou Razack Traore oraz Ivans Lukjanovs. Tych piłkarzy zabraknie na boisku w sobotnim meczu. Traore musi pauzować za cztery żółte kartki, a "Wania" dopiero wznowił treningi po czterech tygodniach przerwy z powodu kontuzji. W gdańskim zespole zabraknie ponadto: Mateusza Machaja, Marko Bajicia i Aleksandra Sazankowa.

Mecz w Warszawie doskonale pamięta były trener Lechii Tomasz Kafarski, który prowadził zespół biało-zielonych w tamtym spotkaniu. I w dniu zwolnienia z gdańskiego zespołu pokusił się o radę dla nowego szkoleniowca.

- Mam nadzieję, że nowy trener nie wyjdzie z założenia, że porażkę z Legią można wkalkulować. Bo w Warszawie można wygrać - powiedział Kafarski.

PZPN rozważy sprawę orzełka na koszulkach polskiej reprezentacji

Trudno powiedzieć, w jakim składzie Lechia zagra w tym spotkaniu. Trener Ulatowski od dziesięciu dni pracuje w Gdańsku i koncentruje się na poprawieniu skuteczności gdańskich piłkarzy. Każdy widział, że w dotychczasowych meczach sezonu właśnie mało okazji strzeleckich oraz skuteczność to były największe bolączka biało-zielonych. Podczas sobotniego meczu zobaczymy, jak zagra Lechia Ulatowskiego i w jaki sposób gdańska drużyna zostanie ustawiona na boisku. Na pewno kontuzje kilku piłkarzy i żółte kartki Traore trochę komplikują sytuację nowemu szkoleniowcowi. Szansę za to mogą dostać inni. Być może od pierwszej minuty w Warszawie wystąpi Kamil Poźniak.

Piłkarz sprowadzony do Gdańska z GKS Bełchatów na razie rozczarowuje, nie spełnia pokładanych w nim nadziei, ale może nowy trener znajdzie sposób na lepszą postawę tego zawodnika. Tym bardziej że Ulatowski dobrze zna Poźniaka, bo prowadził tego młodego piłkarza w Bełchatowie. I kto wie, czy nowy trener biało-zielonych nie postawi w stolicy właśnie na dobrze znanego sobie piłkarza. Tym bardziej że nie będzie miał do dyspozycji Machaja i Traore, a Nowak od początku sezonu prezentuje bardzo słabą formę.

Czy taktyka na Legię i pomysł Ulatowskiego na ten mecz wystarczą do zdobycia cennych punktów w Warszawie przekonamy się już w sobotę wieczorem.

Trener biało-zielonych skoncentrował się na treningu, głównie strzeleckim. Ulatowski nie chciał grać żadnego meczu sparingowego w przerwie ligowej. Inaczej do ostatnich czterech meczów w tym roku przygotowywała się warszawska Legia.

Drużyna ze stolicy zagrała z Żyrardowianką Żyrardów. I Legia rozgromiła czwartoligowca 10:1. Trzy gole strzelił Rafał Wolski, po dwa Michał Kucharczyk i Moshe Ohayon oraz po jednym Michał Żyro, Artur Jędrzejczyk i Jakub Kosecki.

Dla zespołu Legii najważniejsze jest, że do zdrowia wrócił Miroslav Radović, który w tym sezonie jest w bardzo dobrej formie i będzie gotowy do gry w spotkaniu przeciwko Lechii. Z powodu kontuzji za to nie będą mogli wystąpić Tomasz Kiełbowicz i Manu.

- Wyniki sparingów nie mają wielkiego znaczenia. Ja takie mecze traktuję jak trening - powiedział Maciej Skorża, trener Legii.

- Zdobyliśmy jednak wiele goli, a to traktuję jako wykładnik formy moich zawodników po przerwie reprezentacyjnej. Chcieliśmy sprawdzić różne warianty na mecz z gdańską Lechią, a spodziewam się trudnego spotkania. Nie wiem, jak gdańska drużyna zostanie ustawiona przez trenera Rafała Ulatowskiego, ale piłkarze na pewno będą chcieli się pokazać przed nowym szkoleniowcem. To jednak my będziemy faworytami spotkania i musimy to potwierdzić na boisku, wygrywając ten pojedynek - dodał.

Legia Warszawa - Lechia Gdańsk, sobota 19 listopada 2011 roku, godz. 18. Relacja live z tego meczu na łamach naszego serwisu.