Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pikieta mundurowych pod Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku

Marta Nowicka
Marta Nowicka
W czwartkowe przedpołudnie pomorscy policjanci przemaszerują przez centrum Gdańska. Pikieta ma pokazać ich determinację w walce o bezpieczeństwo społeczeństwa, któremu służą.
Raport: szczegóły, postulaty, zdjęcia i wideo z pikiety

W czwartek, 19 lutego 2009 roku w godz. 11.00 - 13.00 odbędzie się pikieta przed Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku. Mundurowi, którzy wezmą w niej udział przedstawią swoją odpowiedź na medialny atak na policję, który zaczął się w grudniu 2008 roku. Pomorskim policjantom, pracownikom więziennictwa i straży pożarnej zależy, żeby przeciętny obywatel przestał ich postrzegać jako zmanierowaną grupę zawodową, obdarzoną licznymi przywilejami.

Petycja mundurowych zawiera "policyjny głos", który ma wyjaśnić społeczeństwu, jak wygląda prawdziwa praca "gliniarza”, zatrzymania przestępców czy emerytura po 15 latach służby.

Pikieta rozpocznie się około godz. 11 odśpiewaniem hymnu narodowego. Funkcjonariusze występować będą w umundurowaniu służbowym, ćwiczebnym lub w kamizelce z nazwą formacji. Po ślubowaniu poszczególnych służb oficjalnie odczytają petycję, a następnie wręczą ją Wojewodzie Pomorskiemu i Marszałkowi Województwa Pomorskiego. Tuż po godzinie 12 pikietujący udadzą się pod pomnik Poległych Stoczniowców.

Postulaty policjantów i funkcjonariuszy służb podległych MSWiA:

1. Chcemy konstruktywnego i przejrzystego dialogu społecznego z udziałem prawdziwych ekspertów funkcjonujących w obszarach działania służb mundurowych, dialogu opartego na kompetencyjnym partnerstwie i szacunku obu stron.

2. Chcemy zaprzestania udziału władzy państwowej w niebezpiecznych socjotechnicznych manipulacjach mających na celu skłócenie służb mundurowych, zwłaszcza Policji, ze społeczeństwem. Te "podstępne" metody w konsekwencji mają skutkować poparciem społecznym dla przygotowywanych „na szybko” przez rząd reform. Lecz te same metody mogą skutkować czymś innym, odwróceniem się obywatela od Policji, czy znaczną redukcją zaufania publicznego, na które od lat pracowaliśmy i które stanowi wartość dodaną we wzajemnych interakcjach.

3. Chcemy, aby proponowane zmiany miały charakter działań ewolucyjnych skierowanych wyłącznie dla funkcjonariuszy nowo wstępujących do służby.

4. Chcemy odstąpienia w działaniach reformatorskich od ingerowania w prawa nabyte (choćby praw in abstracto) w myśl konstytucyjnej zasady ochrony praw nabytych co w konsekwencji może doprowadzić do zdecydowanego ograniczenia zaufania do polskiego porządku prawnego i naszego Państwa, którego zadaniem jest dbanie o przestrzeganie zasad praworządności. Sam Podsekretarz Stanu w MSWiA Adam Rapacki zapewniał publicznie, że "nie zmienia się reguł w trakcie gry", a słowo oficera, generała Policji jest dla nas ważnym sygnałem.

5. Chcemy uwzględnienia w pracach reformatorskich czynnika nie tylko ekonomicznego, lecz również społeczno-prawnego.

6. Chcemy, aby ustalając cezurę czasową przechodzenia na emeryturę uwzględniono faktyczne statystyki odnoszące się do ilości lat przepracowanych przez policjantów odchodzących na emerytury i wskaźnika umieralności emerytów-policjantów.

7. Chcemy, aby w sposób komplementarny zakomunikowano służbom mundurowym jak wygląda całościowy projekt zreformowania polskiej Policji/ służb mundurowych na lata następne zarówno w ujęciu emerytalnym jak i w pozostałych obszarach.

8. Chcemy merytorycznego i rzetelnego podejścia do kompromisu, w którym beneficjentem nie będzie wyłącznie władza państwowa, lecz także przedstawiciele służb mundurowych, którzy dla tej samej władzy gotowi są co dnia narażać swe życie i zdrowie.

Nie chcemy działań służących realizacji partykularnych interesów Ministra SWiA, czy innych osób, które nadmiernymi „cięciami” ekonomicznymi pogłębiły stan recesji w Policji co w przyszłości może destrukcyjnie wpłynąć na jakość usług świadczonych na rzecz społeczeństwa. Nie kwestionujemy potrzeby racjonalizacji wydatków, ale w granicach zachowania standardów funkcjonowania co już w tej chwili jest zagrożone.


Czytaj też:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto