„Piłkarze na podsłuchu” - niezwykła pozycja dla fanów filmów o piłce nożnej

Materiał informacyjny CANAL+
Niektóre słowa rzucane na boisku przez piłkarzy da się przeczytać z ruchów warg. Ale ile razy oglądając mecz, zastanawialiście się, co dokładnie mówią zawodnicy? Czy podpowiadają sobie, żeby symulować faule albo niewybrednie komentują zagrania przeciwników? Dzięki serialowi CANAL+ “Piłkarze na podsłuchu” możecie przekonać się o tym na własne uszy.

Wyjątkowy serial o piłce nożnej

Chociaż filmów i seriali, które ukazują kulisy meczów piłkarskich, życie gwiazd futbolu czy infiltrują środowiska kiboli powstała już niezliczona ilość, takiej produkcji jeszcze nie było. Technologie wykorzystane podczas kręcenia „Piłkarzy na podsłuchu“ nie były do tej pory stosowane, ani w polskiej PKO BP Ekstraklasie, ani w żadnej piłkarskiej lidze świata. O czym mowa? O mikrofonach, które gracze mieli przymocowane do strojów podczas meczów, przerw i po zakończeniu spotkań, by mogły rejestrować każde ich słowo.

Dotychczas, podczas transmisji, głównie eksperymentowano z obrazem. Widzowie mogli np. wybierać, z której kamery chcą oglądać przekaz. Coraz lepszy sprzęt pozwala też przyglądać się zawodnikom w naprawdę dużych zbliżeniach i z niezwykłą dokładnością śledzić ich ruchy. W lipcu 2022 r. posunięto się krok dalej: podczas sparingu między AC Milanem i FC Köln graczom przymocowano kamery do ciała. Dzięki temu widzowie mogli patrzeć, co dzieje się na boisku niejako oczami piłkarzy.

Maciej Klimek i jego czteroosobowa ekipa wpadli na jeszcze bardziej innowacyjny pomysł: skoro nawet w szatniach i podczas odpraw można piłkarzy podglądać, czemu ich nie podsłuchiwać? Inspiracją była m.in. zawodowa liga futbolu amerykańskiego NFL, gdzie od pewnego czasu rejestruje się to, co mówią zawodnicy w trakcie spotkań. Albo wyścigi Formuły 1, gdzie komunikacja radiowa między zespołem a kierowcą jest stale podsłuchiwana i odtwarzana widzom. Pomysł kiełkował od dawna i najpierw został zrealizowany wśród sędziów piłkarskich. Jesienią 2022 przyszedł czas na piłkarzy: wybiegli na boisko z mikrofonami ukrytymi w specjalnych kamizelkach.

„Piłkarze na podsłuchu”. Ekstraklasa wśród seriali

Serial wyprodukowany przez CANAL+ składa się z ośmiu odcinków, każdy trwa ok. 40 minut. Można w nim zobaczyć i usłyszeć fragmenty ponad 20 meczów, które rozegrano w ciągu kilku tygodni rundy jesiennej. Podczas każdego meczu można było „podsłuchiwać” jednocześnie sześciu zawodników, po trzech z każdej drużyny. Łącznie można posłuchać około 70 piłkarzy, m.in. Lecha Poznań, Lechii Gdańsk, Rakowa Częstochowy czy innych czołowych drużyn PKO BP Ekstraklasy.

Już w pierwszym odcinku zaglądamy (a raczej, „zapuszczamy ucho”), za kulisy meczów Legii Warszawa z Pogonią Szczecin i Radomiaka Radom z Wisłą Płock. Z podsłuchanych rozmów można się dowiedzieć, kto spoufala się z sędzią, kto śpiewa razem z kibicami, a kto nie przebiera w słowach płynnie mieszając angielszczyznę z podwórkową łaciną. Można się też przekonać, że piłkarze bardzo lubią plotkować. Oraz, że w kluczowych momentach gry bezlitośnie próbują zdekoncentrować swoich przeciwników. Jak to robią, możecie sprawdzić tutaj: https://www.canalplus.com/pl/seriale/pilkarze-na-podsluchu/h/13095293_70026.

Serial o piłce nożnej czy przyszłość telewizji?

Zarówno reżyser Maciej Klimek, trenerzy oraz komentatorzy przyznają, że tak może wyglądać przyszłość transmisji meczów. Dla widzów to nowa, ekscytująca perspektywa, która daje możliwość bycia bliżej zawodników. Pozwala lepiej zrozumieć niektóre zagrania czy motywacje. Te same zalety „podsłuchiwania” piłkarzy podkreślają trenerzy: w najważniejszych dla zespołu chwilach mogą słuchać, jak zawodnicy reagują na sytuacje stresowe, jak komunikują się z kolegami i przeciwnikami, a także w jakich sytuacjach tracą kontrolę nad emocjami.

Najpierw „Sędziowie”, teraz piłkarze

Serial „Piłkarze na podsłuchu” miał premierę 19 listopada 2022, tydzień po zakończeniu rundy jesiennej PKO BP Ekstraklasy. Wcześniej zaś, widzowie CANAL+ mogli oglądać „Sędziów” - serial dokumentalny, w którym na tapet wzięto piłkarskich jurorów. Bohaterem pierwszego odcinka jest Szymon Marciniak, który ma rangę arbitra międzynarodowego. Oprócz meczów polskiej Ekstraklasy (do niego należy rekord sędziowania największej liczbie meczów: ponad 300!), sędziuje też na meczach UEFA. O Polaku zrobiło się bardzo głośno przy okazji finału Mistrzostw Świata 2022, gdzie był głównym arbitrem. Więcej o tym, jak kręta była droga do prestiżowej grupy UEFA Elite i sędziowania na najważniejszych imprezach piłkarskich świata, można przeczytać na blogu CANAL+: https://pl.canalplus.com/blog/artykuly/sport/aktualnosci-sport/polak-w-finale-mundialu.

Innym podsłuchanym sędzią i jednocześnie bohaterem drugiego odcinka jest Tomasz Kwiatkowski. W kolejnych pojawiają się m.in. Damian Sylwestrzak czy Tomasz Musiał. Ostatni, ósmy odcinek serii poświęcony jest systemowi VAR. Obsługują go specjalnie wyszkoleni sędziowie, którzy w produkcji CANAL+ opowiadają o specyfice swojej pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto