Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PKM Gdańsk: Nastolatka uratowana przed próbą samobójczą. Gdzie szukać pomocy w takich sytuacjach?

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
PKM
28 września 2022 roku około godz. 19:00 mogło dojść do tragedii na przystanku PKM Gdańsk Matarnia. Chodzi o prawdopodobną próbę samobójczą. Na szczęście pracownicy ochrony PKM odpowiednio zareagowali i wszystko skończyło się dobrze. Gdzie mogą zgłaszać się osoby, które czują, że potrzebują pomocy? Na końcu artykułu znajdują się numery bezpłatnych telefonów pomocowych.

Nastolatka uratowana przed próbą samobójczą

- Tuż po godz. 19. operatorzy naszego monitoringu zauważyli młodą dziewczynę, która na przystanku PKM Gdańsk Matarnia usiadła na krawędzi peronu i nie reagowała na wezwania przez megafon - relacjonuje rzecznik PKM, Tomasz Konopacki. - Na zbliżeniu zauważyli, że nastolatka jest cała roztrzęsiona i mocno zapłakana. Natychmiast jeden z ochroniarzy udał się na peron, a drugi w tym czasie wezwał na miejsce policję oraz pogotowie ratunkowe. Równolegle dyspozytor ruchu PKM pozostawał w kontakcie z maszynistami najbliższych pociągów, aby w razie potrzeby wstrzymać ich wjazd na ten przystanek.

Nastolatka przyznała w rozmowie z pracownikiem ochrony PKM, że chce popełnić samobójstwo. Chwilę wcześniej miała rozmawiać przez telefon z matką, z którą się pożegnała.

- Nasz ochroniarz próbował ją namówić, żeby wstała, a kiedy dziewczyna odmówiła, pozostał przy niej, cały czas z nią rozmawiając i nadzorując, aby nie zrobiła sobie krzywdy - dodaje Tomasz Konopacki. Po kilku minutach na miejscu pojawili się wezwani przez nas policjanci. Zabrali nastolatkę do radiowozu i zaopiekowali się nią do czasu przyjazdu karetki pogotowia, która zawiozła dziewczynę do szpitala.

Tomasz Konopacki podkreślił, że ważne jest, żeby w takich sytuacjach nie pozostawać obojętnym, tylko natychmiast działać.

- Duża część prób samobójczych, których wśród młodzieży z roku na rok jest niestety coraz więcej, w ocenie ekspertów jest w rzeczywistości wołaniem o pomoc - podkreśla rzecznik PKM. - Wczoraj wieczorem na przystanku PKM Gdańsk Matarnia z pomocą zrozpaczonej nastolatce ruszyli pracownicy naszej ochrony i poświęcając jej „tylko” trochę swojego czasu i uwagi, prawdopodobnie uratowali dziewczynę przed śmiercią lub kalectwem.

Gdzie osoby chcące popełnić samobójstwo mogą szukać pomocy? Jak powinniśmy zareagować, będąc świadkiem próby samobójczej?

Kiedy jesteśmy świadkami takie sytuacji lub podejrzewamy, że osoba chce targnąć się na swoje życie, niezwłocznie zadzwońmy pod numer alarmowy 112. Podczas rozmowy musimy podać m.in. lokalizację miejsca. Wszelkie informacje dotyczące pomocy oraz numery telefonów znajdziemy na portalu Samobojstwo.pl

Przykładowe numery telefonów, z których można bezpłatnie skorzystać:

  • Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie emocjonalnym (czynny 7 dni w tygodniu
    24 godziny na dobę) - 800 70 2222,
  • kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (czynny 7 dni w tygodniu
    24 godziny na dobę) - 116 111,
  • kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych (czynny 7 dni w tygodniu
    od 14:00 do 22:00) - 116 123
    Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka (czynny 7 dni w tygodniu
    24 godziny na dobę) - 800 121212
  • Wsparcie dla osób po stracie bliskich (będących w żałobie). Dostępny od poniedziałku do piątku
    w godz. od 12:00 do 18:00 - 800 108 108.
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: PKM Gdańsk: Nastolatka uratowana przed próbą samobójczą. Gdzie szukać pomocy w takich sytuacjach? - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto