PKP InterCity z biletami w niższych cenach. Z Gdańska do Gdyni za 4 złote! Jak długo potrwają promocje?

Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
Filip Kowalkowski/ Polska Press
Udostępnij:
Od 5 maja PKP Intercity ujednoliciło ofertę biletową i obejmuje ofertą Promo wszystkie pociągi, także kategorii ekonomicznych IC i TLK. Dla podróżnych oznacza to spore zniżki. Według obecnej taryfy liczy się nie czas zakupu biletu, a popularność danej linii. Z Gdańska do Gdyni na bilecie normalnym dojedziemy aktualnie za... 4 złote. Jak długo będą obowiązywać obniżone ceny?

PKP Intercity zmieniło system naliczania zniżek

Pierwsze dni obniżonych cen biletów nie były dla przewoźnika łatwe. Strony internetowe nie wytrzymywały obłożenia, a chętnych na zakupienie biletów po nowej cenie z godziny na godzinę przybywało. Aktualnie sytuacja wróciła już do normy, a bilety są dostępne w pięciu progach promocyjnych. Nowa oferta obowiązuje w pociągach kategorii InterCity (IC) i Twoich Linii Kolejowych (TLK) od 5 maja br. i zastąpiła dotychczasową ofertę – tzw. "Wcześniej - taniej". PKP Intercity tworzy w ten sposób jednolity system, ponieważ od lata 2021 r. oferta Promo działała już w pociągach ekspresowych, czyli połączeniach kategorii Express InterCity Premium (EIP) oraz Express InterCity (EIC). Nie zmieniają się ceny bazowe, od których będą naliczane zniżki. Zmienia się natomiast system naliczania zniżek. Po tym jak w styczniu 2022 r. ceny biletów wzrosły, przewoźnik oferował zniżki odpowiednio 45% - gdy kupiliśmy bilet co najmniej 21 dni przed podróżą, 30% - przy zakupie na 14 dni przed podróżą i 15% - przy zakupie na 7 dni przed podróżą. Teraz zniżki będą zależne od popularności danych pociągów.

Nowe stawki pociągów Intercity. Co to oznacza dla podróżnych?

Rozszerzenie oferty Promo na wszystkie pociągi, sprawiło, że bilety na połączenia IC i TLK są obecnie podzielone według pięciu poziomów promocji, a nie trzech, jak do tej pory: Super Promo, Promo Plus, Promo 45 (bilety tańsze o 45% od ceny bazowej), Promo 30 (tańsze o 30%) i Promo 15 (tańsze o 15%). Na niższe ceny podróżni mogą liczyć także w dniu samego odjazdu składów. Co więcej, bilety promocyjne obejmują zarówno pierwszą, jak i drugą klasę. To nowość, bo oferta "Wcześniej - taniej" obowiązywała tylko w drugiej klasie. Bilety będą dostępne we wszystkich kanałach sprzedaży, w tym także u konduktora w pociągu.

Gdańsk - Gdynia. Bilet normalny za 4 złote

Ostatnie promocje w pociągach Intercity, pozwalają na przejazd z Gdańska do Gdyni na bilecie normalnym w cenie 4 zł. Pociągi te kursują w czasie nieco ponad 20 minut. Promocja przewoźnika trwająca od 5 maja, konkuruje z pociągami Regio, za które na tym samym odcinku zapłacimy obecnie 7 zł. Skład Intercity zatrzymuje się po drodze jednak tylko na większych stacjach, tj. Gdańsk Wrzeszcz, Gdańsk Oliwa i Sopot, przez co podróżnym chcącym dostać się do stacji pośrednich, wciąż wygodniej będzie wsiąść do pociągu SKM.

Zniżki w PKP Intercity. Do kiedy potrwają?

Osoby, które nie zakupiły jeszcze biletów na dłuższe podróże nie muszą się spieszyć. Promocje przewoźnika mają być bowiem trwałe. Nowe ceny mają zachęcić podróżujących, do częstszego wybierania właśnie tego typu transportu.

- Zadaniem proponowanych przez nas promocji jest zaoferowanie pasażerom realnej korzyści, która zachęci ich do wyboru pociągu zamiast innego środka transportu. W tym przypadku to podróż w jak najlepszej cenie - podaje Tomasz Gontarz, Członek Zarządu PKP Intercity. - Nowa oferta Promo tworzy jednolity, ogólnodostępny system promocji dla pasażerów wszystkich pociągów PKP Intercity. Daje również duży wachlarz możliwości przy wyborze połączenia – czasami wystarczy wybrać pociąg o nieco mniej popularnej godzinie, by kupić dużo tańszy bilet. Tego typu rozwiązania są powszechne na zachodzie Europy. W przyjętej strategii rozwoju PKP Intercity do 2030 roku mamy zaplanowane liczne działania kierujące spółkę w stronę nowoczesnych, najwyższych standardów. Dynamiczny system zarządzania ceną jest jednym z takich rozwiązań, które wprowadzamy, konsekwentnie realizując naszą strategię – dodaje.

Pandemia sprawiła, że planujemy podróże bardziej spontanicznie?

Zwyczaje podróżujących Polaków zmieniły się w ciągu ostatnich dwóch lat. Obecnie wyjazdów nie planujemy już z takim wyprzedzeniem, jak miało to miejsce przed wybuchem pandemii. Ostatnie badania przeprowadzone na zlecenie PKP Intercity wskazują, że 73% Polaków jest otwartych na spontaniczne wyjazdy, rezerwowane z co najwyżej kilkudniowym wyprzedzeniem. To wzrost w stosunku do zeszłego roku, bo wówczas taką otwartość deklarowało 59% respondentów. Jednocześnie 23,5% Polaków zdecydowanie twierdzi, że bilety na podróże po Polsce kupuje zawsze z większym, co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem. Wyniki badania pokazują także, że znacząco niższa cena biletu skłoniłaby 64% respondentów do wyboru wyjazdu pociągiem w mniej popularnym terminie, np. w środku tygodnia (wtorek – czwartek). Rok temu twierdziło tak 52% badanych. Jedynie 8% respondentów wskazało w najnowszym badaniu, że nie uznaje niższych cen za wystarczającą zachętę do podróży w mniej popularnym terminie (w 2021 r. było to 16% badanych).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Materiał oryginalny: PKP InterCity z biletami w niższych cenach. Z Gdańska do Gdyni za 4 złote! Jak długo potrwają promocje? - Dziennik Bałtycki

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie