Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plaga włamań w Gdańsku. Złodzieje już rzadko działają pod osłoną nocy. Zapobiegaj razem z sąsiadem

Jacek Wierciński
Tomasz Hołod/Polskapresse
Kradzieże z włamaniem są w Gdańsku prawdziwą plagą. Miesięcznie dochodzi do ponad dwustu, a każdego dnia złodzieje plądrują jedno mieszkanie w mieście. - Zabezpieczajmy naszą własność, ale róbmy to wspólnie z sąsiadami - apelują policjanci.

- Złodzieje są dobrze przygotowani, przed "skokiem" z reguły prowadzą obserwację i zbierają informacje na temat przyzwyczajeń lokatorów mieszkania. Najczęściej wchodzą przez wyłamane drzwi balkonowe, wybierają mieszkania z dolnych kondygnacji budynków, skąd łatwo wynieść łup lub domki jednorodzinne, bo tam trudniej o świadka - opisuje schemat działania włamywaczy podkomisarz Magdalena Michalewska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. - Wbrew obiegowej opinii złodzieje rzadko działają pod osłoną nocy. Wolą wykorzystywać czas, kiedy domownicy są w pracy czy w szkole, wynoszenie rzeczy w dzień może sugerować przeprowadzkę i rzadziej wzbudza podejrzenia.

Czytaj także: Kronika policyjna Gdańska. Przyłapali włamywacza - prawie na gorącym uczynku

Policjanci apelują do mieszkańców miasta by zadbali o bezpieczeństwo mieszkań. - Sami możemy najskuteczniej chronić się przed włamaniem, choć jeśli zdarzenie ma miejsce, niezwłocznie zawiadamiajmy policję i, co szczególnie ważne, nie porządkujmy rzeczy i nie sprawdzajmy co zginęło - w ten sposób zacieramy ślady i utrudniamy skuteczne śledztwo - podkreśla podkomisarz.

Doświadczenia policjantów z Wydziału Dochodzeniowo Śledczego KMP wskazują, że włamywacze przed popełnieniem przestępstwa prowadzą drobiazgowe rozpoznanie, dlatego ważne, by unikać informowania o swoim stanie majątkowym, a do domu zapraszać jedynie dobrze znane osoby. Innym skutecznym sposobem zabezpieczenia się przed włamaniem jest współpraca z sąsiadami.

Plaga kradzieży i włamań w Gdańsku - tak było w zeszłym roku

- Wzajemna obserwacja tego co dzieje się w okolicy i pilnowanie mieszkań zniechęca włamywaczy, a w sytuacji, kiedy nie ma nas w domu, to właśnie sąsiad jest z reguły osobą, która pierwsza może zareagować - tłumaczy Michalewska. - Tylko w ubiegłym roku otrzymaliśmy zgłoszenia o 366 włamaniach do mieszkań i domów, statystycznie codziennie ktoś jest okradany w ten sposób. To tylko wierzchołek góry lodowej, bo notujemy osiem kradzieży z włamaniem dziennie, ale to właśnie kradzieże w domach są najbardziej dotkliwe.

Ustalenie sprawców włamania jest szczególnie trudne do wykrycia, dlatego ważne by nie zatrzeć śladów, ale policjanci wskazują także dodatkowy sposób umożliwiający wykrycie sprawców: wartościowe przedmioty należy w dyskretny sposób oznakować, by nie wzbudzić podejrzeń złodzieja, a w razie odnalezienia "fantów" umożliwić funkcjonariuszom identyfikację przedmiotu.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto