Plan zagospodarowania Brzeźna. BRG czeka na uwagi do środy

Ewelina Oleksy
oprac. M. Majchrzak
Tylko do środy Biuro Rozwoju Gdańska czeka na uwagi do planu zagospodarowania zezwalającego na budowę trzech wysokościowców w Brzeźnie.Oburzenie mieszkańców jest duże, ale na razie nie ma jego śladu na urzędniczych biurkach - pisze Ewelina Oleksy

To już ostatni dzwonek, by zgłosić urzędnikom swoje zastrzeżenia i mieć dzięki temu możliwość wpływu na kształt planu zagospodarowania dla centrum Brzeźna!

Termin, by to zrobić, mija za niecały tydzień - w środę, 14 sierpnia.

Brzeźno nie dla wieżowców. Coraz więcej osób sprzeciwia się planom budowy wysokościowców

Projekt planu przygotowany przez Biuro Rozwoju Gdańska zezwala na budowę trzech wysokościowców. 30-metrowe apartamentowce mogłyby stanąć w rejonie ul. Krasickiego, Gdańskiej i Gałczyńskiego. I choć niezadowolenie społeczne z tego powodu jest ogromne, to na razie jego odzwierciedlenia próżno szukać na urzędniczych biurkach.

- Do tej pory wpłynęła jedna uwaga do projektu planu zagospodarowania dla Brzeźna - informuje Anna Dobrowolska z gdańskiego magistratu.

Do tego, by było ich więcej, namawiają przedstawiciele grupy "Brzeźno nie dla wieżowców", którą zawiązali mieszkańcy dzielnicy ostro sprzeciwiający się wysokiej zabudowie wokół swoich domów.

- Zachęcamy do składania uwag do planu "Brzeźno - rejon ulic Krasickiego i Gałczyńskiego". Należy to uczynić w formie pisemnej do prezydenta miasta Gdańska na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk, w nieprzekraczalnym terminie do 14 sierpnia 2013 r. - przypominają na swojej stronie.
Sami z kolei zbierają podpisy pod apelem do prezydenta.

Protest przeciwko wieżowcom w Gdańsku Brzeźnie. Osoby publiczne dołączają do protestu!

- Uważamy, że maksymalna wysokość zabudowy na terenie objętym planem zagospodarowania nie powinna przekraczać 17 metrów. Pismo w tej sprawie wraz z tysiącami podpisów popierających nas osób przekażemy prezydentowi przed 14 sierpnia - wskazuje Dorota Kuś, jedna z inicjatorek akcji.

Podpisy pod protestem można jeszcze składać w Galerii Sztuki przy ul. Północnej, bibliotece przy ul. Dworskiej oraz w Szafie Gdańskiej przy ul. Garbary 14/1

.

Plan zagospodarowania Brzeźna. Co dalej?

Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zgłoszone do projektu planu uwagi w BRG po 14 sierpnia rozpatruje prezydent Gdańska. - Kolejnym etapem procedury jest uchwalenie planu przez Radę Miasta. A termin przedłożenia projektu planu Radzie Miasta i uchwalenia planu znany będzie po rozpatrzeniu uwag przez prezydenta. Jeżeli w efekcie wniesionych uwag nie będzie konieczne powtarzanie procedury, projekt planu trafić może już na sierpniową bądź wrześniową sesję - informuje Anna Dobrowolska.

Zanim jednak uchwała znajdzie się w porządku obrad, trafi do zaopiniowania do Komisji Rozwoju Przestrzennego i Ochro- ny Środowiska.

- Niezwykle ważna w samym przystąpieniu do planu jest wola uporządkowania terenu. Działka w centrum Brzeźna, sąsiadująca z parkiem brzeźnieńskim, nie może być placem zabudowanym przypadkowymi blaszakami i porośnięta chwastami - komentuje Dariusz Słodkowski, członek komisji. - Jako Komisja Rozwoju Przestrzennego już w trakcie opracowywania planu złożyliśmy swoje uwagi, które prezydent tylko częściowo poparł. Posiedzenie komisji, na które trafi projekt uchwały w sprawie uchwalenia planu, będzie okazją do przypomnienia tych wciąż aktualnych uwag. Naszym wnioskiem było dopuszczenie wysokości 17 metrów na terenie objętym planem.

Jeśli więc członkowie komisji w ostatniej chwili nie zmienią zdania i zyskają poparcie większości, wszystko wskazuje na to, że zgody na budowę trzech 30- metrowych budynków w Brzeźnie nie będzie.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie